şükela:  tümü | bugün
 • üyesi olduğu topluma ayak uyduramamış olan ve nostalji hastalığından müzdarip boş beleş tiplerdir. ayrıca eğer doğa kanunları geçerli olsaydı asla hayatta kalamazlardı.

  neredeyse uzay çağına geçmiş olmamıza rağmen hala yüzyıllar öncesinde yaşamış işsiz güçsüz adamların fikirlerini tartışanlar var. hani nerede kadirşinaslık?
  emin olun diyojen denen herif fıçıda yaşayıp sağa sola salça olan bir müptezel olmaktansa 'youtuber' olup malı götürmeyi yeğlerdi. veya spinoza'nın gözlük camı tamirciliği yerine sabit maaşlı düzenli bir işi olsaydı ethica'yı yazmakla zaman kaybetmezdi. descartes, mill ve voltaire gibi zengin züppeleri ise eserlerini sadece vakit öldürmek amacıyla yazmışlardır. ciddiye alınacaklarını bilmiyorlardı bile.

  albert camus'nun "la peste" romanı veya john locke'un 'tabula rasa' sıyla uğraşıp aylaklık yapılacağına modern dünyanın ve teknolojinin nimetlerinden yararlanmak gerekir. siz hala "bilgi nedir?", "ahlak neye dayanır?", diye bayat argümanları tartışadurun insanlık mars'a çıkmak üzere.
 • uygarlık gelişirken yerinde sayan, safi zarar olan insanlardır.
 • felsefe icerisinde dogmalar barindirsa da her caga uyarlanan, ayni zamanda cagi da uyarlayan bir etkinliktir. zihin felsefesi ve bilim felsefesinin problemleri, yapay zekanin zihin felsefesi icerisindeki tartismali yeri gibi problemler ve 21. yuzyil insaninin cag icerisindeki yerinin tartisilmasi bu yuzyilin felsefi doruklaridir.
 • seneler once lisedeyken theory of knowledge* adinda bir dersimiz vardi. dersi veren ingiliz hoca saatlerce konusurdu. derste agirlikli olarak islenen 'dogru ve yanlislarin dayandigi kaynaklar' gibi konular dikkatimi acikcasi pek cekmezdi ve bir kac kez disinda da soz almisligim yoktur.

  o zamanlar farketmesem de, seneler sonra felsefeyle ilgileniyor olmamin disinda, ufkumun aslinda bu dersin sayesinde genislemis oldugunu hissediyorum. savunucusu oldugum fikrin yaninda, karsit dusunceler hakkinda bilgi sahibi olmak gerektigini de ogretti felsefe bana. sorgulamayi ogretti. pragmatizm ogretti. rasyonellik ogretti. mutlakiyetin tehlikesini ogretti. bakiniz, ayri telden calan insanlardan soz ediyoruz, hani ne dediginizle hic ilgilenmeyip israrla 'sunlar boyle, zamaninda soyle yaptilar, soyle ettiler' diyenler var ya, iste onlar felsefe okumayanlar.
 • neyse en azından bu başlığın; yok türk gızı şöyle, yok ardanın sol daşağı, yok adriana lima'nın götü, yok erdo şöyle dedi, yok ben doktorların amua goyim başlıklarından daha kaliteli bir troll başlığı olduğu söylenebilir.
 • (bkz: only a sith deals ın absolutes)

  felsefe iyidir. haliyle gerekli tayfadır.
 • felsefeyi tabula rasa'dan, descartes'in düşünüyorum o halde varım önermesinden ibaret sanan yazarın saçmaladığı söylem. muhtemelen saçma sapan bir üniversitede felsefe bölümü adı altında felsefe tarihi okumuş yazar söylemi. zihin felsefesini, fenomonolojiyi, hitlerizmi, ontolojik problemi, din-bilim tartışmasını görmezden gelip, bugün bilimin bu noktada olmasının felsefeye borçlu olmadığını, marsa çıkmanın felsefeyle en ufak alakasının olmadığını savunan saçmalık söylemi.

  enteresan..
 • ölmüş gitmiş, fosil olmuş, petrol niyetine yaktığımız adamların "gerekli" fikirlerini dinliyordur.
 • ahahahahahaha embesil nedir, nasıl başlık açar?

  işte böyle tipler felsefenin f'sini bile bilmezler ama bilimden, uzay çağından dem vururlar.
  bilim henüz fenomen ile kendinde şeyin özünün ne olduğunu açıklayamıyorken, filozofları aylaklıkla itham etmiş böcek.