• nasıl bir ahlak, nasıl bir ticaret şeklidir lan bu

28.01.2020 de n11 den 21 tl ye 5 adet aldığım 3m k113 maskeyi 450 tl ye satmaya başlamış aşağılık herifler.

herkes görsün bu rezilliği.
    28.01 tarihi fiyat

25.02 tarihi fiyat
  • şerefsizliktir.
  • ahlaksız karaktersiz insanlarımızın kötü günde gerçek yüzünün ortaya çıkmasıdır.

bu şerefsizler havalimanında bomba patlarken de 100 dolar ücrete yolcu taşımak için sıraya girmişti.

tarifesine soktuklarım.
  • açıklamasına corona yazmazlarsa olmaz. valla millet dalga geçiyor sanıyordum ama ben de açtım baktım, tanesi 20 liradan ucuz nerdeyse yok
  • çinlilere yoğun hizmet veren bir yerde çalıştım için artışı günden güne izledim. özellikle n95 ve roll marka maskeleri kendi çalıştığım kuruma ve işletmecisi olduğum diğer iki kuruma ve iş arkakadaşlarıma da tedarik ettim. gelen misafirlere de nerede ucuz bulacaklarını hep söyledim. gidemeyecek olanları bir çalışanla yolladım. benim çalışanlar için 25 tl ye aldığım roll marka 50'lik paketleri yanda bulunan ve sadece tabelasına göre eczane olan fırsatçı kurum önce 50 tl sonra 70 tl ve sonunda 200 tl ye satıyordu. defalarca tartıştım ama nafile. şimdi sitelerde 300-400 tl gibi fiyatlar görüyorum. yazık gerçekten.

size konu ile ilgili bir olay anlatayım. akşam 10 gibi yemeğe gelip sabah 5 te uçakla çin'e dönecek olan bir grupta kadının biri içeri girdi ve ağlamaya başladı. bende çalışanlardan birinden rica ettim çevirsin diye. kadın yol boyunca maske bulamadığını, rehberinde ona abartılı fiyatla itelemek istediğini bunun içinde almadığını ve pişman olduğunu anlatıyordu. ama ben böyle bir ağlama görmedim hayatımda. çocuğuna bir sarılışı vardı hala gözlerimde. bende elimizde olan roll markalardan ona verebileceğimizi ancak son iki kutu kaldığını söyledim. kredi kartını uzattı. yok dedim para almıyorum. çünkü maske satmıyorum. kadın öyle çevik bir hareketle ayağıma kapandı ki bir anda ne olduğunu şaşırdım. inanın ayakkabımı öpüyor başını koymaya çalışıyordu ki zor çektim ayağımı. kadını bu hale getiren çaresizlik hissiydi. üzüntüden sinir krizi geçirecektim neredeyse.

yaşım 38 ve hayatım boyunca çaresizliğin kelime anlamını defalarca dibine kadar test ettim. ve insan çaresizlik hissine kapılınca akla hayale gelmeyecek şeyler belki de hatalar yapmaya başlar. ben de yaptım.
    evet bu çaresiz insanlara o maskeyi 1000 tl ye de satabilirisiniz. ama ticaretin bir ahlakı, karın bir sınırı, insanın da bir vicdanı, bir onuru olmalı.
  • açılın, işin içinden yazıyorum. maske yokluğundan, arz/talep eğrisinden dolayı pahalanmadı. tamamen şark kurnazlığı sebebiyle pahalandı.

şimdi arkadaşlar, her üründe olduğu gibi bu üründe de belli başlı büyük üreticiler var. salgın ilk başladığında sağlık bakanlığı bu büyük firmalara, üretimlerinin yarısını direkt olarak onlara kaydırmalarını talep etti. firmalar da kabul etti tabii, sonuçta millet vekâsı.*

şimdi gelelim zurnanın zırt dediği yere, maske zor üretilen bir ürün değil. makineleri 100 bin liradan 1 milyona kadar ilerliyor ve aklınıza getiremeyeceğiniz kadar merdivenaltı üretim tesisi bulunuyor. bu merdivenaltı tesisler genelde kaçak göçek iş yapıyor fakat katiyen kötü mal üretiliyor diye düşünmeyin. %99'u ce sertifikalı.

yazının başında bahsettiğimiz sektörün büyük abileri şu an ürünlerinin yarısını yurtdışına, geri kalanını da sağlık bakanlığına yolluyor, bu sebeple de biraz önce bahsettiğimiz merdivenaltı, sik kadar yerde üretim yapan tipler ali kıran baş kesen oluyor. afaki fiyatlar çekiyorlar, ee toptancılar da domalan tüketici bulunca kaçırmıyor bir de onlar yapıştırıyor. elinde stok bulunan toptancılar zaten büyük kan emici, anında mal yok demeye başladılar ve %600 zam yaptılar. elimde 400.000 adet n95 maske vardı ve hepsini normalde sattığım fiyata sattım. bunun tek sebebi insan beşer, kuldur şaşar. ya para hırsına düşüp de üç beş kuruş pahalı fiyata maske satayım derken bir babanın ailesine maske ile önlem alamamasına sebep olursam diye düşündüm, biliyorum ki parayı kazansam da geceleri uyku girmeyecekti gözüme. kafa rahatlığını paraya değiştim şahsım adına.

özetle; devlet stoğunu sağlam yaptı, zor olur uğraştırır ama inanılmaz rakamlarda maske var depolarda. rahat olun, siz de alırsınız. zorlamayın. pek de yararlı değil maske zaten. kıyafete dahi yapışabilen bir yapıdan bahsediyoruz sonuçta.
  • olur da virüs hızla yayılırsa, bu maskeleri istedikleri fiyattan satabileceklerini sananlar bilsinler ki herşey bir mermiye bakar.
    nor: bu bir tehdit değil, durum tespitidir.
  • “serbest piyasa” diyerek ortamı yumuşatmayın. ipneliktir. gavatlıktır. şerefsizliktir.
  • talep artışından falan değil, uçak hangarı gibi depolara istifledikleri için bu fiyatlar. haksız fiyat artışı diye birşey var ve bu suçtur. bu depocu orospu çocuklarına devlet ne zaman el atacak merak ediyorum.
hesabın var mı? giriş yap