şükela:  tümü | bugün
 • felsefe icerisinde dogmalar barindirsa da her caga uyarlanan, ayni zamanda cagi da uyarlayan bir etkinliktir. zihin felsefesi ve bilim felsefesinin problemleri, yapay zekanin zihin felsefesi icerisindeki tartismali yeri gibi problemler ve 21. yuzyil insaninin cag icerisindeki yerinin tartisilmasi bu yuzyilin felsefi doruklaridir.
 • seneler once lisedeyken theory of knowledge* adinda bir dersimiz vardi. dersi veren ingiliz hoca saatlerce konusurdu. derste agirlikli olarak islenen 'dogru ve yanlislarin dayandigi kaynaklar' gibi konular dikkatimi acikcasi pek cekmezdi ve bir kac kez disinda da soz almisligim yoktur.

  o zamanlar farketmesem de, seneler sonra felsefeyle ilgileniyor olmamin disinda, ufkumun aslinda bu dersin sayesinde genislemis oldugunu hissediyorum. savunucusu oldugum fikrin yaninda, karsit dusunceler hakkinda bilgi sahibi olmak gerektigini de ogretti felsefe bana. sorgulamayi ogretti. pragmatizm ogretti. rasyonellik ogretti. mutlakiyetin tehlikesini ogretti. bakiniz, ayri telden calan insanlardan soz ediyoruz, hani ne dediginizle hic ilgilenmeyip israrla 'sunlar boyle, zamaninda soyle yaptilar, soyle ettiler' diyenler var ya, iste onlar felsefe okumayanlar.
 • neyse en azından bu başlığın; yok türk gızı şöyle, yok ardanın sol daşağı, yok adriana lima'nın götü, yok erdo şöyle dedi, yok ben doktorların amua goyim başlıklarından daha kaliteli bir troll başlığı olduğu söylenebilir.
 • (bkz: only a sith deals ın absolutes)

  felsefe iyidir. haliyle gerekli tayfadır.
 • felsefeyi tabula rasa'dan, descartes'in düşünüyorum o halde varım önermesinden ibaret sanan yazarın saçmaladığı söylem. muhtemelen saçma sapan bir üniversitede felsefe bölümü adı altında felsefe tarihi okumuş yazar söylemi. zihin felsefesini, fenomonolojiyi, hitlerizmi, ontolojik problemi, din-bilim tartışmasını görmezden gelip, bugün bilimin bu noktada olmasının felsefeye borçlu olmadığını, marsa çıkmanın felsefeyle en ufak alakasının olmadığını savunan saçmalık söylemi.

  enteresan..
 • ahahahahahaha embesil nedir, nasıl başlık açar?

  işte böyle tipler felsefenin f'sini bile bilmezler ama bilimden, uzay çağından dem vururlar.
  bilim henüz fenomen ile kendinde şeyin özünün ne olduğunu açıklayamıyorken, filozofları aylaklıkla itham etmiş böcek.
 • felsefe sonsuza dek gerekli kalacaktir. sayilarinin artmasini temenni ettigim tayfa. daha hicbir soruya net cevap veremedik. neyin izdirabi bu?
 • tabii ki de gereksiz değildir. modern felsefecilerin uğraşması için bir soru mesela:

  bu başlığı açanlar gibi beyinsizler; nasıl oluyor da temel bilgisayar becerilerine sahip olabiliyor, anlamlı olmasa da syntax olarak doğru cümleler kurabiliyor?
 • 21. yy ilerlemiş olayı bitirmiş kabul eden yazar beyanı. ne demek hala? o evrensel neden sorusuna cevap verebildik mi? ne biliyoruz var olmak hakkında?