şükela:  tümü | bugün
 • haliç kongre merkezi'nde gerçekleşecek, 4 grubun yarışacağı, ümit kocasakal'dan boşalan istanbul barosu yeni başkanlığı makamının yeni sahibi ile türkiye barolar birliği delegelerinin belirleneceği, türkiye'nin sayıca en büyük meslek odasının genel kuruludur.

  yarışacak olan 5 grup, yaygın şekilde kendileri ile ilişkilendirilen ideolojileriye birlikte;

  1. önce ilke çağdaş avukatlar grubu başkan adayı av. mehmet durakoğlu.
  chp çizgisindeki, ulusalcı grup. chp sempatizanları.

  2. istanbul milliyetçi avukatlar grubu başkan adayı av. ali rıza kaplan.
  milliyetçi çizgideki grup. mhp sempatizanları.

  3. hukukun üstünlüğü platformu başkan adayı av. mehmet sarı
  muhafazakar grup. ak parti sempatizanları.

  4. özgürlükçü çağdaş avukatlar grubu başkan adayı av. several ballıkaya çelik.
  biraz daha sol eğilimli, kadın hakları,berkin elvan, hrant dink, ali ismail korkmaz, sur, cizre, işkence vakaları konusunda duyarlı oldukları söylemini kullanan, hdp/ödp çizgisindeki, bu partilerin sempatizanlarından oluşan grup.

  5. avukat hakları grubu başkan adayı av. ömer kavili.
  tarafsız olduğunu ileri süren, herhangi bir ideoloji ile bağlantısı olmayıp yalnızca avukat hakları odaklı olarak seçimlere girdiğini iddia eden grup. ldp sempatizanı olma ihtimalleri var. olmama ihtimalleri de var. bir çizgide olup olmadıkları belli değil. gerçekten de tarafsız olma ihtimalleri yüksek.

  not: favori, açık ara av. mehmet durakoğlu.
 • günün her dakikası telefonuma adaylar tarafından oy isteyen mesajların gelmesine sebep olan baro başkanlığı seçimi.
 • ilk entry'deki meslektaşım adayları gayet güzel tanıtmış,benim de konuya dair söyleyeceklerim var. bir bok değiştireceğinden değil,içimdeki zehri dökmek rahatlatıyor.

  chp'li ulusalcı patron avukat teyzelerimiz/amcalarımız epey fazla o yüzden seçimleri gene önce ilke grubu alır. ama kocasakal gibi önceden dizayn edilmiş kamuoyu pr'ı olmadığı için yüzde 65 oranında olmaz 50-55 bandında kalır.akp tayfası 15,milliyetçi tayfa 12-13, hdp/ödp 10-13 ,kavili adlı liberalimizde 7-8 alır. bu seçimler olsun, tabipler birliği odasının seçimleri olsun,mühendisler odasının seçimleri olsun burjuva hayatı yaşayan kalifiye meslek gruplarının normal seçimlerde chp seçmeninin yaşadığı 'olsun ya kıyılar gene bizim ehe ehe' orgazmından ibaret hale getirilmiş seçimlerdir. böyle bi manası olduğu içinde avukatlar, durakoğlu'nu seçecek ve atatürk cumhuriyetini ve laikliği kurtaracaklar.

  2 saattir 5 adayın cnn türk'teki konuşmasını izliyorum avukatın özlük haklarına dair somut sıkıntılar ve çözümler geçen seçim olduğu üzere gene sadece akp eksenli aday tarafından dile getirildi.şirin payzın'da, zaten reyting getiren sohbet olayı fetö ve mevcut hukuk düzeni üzerinden siyaset yapmaktan döndüğü için muhabbeti özlük haklarına çekmemek için kendini yırtıyor.programın konsepti baro seçimleri ama moderatörümüz 'şirin' bir şekilde ,konumuz bu değil,avukatların özlük haklarını ---da--- konuşuruz ama şu an konu bu, yok bu mühim,cmk diyince ne anladı seyirciler onu da söyleyin gibi bloklarla muhabbetin eksenini yönlendiriyor.

