• akillara 98 depreminden yaklasik 1 sene once izmir'de olan depremi getirmistir.*
  • marmaris turunç'ta odumu bokuma karıştırmış depremdir. karanlıkta tek başıma uyurken ne olduğumu şaşırdım. baktım bitmiyor çığlık çığlığa babamın kapısını çaldım. herkes panik ve çığlıkla odaları boşalttı otelde. koşarken sallanma görülüyordu denge menge kalmadı zaten. şu an odaya yeni gelmiş olup tüm ışıklar açık oturuyor, tir tir titriyorum.
    mugla merkezde annem şu an tek başına ve vitrindeki camlar, fincanlar vs yere inmiş her yer cam içindeymiş.
  • bodrum yalikavak geris bolgesinden cok siddetli, gurultulu hissettigimiz hala sallayan bitmek bilmeyen depremdir. umarim daha siddetli olmaz. cok korktuk.
  • sandalyemin ileri geri gitmesi sonucu fark ettiğim bir olaydır .

*
  • denizli'den de epey hissedilen deprem. artçılar da hissediliyor. artçıların azalarak devam etmesi ise güzel haber.
  • torba'yı hayvan gibi sallamıştır. 99'dan beri depremle uyanmayan beni panikten öldürmüştür ayrıca. 5 günlük tatile geldim son gecemde depreme denk geldim böyle bir şans olamaz gerçekten. umarım daha kötüsü olmaz, umarım kimse yaşamaz bunu. yok böyle bir korku, sokaklardayız.

edit : bu arada hala ufak ufak devam ediyor.
  • datça -palamutbükünde uykudan uyandırıp can havliyle sokağa koşturtmuştur.sallantı ne kadar sürdü bilmiyorum ama epey uzun hissettirdi.
  • bodrumda panige sebep olmustur. eve girelim mi, napalim arkadaslar girdik yatiyoruz ama habire artci oluyor yattigimiz yerden hissediyoruz. cikmali miyiz napmaliyiz bilemedim ev saglam ama.

bebeğim ve kedim misil misil uyuyor, deprem sirasinda da uyanmadilar. demek bebekler ve hayvanlar hisseder olayi tamamen yalanmis. gerci kizkardesimin kedisi tüyleri kabarik bir sekilde yay gibi saldiri pozisyonuna geçmiş deprem sirasinda.
  • denizli dünyanın merkezi galiba. şili'de deprem olsa denizli aynı şiddette sallanır.
  • tsunami sadece okyanusa kiyi olan sahillerde olur diye bir yanilgi var sosyal medyada gördügüm kadariyla.

tsunami akdeniz'de olur. daha önce oldu. 1908 messina depremi'nden 10 dakika sonra 12 metrelik bir tsunami italya'nin güney sahillerini vurmus ve binlerce kisinin hayatini kaybetmesine sebep olmus.

tarih boyunca gerceklesmis pek cok tsunami var. bunlar elbette okyanuslarda gerceklesenler kadar büyük olmayabilirler ancak dikkatli olmakta fayda var.

akdeniz'e tsunami erken uyari sistemi hali hazirda kurulmus durumda ama bu sistem ne kadar güvenilir bilmiyorum. o yüzden bu derece büyük bir sarsintidan sonra denizden uzak durmakta fayda var. aman ev cöker neme lazim deyip yatmaya plaja gitmeyin.

ek: araf suresini paylasarak bölge ahalisini allah'in depremle helak etmek istedigi mesajini veren ahlaksiz. acida ve kederde dahi birlesemiyoruz sizin gibiler yüzünden. nasil bir nefrettir bu kendisi gibi olmayana, kendisi gibi yasamayana karsi. allah misin sen, hüküm veriyorsun it oglu it.
hesabın var mı? giriş yap