şükela:  tümü | bugün
 • neden böyleyiz ya da neden böyle olduk? veya hep böyle miydik?

  başlığı okuduğunuzda kafanızda beliren ilk imge yazarın burada 21.yüzyıl değişen değer yargıları hakkında atıp tutmaya başlayacağı oldu. bu nedenle "ne saçmaladı" diye içeri girdiniz.

  başlığın ilk satırını okuduğunuzda ise yazarın 21.yüzyıl insan doğasını eleştirmeye başlayacağı; onun bencil, çıkarcı, vahşi, tüketim çılgını, tahammülsüz, niyeti kötü veya iyi niyeti gittikçe azalan hatta belki yok olan çıkarımlarda bulunacağı imagesi beyniniz tarafından yaratıldı.

  peki neden? neden bu imgelere sahibiz?
  bazı akıllı dostlarımız genetik ve çevresel faktörlerin etkili olacağını, bazı metafizik dostlarımız insanın doğumundan itibaren kötü olduğunu ancak sonradan topluma göre şekillendiğini, bazı inançlı dostlarımızın suçu adem'e atacağını, bazı avare dostlarımızında 21.yüzyıla ayak uydurarak konuya duyarsız kalacağını şimdiden biliyoruz.

  esas soru şu: başlığı ve entry'nin ilk satırını okuduğumuzda ilk aklımıza gelenin olumsuz şeyler olmasının sebebi ne? neden savunma mekanizması devreye girmiyor ve "yoo, öyle bir şey yok" diyemiyor. psikolojimiz bu tarz olumsuz duyguları bastırmayı umursamıyor bile artık. bu sorunun tek bir cevabı olduğu kanısındayım; 21.yüzyıl riyakarlığı hepimize bulaştı ve ondan kurtulmayı hiç mi hiç istemiyoruz. biz artık buyuz. internet karakterimizi yalanlar üzerine şekillendirdi ve acizlik gerçekle yüzleşmemizin önündeki en büyük engel.