şükela:  tümü | bugün
 • florya'nın peşkeş çekilip, çekilmeyeceğinin netleşeceği kongredir.

  eski başkanlar ve yöneticiler, riva'nın değerlendirilmesine karşı çıkmıyor. riva ve florya'nın ayrı ayrı oylanması gerektiğini söylüyorlar.

  5 sene evvel, 70 milyon dolar değeri olan riva, bugün 330 milyon dolar seviyesine geldiyse, üçüncü havalimanı ile birlikte 500 milyon doları göreceğine inanılıyor.

  florya'ya gelecek olursak, atatürk havalimanı yüzünden bölgede gökdelen ruhsatı alınamıyor.
  yetkililer tarafından, 3. havalimanı yapılınca, atatürk havalimanı yıkılmayacak! açıklamasının gösterdiği gibi, atatürk havalimanı kesinlikle yıkılacak. işte o zaman florya'nın değeri 5 kat artacak. florya'nın değerini anlatabilmek için istanbul sapphire örneğini vereyim.
  sapphire'nin bina alanı 11 dönüm, florya arazisi ise 23 dönüm. florya'ya avm yapmak isteyen holdinglerle, arazi karşılığında, 50-50 paylaşım dahi galatasaray için zararken, yönetim florya arazisini bugün elden çıkarmak gibi fahiş bir hataya düşüyor!

  riva arazisi için ise muhalefet daha yumuşak, hatta destek veriyor.riva'nın maksimum değerine ulaştığına inanılıyor. çünkü, buradan gelecek para (330.000.000 $, 1.000.000.000 tl) galatasaray'ımızın borcunu kapatıp, üste para bırakıyor.
  en yakın rakibimiz, 1 milyar tl borcu olan fenerbahçe'ye birdenbire 2 milyar tl fark atıyoruz.

  florya;
  riva ile sıfırlanan borç, kasada bir miktar para ile aydınlık yarınlara ilerleyen galatasaray'ın eski günlere dönmemesinin teminatıdır.

  şöyle ki, florya'daki 23 dönümlük araziye yapılacak olan avm'nin, galatasaray'a getireceği yıllık gelir minimum 35.000.000 $ olacaktır.

  35 milyon dolar demek,
  fenerbahçe+beşiktaş'ın
  bir senelik forma ve stad sponsorluk geliri demektir.

  eğer dursun özbek sadece riva'yı elden çıkarıp, florya'ya da avm yaptırırsa;
  galatasaray'a sportif faaliyetler haricinde, mecidiyeköy'e yaptırdığı otelle beraber ( yıllık gelir 5.000.000 $), her sene minimum 40.000.000 $ geliri olan bir devasa güç yaratacaktır.

  not; benim tanıdığım dursun özbek, florya bu kadar değerliyken, dursun özbek florya'nın ne kadar değersiz olduğunu anlatmaya çalılışıp, riva ve florya'yı beraber oylatarak genel kuruldan red yiyecektir.
 • dursun özbek'e yetki verilmeyerek "bu işi sen beceremezsin in bakiyim oradan" denilecektir, dursun da daha fazla kufur yememek icin secimde arazi olacaktir, umudumuz bu yonde, tabi bu olursa devletle aramiz acilir, metrolar birden calismaz, bi kac hakem hareketiyle cezamiz kesilir. varsin kesilsin o yatirimlar biri devlete peskek ceksin diye yapilmadi, her isi isi bilenine vericeksin, camia reddeder fiyat da hakkaniyet olcusune gelirse bakariz, zaten borc 1.5 olmus, olmus esek kurttan korkmaz derler, devlet cok istiyorsa spor salonunu ve catimizi yapsin, stadin etrafina yurume yolu yapsin, stadin etrafini kaplamaya izin versin biz de kendileriyle tekrar masaya oturalim. tabi hem florya hem rivayi vermek salaklik, stada yakin sariyer civarinda guzel bi yer verirlerse floryayi tasimayi dusunuruz. oyle 3 kurusa 5 kofte yok.

  ayrica galatasarayimizin borcu kapanirsa diger kuluplerle ara acilmasin diye devletin digerlerine yapacagi hamlelerinden ayni oranda galatasaray'in da yararlanmasi lazim. ridvan bile uyandi bas bas bagiriyordu bu konuda.
 • galatasaray yönetimi, divan kurulu başkanını da kullanarak, kendisi tarafından oluşturulmuş bir komisyonla adeta kulübe dayatılan protokolün propagandasını yapmış. komisyonda yer alan üyelerin bu duruma alet olması üzücü.

