• senior bir yazılımcı olarak şunu söyleyebilirim eğer mesleğinizde benim gibi çok iyi değilseniz sadece bir beyaz yakalı olmaktan öte geçemezsiniz.
    tek artı tarafı iş bulmak gibi bir sıkıntınız olmaz, her şekilde 1-2 hafta içinde yeni bir iş bulursunuz. bu da size özgürlük sağlıyor kimseye eyvallahınız olmuyor.
  • yanlıştır. türkiye için 21. yüzyılın en iyi mesleklerinden biri fitness eğitmeni hatta kişisel antrenör olmaktır.
  • peki bundan şeyin haberi var mı ? yazılımcıların ? (bkz: davulun sesinin uzaktan hoş gelmesi)
  • mesai manyağı ederler haberin olmaz keke
  • en iyi meslek en yaratıcı olduğun meslektir, hayal dünyan boş olduktan sonra istediğin kadar yazılımcı, tasarımcı ol fark yapmaz.
  • yazılım bir meslek değildir. ayrıca bahsedilen yazılımla ilgili fend vs gibi meslekler dışında iyi bir elektronik müh, mekanik müh ve enteresandır hemşire dünyanın her yerinde güzel maaşla çalışır.

trdeki doktorlara sabır diliyorum, tabi eğer abd gibi yerlerde doktorluk yapan varsa durum apayrı. özellikle cerrahlar yazılımcıdan tut her türlü mühendisten en az 4 kat fazla kazanıyor. abd'de çocuk ürolojisinde çalışan md arkadaşım 270k alıyor senelik. herhangi bir şirketteki yazılımcı vs ek gelir olarak part time dibini dövdürse bu paraları alamaz. kendisinin nörocerrah arkadaşı var 480k alıyor yılda.

neyse iddiaya gelince en iyi meslek kişiden kişiye değişir, formülü de bellidir.

ideal iş = maaş * işini ne kadar sevdiğin. tanıdığım en mutlu adam abd'de motorlu bir polisti.

not: alan dışı bir backgrounddan gelen react dev
  • doğru önermedir. görece orta sınıf bir mahallede oturuyorum ve apartmandaki en lüks araba bir yazılımcıya ait.
  • bir yazılımcı olaraktan katıldığım önermedir.

edit:imla
  • bu meslegin gelecegine (bkz: artificial intelligence) veya altkumesi (bkz: machine learning) nasil etki edecek merak ediyorum. ozellike (bkz: bug fix) veya (bkz: software architecture) alanlarinda. okuduklarim insan isgucune gerek kalmayacak diyor, ama ml algoritmalarini gelistirecek olan da insan. ml tehlikeli geliyor, dikkat etmek lazim. skynet gercek olabilir yani
hesabın var mı? giriş yap