şükela:  tümü | bugün soru sor
  • hayvanlardan tanrılara sapiens ve homo deus - yarının kısa bir tarihi- kitaplarının yazarı yuval noah hariri’nin son kitabı. ilk iki kitap geniş okuyucu kitlesine ulaşmıştı.

daha geçenlerde homo deus’u görünce yeni kitap yazmayı düşünüyor mu acaba diye düşünüyordum. meğer adam yazmış bile. bu son kitabı da bir an önce edineceğim.
  • onu bunu bilmem. ille de matematik ille de matematik
  • ilk kitap çığır açıcıydı ancak ikincisi ilkinin tekrarı gibiydi sanki, en azından ufkumu açmamıştı. belki de beklentiyi yüksek tutmuşumdur bilemem ama bu adamın 2 kitabı yeter de artar bence okumak için.

almayı şimdilik düşünmediğim kitap.
  • önceki kitaplarını okuyup sevdiğim yazarın yeni kitabının ön satışta olduğunu görünce hemen sipariş verdim. sizde sapiens ve homo deus kitaplarını sevdiyseniz d&r üzerinden ön sipariş verebilirsiniz.
  • sapiens'te geçmişi, ve homo deus'ta geleceği anlatan yuval noah harari'nin bugünü anlatacağı yeni kitabı. 1 eylül 2018'de idefix'te stoklara girecekmiş. şimdiden ön sipariş verilebilir.
  • 1 eylül itibariyle raflardaki yerini alacak olan kitap. 1. kitabı muhteşem2. kitabı ise benim açımdan hayal kırıklığı olan yazar bakalım bu sefer neler ortaya koymuş.kitapyurdu.com buradan ön sipariş verebilirsiniz.
  • yuval noah harari'nin bugünün analizini yaptığı, sapiens ve homo deus'tan sonraki 3. kitabıdır. eylül başında satışa çıkar çıkmaz aldığım kitabı 2 hafta gibi bir sürede, çok hızlı okumamaya çalışarak bitirdim. öncelikle bu adamın bir tarihçi olarak üzerine düşeni fazlasıyla yaptığına inanıyorum. bir kere insanlığın temel sorunlarını derinlemesine anlatmaya çalışıp bir yandan da bu kadar sade ve anlaşılır yazmak her baba yiğidin harcı değil. adam iyi, net olarak iyi. kitapta ağırlıklı olarak insanlığın şu anda karşı karşıya kaldığı ve acilen bir şeyler yapması gereken üç temel sorunu analiz ediyor. bu sorunlar; nükleer silahlanma, ekolojik tehdit ve teknolojik sıçrama. bu analizleri yaparken bir yandan da özgürlük, eşitlik, medeniyet, din, adalet ve milliyetçilik gibi insanlığın nereye çekersen oraya gidebilecek kavramlarını epey derinlikli eleştiriyor, ve tartışmaya açıyor. bence hiç kulak asmayın sapiens iyiydi ama homo deus'u beğenmedim diyenlere, alın ve okuyun derim, kanımca en iyi kitabı olabilir. bundan sonra ne yazacağını merakla bekliyorum.
  • okuyunca önceki kitaplara tekrar göz atmak isteği uyandıran, detayları, teknolojinin insanlık ve dünya üzerine etkilerine yönelik analizleri ve önerileri dikkatle incelenesi eser...
  • bir kitap okudum hayatım değişti. storytel'den de dinleyebilirsiniz.
  • taze okudum ve sıcağı sıcağına yazayım:
    sapiens güzeldi,
    homo deus'un da teknoloji ve geleceğe dair öngörüler vardı.

lakin;

--- spoiler ---

bu kitapta materyalizmden fazlaca dem vurmuş ve homo deus'u tekrar etmiş görünüyor.

gelecek
    algoritmalar
    yapay zeka
    hepimiz atomlardan oluştuk

kabataslak konu başlıkları bu. özellikle algoritma ve yapay zeka konularını güzelce serpiştirmiş. hani güzel bir sos bulursun da birçok yemeğe katar yemeği güzel kılmaya çalışırsın ya!

ayrıca kah aceleye getirilmiş biraz da sen yaparsınlarla zoraki yazılmış gibi duruyor.
    çünkü kitap, din kitabı gibi bölümlere ayrılmış olsa da, konu başlığına bakıyorsun mesela,
    iv. kısım <<<hakikat>>>
    demiş ve altına bir cümle ekleyip koskoca sayfa kaplamış. sonra bir sayfa daha çeviriyorsun yeni bölüme geçeceği için sonraki sayfa boş ve haliyle 2 sayfa sonra yeni bölüme geçmiş oluyorsun. kısaca kitaptaki sayfa sayısını arttırmanın kurnazlıkları..

siyonizmin, eşcinselliğin propagandasınıda da bayrak tutan olmuş. eşcinselliği ne de güzel anlatmış, sonra da lgbt cilerden destek kapmak adına tarihteki lezbiyen vakalarını da ortaya koymuş(!)
    bu eşcinselliğin propagandasını önceki kitabında da yapmıştı:
    (bkz: #62544848)

kitabın son kısımlarında birçok dini harmanlayıp eleştirel yorumlarını da katmış ama nedense pek yahudi eleştirileri göremedim!?
    --- spoiler ---

kısaca kendini tekrar etmiş pek ileriye gidemeyip yenilik kapısından geçemeden, önceki kitaplarında bulgur ve pirinçten pilav yapmayı öğreten harari, bu kitabında ise risotto yapmayı öğretiyor!