  geçen seçim avukatın özlük haklarına dair bir iyileştirme olarak görülebilecek aidatın düşürülmesi, kdv oranının aşağıya çekilmesini teklif eden akp grubuydu. bu seçimde belli bir sicilin üstündeki avukatları cmk'dan kısmen men etme teklifinde bulunuyorlar ki mesleğe yeni girecek, ekonomik sıkıntıları ve müvekkil portföyü olmayan avukatlar için geçim kaynağı olan bir sistem için inanılmaz yerinde bir iyileştirme olur.takdir edersiniz ki dinazor avukatlarımız cmk'dan gelen paraya muhtaç değil, ama her zaman daha fazlasına muhtaçlar.işgören avukata,yani işçi avukata dair iyileştirme öngören yönetmeliğin iptali için başvuruyu gene işveren avukatlar yapmıştı. bunun dışında akp grubu baronun bir sivil toplum mühendisliği yapabilen kamu kuruluşu olduğu gerçeğini, baroyu siyaseten pasifize edip yok sayma eğiliminde olduğu için seçilmeleri durumunda iktidara aman paşam,buyrun hünkarım çekeceklerinden seçilmeleri risk arz ediyor. avukatın kanuni ve özlük haklarının sorunlarını doğuran şey mevcut yönetim algısıdır. sistemin tepesine siyasi yönden müdahale eden bir baro olmadıkça özlük hakları iyileştirilmiş fakat hukuksuz,adaletsiz bir ülkede yaşayan avukatlar oluruz.ne müvekkillerimizi ne de toplumu bu yozlaşmadan koruyamayız. ve en önemlisi adliyeden çıktığımızda biz de herkes kadar vatandaşız. bu hukuksuzluk silsilesi sürerken özlük haklarımız iyileşti diye hakkını arayan meslektaşlarımız tartaklanırken, kanuni haklarımıza khk'larla ve başsavcılık talimatlarıyla kısıtlamalar getirilirken göz yumacak kadar vicdansız olma lüksümüz yoktur.

  diğer adaylara baktığımda ise ağırlıkla baro başkanının görevinin siyaset yapmak,hatta bu mevkiyi kocasakal gibi ideolojisi kapsamındaki siyasi partiye zıplama tahtası olarak kullanma eğilimi mevcut.özetle avukatın özlük haklarına dair zerre bir değinimleri yok. ha kocasakal sağolsun 69 yaş ve üstü avukatlara munzam emeklilik ve huzurevi projesi getirdi. oy kullanacak olan 36 bin avukattan kaçı 30 yaşını doldurmuştur? yüzde 20? hadi 30 olsun. ama dediğim gibi seçmen tabanının chpli laik teyzeler ve amcalar olursa bu projelerin çıkmasıda,baroyu devrettiğin kişinin ak sakallı torun sevecek bir dede olmasıda doğru bir hareket değil midir? sahi durakoğlu'nun yönetim kurulundaki en genç aday kaç yaşında? 30 yaş altı kaç avukat var? bu siyasi eğilimli arkadaşların ise gündeminde cmk ve adli yardım ödemelerinin iyileştirilmesi,masraflarının doğru oranda karşılanması,sicile sonradan kayıt yaptıran avukatlar yönünden sıralamada pozitif ayrımcılık uygulanması, ücretsiz ulaşım, kdv indirimi,ruhsat ödemesi seçenekleri,aidatın düşürülmesi (ki yüzde 65 oy aldığı seçimde kocasakal grubu aidat arttırılsın dedi,şimdi beşiktaş ortaköyde yeni baro binası alındı lakin servisler ücretli hale getirildi çünkü maliyetini karşılamıyormuş!), işçi avukatlara yönelik özlük düzenlemeleri ve 'kesin yaptırımlı' denetim mekanizması getirilmesi, baro nöbet ücretlerinin iyileştirilmesi,üst aramasına dair geri adım attırılması,stajyerlerin sigortalı ve sözleşmeli çalıştırılarak sabit bir ücretten iş imkanı olmaları,kadın meslektaşlarımızın adliye ve icra dairelerinde yaşadığı tacizlerin önüne geçilmesi vb. sorunların hiçbiri yok.

