şükela:  tümü | bugün
  • anlayamadığım olaydır. dünyada bile bu olay kalmamışken türkiye'de hala 80'ler ağızıyla sağ sol muhabbeti yapmak çok garip.

bu muhabbeti yapanlar chp'ye ve hdp'ye sol parti demiyorlar mı bi de, çok gülüyorum.*

chp'de azılı liberaller ve kürtçüler bulunurken chp nasıl sol parti olabiliyor. yıllardır koltukta bulunan diktatörü saymıyorum bile.

hdp'yi zaten biliyoruz. hiç bir türk hdp'de başkanlığı düşünmesin diyen kürt ırkçılarıyla dolu partiden söz ediyoruz. kürt ırkçılarıyla dolu bir parti nasıl sol parti olabiliyor?

dün entry'lerde gördük ki iyi partiye geçen chp'lilere nasıl sağ partiye oy verirsiniz diyen bir tayfa var. fakat anlamadıkları bir şey var. devir değişti. devir sağ sol devri değil. devir atatürkçü ve atatürkçü olmayanlar devri. gerçek atatürkçüler ne iki ayyaş akp'ye, ne omurgasız mhp'ye, ne atatürk'ün arkasına saklanıp kürtçüleri barındıran chp'ye, ne de ırkçı hdp'ye oy verecektir.

türkiye iyi olacak.

not: eski chp'li yeni iyi partili.
  • net gerizekalılık

sağ , sol kavramlarının dış güçlerin ülkeye soktuğu fitne olduğunu bilmeyen insan beyanatı.

sağ , sol kavramlarının en büyük amacı toplumu bölmek , ayırmaktır.

oysa sağcı diye tabir edilenlerin içinde sol gibi düşünen , solcu diye tabir edilenlerin içinde bir sağcıdan daha sağcılar her zaman vardır , aynı bugün çeşitli şekillerde toplumumuzun bölündüğü gibi

şöyle düşünmek lazım : bir insan aynı anda müslüman da olabilir günah da işleyebilir , içki de içebilir namaz da kılabilir , başı kapalı olup sevgilisiyle el ele de dolaşabilir , dinle hiç işi de olmayabilir , ve bu insan ak partiye veya chp ye oy vermiş de olabilir yani söylemek istediğim insanları tek bir kanada indirgemek , bir taraf seçmek zorunda bırakmak , siyasetin ve küresel gücün güçlü bir silahı.

sağ sol , vs. hepsi yalan ,her vatandaşın birleşmesi gereken tek nokta '' vatan sevgisi ''
  • (bkz: görüyorum ki aramıza yeni cahiller katılmış)

sağ ve sol kavramları emek-sermaye çelişkisi devam ettiği sürece devam edecektir.

dünyada sağ ve sol kavramlarının olmadığını iddia etmek ise tam bir komedidir.

gerçekte olan ise dünyadaki merkez sağ partilerin mecburen sosyal politikalara daha fazla önem vermesidir.
  • ben de diyorum zaten teknokratik sosyalist, inceden faşist, bir asker devletim olsun, düşünebiliyor her sosyal problemi çözeyim diyorum, ama olur mu bilmem?!
  • bilmediğim bir zamanda üretim ilişkileri değişti, kapitalizm bitti mi de solculuk, daha doğru adıyla sosyalizm tarih oldu, onu anlayamadım.

derdiniz chp'ye çakmaksa doğrudan chp'yi hedef alan başlıklar açsanız da biz de böyle içerisinde acaba eski günlerin esintisini taşıyan tartışmalar mı dönüyor diye heveslenip boşuna vakit kaybetmesek .
  • iş-eğitim-sağlık-barınma gibi ihtiyaçlar insanın fiziksel ve düşünsel gelişimini ve yaşamsal sürekliliğini sağlayabilmesi için sahip olması gereken temel ihtiyaçlar olarak tanımlanır.

siyasal düşüncede sağ ve sol eğilimin düşünce ve davranış yoluyla nasıl bir oluşum ve gelişim izlediğini bir örnek kalıbı ile ifade etmek gerekirse; hastane-hasta, evsahibi-kiracı, okul-öğrenci, işveren-işçi arasındaki bir sürtüşmede siz düşünsel refleksinizi hastane-evsahibi-okul-işveren'den yana harekete geçirirseniz liberallikten başlayıp faşist eğilimlere kadar uzanan siyasal bir evrim geçirirsiniz.
    düşüncenizin hasta-kiracı-öğrenci-işçi'den yana gelişimi ile ise liberallikten başlayıp sistemi sorgulamaya kadar uzanan zincirleme bir diyalektik yöntem ile sosyalistliğe kadar uzanan bir gelişim yaşarsınız. bu örneği temel ihtiyaçlar üzerinden verdiğimiz için size itici gelmiş olabilir. tarihsel gelişimi içinde incelerseniz bu ülkede sınıfların varlığının reddedildiğini, dolayısıyla komünist partilerin yasaklandığını, kürt varlığının reddedilerek, toplumsal dokuyu mozaik olarak adlandıranlara "mermer ulan" diye haykırarak susturulduğunu -bu yüzden de bu topraklarda demokrasinin bir türlü boy vermediğini- görürsünüz.
    daha birçok örnek var da biz burada bitirelim.

sonuç olarak, hayatın geçmişten gelen yanını oluşturan tortu içerisinde bu ayrışmanın somut verilerinde olduğu gibi, günümüzde ve geleceğe doğru akış içerisinde bu ayrışma hep olacaktır. neden mi? unutmayın! bir yanıyla çelişki mutlaktır ve çelişmeyi çatışarak mı tartışarak mı çözdüğünüz asıl önemli olandır. siyasi yöntem ne oranda artarsa demokrasi de o oranda gelişir ve güçlenir.
  • sosyalizm tarih olunca düşülen bir yanılgı.

fakat sağ ve sol düşünce vardır, ve bunlar hayatın hemen her alalnında farklı düşünür, farklı siyaset üretirler. bu yanılgıya düşmemek gerek.

yanılgı derken, aslında kibarca ifade etmeye çalışıyorum. konuya bireyler üzerinden yaklaşmak basbayağı cehalettir:

--- spoiler ---
    şöyle düşünmek lazım : bir insan aynı anda müslüman da olabilir günah da işleyebilir , içki de içebilir namaz da kılabilir , başı kapalı olup sevgilisiyle el ele de dolaşabilir , dinle hiç işi de olmayabilir , ve bu insan ak partiye veya chp ye oy vermiş de olabilir yani söylemek istediğim insanları tek bir kanada indirgemek , bir taraf seçmek zorunda bırakmak , siyasetin ve küresel gücün güçlü bir silahı.
    --- spoiler ---

konuya bu kadar uzak olabilir mi bir insan 21. yy'da?..
  • sağcı bir partinin 15 yıldır inim inim inlettiği bir ülkede açılmış sikimsonik başlık.
  • en güzel biçimde attila ilhan'in açıkladığı cahil sömürge anlayışı