  https://www.docdroid.net/…yrxxs/rivaflorya.pdf.html

  dosyada göreceğiniz kırmızı notlar tarafıma aittir. söz konusu komisyon çalışmasına ve yönetim kurulu tarafından riva ve florya konusunda atılmaya çalışılan son derece yanlış adımlara yönelik eleştirilerimi içermektedir. riva ve florya gerçekleri bu kırmızı notlardadır.

  edit: sunumda riva için 500 milyon dolar'lık değeri 250 bin m2 kapalı inşaat alanı için belirlemiştim. genel kurulda yönetimin açıklamasına göre bu alan 400 bin m2'ye çıkarılmış. bu durumda riva'nın galatasaray için değeri 800 milyon dolar civarındadır. bu inşaat alanı ile birlikte arsanın toplam proje değeri ise yaklaşık 1,5 milyar dolar değerinde.
 • bu günün ekonomik şartlarında (hem ülkenin, hem galatasaray'ın, hem de global olarak düşünüldüğünde) kulübün en değerli taşınmazlarının bir katakulli ile elden çıkarılmasının önünü açması beklenen kongredir. yukarıda erdemselevren arkadaşımızın yazısında onaya sunulacak protokol ve üzerine kendi yaptığı incelemeyi görebilirsiniz, tüm galatasaraylı arkadaşların dikkatle incelemesini öneririm. bu araziler tek başlarına, açıklanan (1.5 ve bolca sıfırlı) borcun hepsini ödemeye yetecek şekilde proje üretilebilecekken hatta bu projeler galatasaray'ın bu arazilerin tapusunu elinden tamamen çıkarmasını gerektirmeyecekken neden emlak gyo eliyle peşkeş çekiliyor anlamak mümkün değil! bu kongreden evet çıkması bence galatasaray'ın faydasına olmayacaktır. ha hayır çıkarsa çok iyi giden bir yılda bize bir şampiyonluğa mal olur belki (yönetim değişikliğinden takımın etkileneceğini varsayarsak) ama varsın olsun... bu çok daha hayırlı olur. emin olun...
 • an itibariyle sadece 665 kişi var genel kurulda. dursun özbek sığırı konuşmaya çalışıyor. muhtemelen geçen sefer olduğu gibi 3 saat konuşup, hiçbir şey anlatmayıp, oylamayı az kişiyle yaptıracak.
 • hazırda kaç ambulansın bulunduğunu merak ettiğim olağanüstü kurul.

  seneler önce bir kere daha denk gelmiştim, aynı sahne, muhtemelen bir 10 sene dönem farkı var, bir de farklı gündemler belki; tamam mekteb-i sultani'ye has ritüelleriniz var, iyi güzel de; dışarıdan bakınca kusura bakılmasın ama kurul faal bir spor kulübü kurulu değil, bildiğin huzurevi olağan genel kurulu. 70 yaşın altında adam var mı sahi orada?

  bir de anladığımdan değil ama bana da sanki florya arazisi atatürk havalimanının ardından gümbürtüye gidiyor gibi geliyor, hadi hayırlısı.
 • hayri kozak ın şu an yardırdığı, nam-ı diğer riva ve florya arazileri kongresi.
  liseli olmayan bir galatasaray lı olarak ayakta alkışladığım konuşma.
  canlı izlemek için;

  (bkz: http://www.galatasaray.com/)
 • kulübün geleceği için büyük önem taşıyan bir günde yalnızca bin beşyüz katılımcının olduğu kongre. bu durum için ne desek az kalır. kongrede inan kıraç'tan iki gol yiyen özbek yönetimi, hayri kozak'ın sürpriz sayılabilecek desteğiyle bir gol atmış durumda.
 • maalesef evet oyu cikacak gibi duran genel kurul. gecmis olsun hepimize.

  onumuzdeki periyotta bazi kisilerin mal varliginin inceleme altina alinmasi lazim.
 • hali hazırdaki riva arazinini satışı bu yönetim tarzıyla kulübün durumuna kısa süreli bir ağrı kesiciden başka bir şey olmayacaktır. araziye sürekli gelir getirebilecek projeler desteklenmeli ve daha önemlisi yönetim anlayışı değişmeli.