  şimdi diyeceksiniz ki o zaman hem siyasi açıdan etkin hem de avukatın özlük haklarını koruyacak sentez bir adaya oy ver, maalesef yok arkadaşım.adaylardan biri 'türklüğü ile övünen avukatlarız' diyor onu dikkate bile almıyorum, sanki otağda toplanıp başbuğ seçiyoruz,farklı etnisiteden avukat meslektaşlarımız yokmuş gibi. diğeri 'kadın aday' oluşundan dem vuruyor, ki bu tarz yaklaşımlardan nefret ederim. baro başkanı arıyoruz, cinsiyetten ziyade liyakat ve beyanatlar esastır. bu ülkeye en son 'batıya açılan yüz', 'kadın lider', 'sarışın', 'modernlik' adı altında kadın aday getirildiğinde ne olduğunu biliyorsunuz. aslında bilmiyorsunuz, sahi nerede o 2 anahtar?o yüzden önce liyakat,sonra hem siyaseten topluma nüfuz edecek hem de avukatlara yönelik aktif çalışmada bulunacak,projelere imza atacak aday olmak mühimdir.

  mevcut baro yönetimi, sovyet rusya kurulmadan önce yozlaşmış iktidarla reformlar kapsamında uzlaşmaya gidileceğini varsayan,kağıt üstünde muhalif,fiilen ise tamamen menşevik kafada, adeta ikinci bir ''ekmeleddin'e oy vermezseniz tayyip seçilir'' korkusundan beslenip oy toplayan bir yönetimdir.bize tabiri caizse, mevcutla uzlaşmaya giren menşevik anlayış değil,devrim getirecek bir bolşevik anlayış gerekmekte.somut örnek vermemi isterseniz mevcut yönetimin yönetim kurulundan bir hoca bize üniversitede avukatlık hukuku dersine girerdi. başörtülü arkadaşlarımızdan biri hava sıcak olduğu için elindeki kitabı rüzgar etsin diye sallarken,evladım çıkar bu sıcakta türbanla durulur mu? çıkar rahatla,nasıl takıyosunuz valla anlamıyorum vs diyerek içindeki birgül ayman güler'i açığa çıkartmıştı.kendisi 2 sene boyunca gelirini 0 tl göstermiş ve vergi ödememiş.alın size laik cumhuriyet bekçisi örnek baro yönetim kurulu üyesi.gezi direnişine gelelim,ulan o parkta o günlerde bayburtlular derneğinin bile neredeyse standı varken (mübalağa içerir) bizim istanbul barosunun bir tane bile stand açmamış olması rezilliğin ta kendisidir.baronun binası içinde tutuklanırsak haklarımız nelerdir diye broşür basmışlar,avukatlardan başkasının ulaşması mümkün değil,orada duruyor. avukata kendisini nasıl savunacaklarını anlatmaya çalıştılar,ya da iktidar ne der tepkisi yüzünden tırstılar.şimdi kimse demesin ki baroyu revir yaptılar yardım ettiler,ulan onu bakkal hikmet amca bile yaptı.eczaneler torba torba ücretsiz ilaç veriyordu,öyle anlatayım.dışarda millet ölürken,gözü çıkarılırken gazlanırken bizlere o sırada baro dersleri veriliyordu. kalkıp dedik,hocam ne anlatıyorsunuz siz ya? ne hukuku ne dersi? yeri midir sırası mıdır şimdi? 300 metre ilerinde milleti öldürülüyorlar sen hala burada hey yavrum hey.nitekim çıktık dışarı, allah razı olsun hocalardan 'yok saymadılar'.

