şükela:  tümü | bugün
  • ulan gotune koduklarim, adamlar can calinca sesiniz cikmiyor, ezan mi batti gotunuze?

benim hosuma gidiyor, unuttugum seyleri hatirlatiyor, cenneti, cehennemi, gunahi, sevabi, borclarimi hatirlatiyor. saygi duyun lan azcik.

simdi kisasa kisas davasina sokmayin beni, gereksiz onca sey bitti ezana mi kaldiniz?

edit: tam da aksam ezani okunurken gaza getirip gunaha soktunuz beni, tobeler tobesi olsun.
  • attila ilhan gibi bir sosyalistin bir romanına neden "dersaadette sabah ezanları" adını verdiğini anlayamamış salak ifadesidir.

ezan sadece günde beş vakit inanmayanların kafasını ütülemek için birilerinin bağırıp durması mıdır ? tabi ki değildir. o korkunç sesli gereksiz ve kalitesiz hoparlörleri sonuna kadar kastırıp dünyanın en berbat çığlığını ezan diye senelerdir kafalara zorla kaktıran adı müslüman kendi zorba salaklar yüzünden ezan tartışılır oldu memlekette.

hey allahım. akıl, fikir, izan, insaf nerelerde ?
  • ezan, namaz vaktinin girdiğini duyurmak için değil, insanları namaza çağırmak için okunur. sözlerin anlamlarına bakmanız bu çıkarım için yeterli. derseniz ki "çağırılıyor ama kaç kişi gidiyor", haklısınız.
    tanım: doğru olmadığını düşündüğüm önerme.
  • ezan okumak sunnettir. her namazdan once, velev ki yalniz kilacak olun, sunnet olan kendiniz duyacak bir sesle ezani ve ikameti yerine getirip oylece kilmaktir. bu yuzden ezanin gereksizligi diye bir sey yoktur, ezani gereksiz bulan insanlarin musluman mahallesinde salyangoz satmaya calismasindaki gereksizlik vardir.
  • dostum sen

"günümüzde ise hepimizin saati var, saatli maarif takvimimiz var, içinde çeşit çeşit takvim ve saat uygulaması olan akıllı telefonlarımız var, hatta bulunduğunuz konuma göre, namaz vaktinin geldiğini size ezan okuyarak bile bildirebilen uygulamalar var..."

demişsin ama bu ülkede o dediğin aletleri alacak parası olmayan ya da kullanacak seviyede olmayan bir çok insan var. önce onların yapılması gerekli.

bana sorarsan minare yapılması mantıksız. günümüzde hangi caminin minaresine çıkıp çıplak sesle ezan okunuyor. hoparlör diye bir şey varken minare olması bana göre mantıksız
  • oğlum siz şunu hiç anlamıyorsunuz. mesele bizim de islam'a inanıp, işimize gelmediği için inkar etmemiz değil. adamın biri her sabah saat beşte pencerenizden içeri hoparlörle slovenya milli marşını verse saygı duymak gerektiğini düşünür müsünüz? işte o slovenya milli marşı size ne ifade ediyorsa ezan da bize aynen onu ifade ediyor. ya da sabahın beşinde telefon edip sizi digiturk'e abone yapmaya çalışsalar ne düşünecekseniz, biz de namaza davet edilince onu düşünüyoruz. dinlemeyin demiyorum. alın bir ezan okuyan saat ya da elektronik bir şey, evinizde yine çalın yine dinleyin; en doğal hakkınız. ama sırf siz istiyorsunuz diye biz çan sesi de ezan sesi de duymak zorunda olmamalıyız.
  • ezan sadece müslümanlara namaz saatinin geldiğini bildirmek için okunmaz, güneş 5 milyar yıldır var, güneşe de bakabilir insanlar anlamak için. ezan aynı zaman da oranın islam toprağı olduğunun imzasıdır.
    arkadaş bu trol başlıkları niye bu kadar çekici oluyor ya?
  • bu devirde ezanın mantığı gerekliliğinden daha çok sembolik bir anlam içermesidir. oranın islam coğrafyası olduğunu gösterir. ancak türkiye laik bir devlet olduğu iddiasındaysa burada bu tez çürüyor. herkes dinini özgür bir biçimde yaşayabilir ama sınırı nedir bunun başkalarını özgürlük alanını ihlal etmeden. objektif bakıldığında ezan malesef bunu ihlal ediyor. ben islamiyete inanmıyorsam ve laik bir devlette yaşıyorsam sabahın 6'sında hoparlörle yüksek sese maruz kalmaya itiraz etmem kadar doğal bir şey olamaz. bu durumu nufüsun yüzde 99'unu müslümanların oluşturması da değiştirmez. tek madde burası islam cumhuriyeti mi? yoksa laik bir cumhuriyet mi? iran'da, suudi arabistan'da ezana çemkirsen hassiktir denir o zaman doğal olarak.

eyyorlamam bu kadar.
  • boyle basliklari okuyunca, kesin akp trolu bu deyip geciyorum. maksat bak tehlikedesiniz mesaji vermek.
  • ezanın gereksizliği demeyelim, ama bir takım değişiklikler gerektiğini ben de düşünüyorum.

-ezanı çok güzel okuyan tek bir imam okuyacak, onun sesi cami hoparlörlerinden verilecek.

-ses kesinlikle kısılacak. herkesin duyabileceği ama rahatsızlık vermeyecek ölçüye çekilecek.

-makamlar tekrar gözden geçirilip gereksiz uzatmalar düzenlenecek. ezanın kendisi sünnet, nefes yetene kadar bağırmak değil.

-ezan kısa sürecek. makam düzenlemelerine bağlı olarak kısa ölçülü ve ne dediği anlaşılacak şekilde net okunacak.

-uyku saatlerine denk gelen sabah ezanı, diğerlerinden daha düşük bir ses ile ve daha kısa bir makam ile verilerek, çocuklu aileleri sövdürüp günaha sokmamak esas alınacak.

işte bu düzenlemeler yapılırsa çok iyi olur çok da güzel olur. iki çocuğum var ve uykularının hassas zamanlarında sabah ezanı sırasında içimden geçen sövgülerle girdiğim günahları allah affetsin. ki teheccüt namazı bile kılan ve ezan konusunda aynı fikirde olan yığınla insan tanıyorum.

kafanızın sınırlarını biraz genişletin sevgili diyanet. din elden gitmez merak etmeyin. anlayış gösterin, anlayış görün.