  ha bu arada ali rıza kaplan konuşamıyor, hitabet çizgisi çok zayıf, mehmet sarı desen iktidarın hukuksuzluklarından bahsetmemek için konuyu halı altına çekip yeri geldiğinde alakalı alakasız konuyu 15 temmuz'a ve farklı konulara bağlıyor ki eminim easında avukatın özlük hakları kendine oy getirecek bir 'araçtır' ve aslında umrunda bile değildir,durakoğlu'nun son 15 yılda yönetimleri tarafından yapılan gelişmelerden haberi yok,sadece işine gelen kısımlardan konuşmayı devralıp taşımayı ve diğer hususların belki arada kaynayacağını umuyor, several iyi hoş konuşuyor lakin avukatın özlük haklarına dair ne bir proje ne bir somut beyanat mevcut(referandumda yetmez ama evet ekolüne dair katkıları da varmış o konuya hiç girmiyorum bile),kavili desen bir nevi 1991 seçimlerindeki doğu perinçek gibi. şov falan iyi güzel de gene perinçek gibi sonuncu olacaksın.allah aşkına 'sen başkasına oy verirsin ama duruşmana kavili gelir' gibi egosantrik bir sloganı olan birini kim ne kadar ciddiye alabilir? özetle, benim oyum donald trump'a.biz bu kafayla daha çok dayak yeriz, daha çok sürünürüz.hadi şimdi gidip cumhuriyete ve laikliğe sahip çıkmak için durakoğlu'na oy verin,vatanı kurtarın.
 • beklenen oldu. önce ilke çağdaş avukatlar grubu başkan adayı av. mehmet durakoğlu yeni ıstanbul barosu başkanı seçildi.

  turkiyenin en büyük barosu başkanlığı ideolojik olarak ulusalcı bir başkanda olmaya devam etti.

  zamanında fethullah gülen ile aynı yolda yürümediği, akp ile ayni dili konuşmadığı için sadece avukat olarak kalan hukuk adamları&kadınları, kendi ideolojilerinden birini seçti. hayırlı olsun.
 • şahsı muhteremi tanımam bakalım sonu hayırlı mı?
 • en az iki dönem daha akparti eğilimli adayların kazanamayacağını öngördüğüm seçimlerdir. zira hepsini hakim/savcı yapacaklar.
 • ensarcılara kapak olmuştur.
 • geçen seçime göre önce ilke çağdaş avukatlar grubu'nun oyunu azalttığı seçim. umarım mesajı almışlardır. kimsenin, daha doğrusu muhalif/ulusalcı seçmenin, daha da doğrusu chp, vatan partisi gibi yönelimleri olan seçmenin; önce ilkenin siyasi duruşuyla, kanun koyucuya, iktidara eleştirileri ile alıp veremediği yok.

  ancak "biraz da avukatlara yönelin, tamam kıyısından köşesinden yapmaya çalışıyorsunuz birtakım şeyler ama, yeterli değil. zaten ciddi aidat veriyoruz, baro pulları var, tüm bunların yanında adliyeler arası servisi dahi ücretli yaptınız, avukatlar adliye girişinde aranmamalı, çantayı x-ray'den geçirmek de neymiş, biraz da bizi düşünün canım." diyen kesim de az değildir. çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu, önce ilkenin genel duruşunu seven bir kesimin tercihi, ya several hanıma, ya da ömer kavili'ye kaymıştır.

  ömer kavili'nin oyu dikkat çekicidir, çünkü diğer adayların aksine siyasi bir tabanı yoktur. diğer adaylar, logolarıyla broşürleri ile şarkıları ile adaylarının siyasi geçmişi ile siyasi partiler gibi hareket etmiştir. ve ömer kavili sadece avukat hakları diyerek, seyyar şarj aleti ve sarı atkı dağıtan hüp'ten sadece 300 oy az almıştır. takdir edilesidir, burada avukatlar biraz da bizimle ilgilenin mesajını vermiştir.

  seçim günü, hüp'çülerin hak yol islamcı tezahüratları da bakıldığında, platformun aslında islam hukukunun üstünlüğü platformu olduğu ortaya çıkmıştır.

  akp'nin ve islamcıların yüzde 13 bile alamadığı seçim sonuçları baroya ve savunmaya hayırlı olsun.
 • kavili'nin oylarina sasirilmamasi gereken secim. genc avukatlar adaylar arasindan secim yapmak icin siyasi aidiyetlere neden ihtiyac duysunlar ki?

  bir de soyle bir sey var:

  "genel kurullarda hukuku neden sadece 'ceza' bağlamında değerlendiriyorsunuz arkadaşlar? biz 'hukukçular' da bu işin emekçisi değil miyiz?"

  surada: http://www.hukukpolitik.com.tr/…arat-hep-ayni-ayni/

hesabın var mı? giriş yap