şükela:  tümü | bugün
  • dolar 7.98'e çıktı. sebebi basit, anadolu ajansı bile 200 baz puan, yani yüzde 2 faizlerde artış beklerken, bu gerçekleşmedi. bakın "beklerken" diyorum. çünkü piyasada böyle bir beklenti oluşmuştu. bu beklentinin tam 180 derece aksine, merkez faizlere dokunmadı ve dolar elbette fırladı. ya ne olacaktı?

tcmb'nin saray'dan gelen direktiflerle karar verdiğini sağır sultan biliyor. ben artık iyice işkillenmeye başladım. acaba tepedeki yöneticiler, bu karardan önce 7.80'den yüklü dolar aldılar mı? karardan sonra da sattılar mı? çünkü bu kararı bilen bir tcmb yönetimi, akp üst yönetimi ve saray erkanı var. her birine 10-20 kişi desen en az bir 50 kişi bu kararı karardan önce biliyordu. bunlar zararda olan yandaş şirketlere de bazı "tüyo"lar verdilerse ve hiç değilse kur üzerinden de bu şirketleri kâr ettirmeye çalıştılarsa? hatırlayın, son verilen bir ihalede yaklaşık 9,5 milyarlık vergi muafiyeti getirilmişti yandaş bir şirkete. para yok demek ki, vergilerden muaf tutuluyor o şirket. dolaylı yoldan ödemedir bu. şimdi de bazı kişilere kambiyo kârı elde ettirmek olmasın hedeflenen?

bakın dikkat çektiğim husus, anadolu ajansı'nın dahi 200 puan artıracağı yönünde haber yapması olmuştu.

demek ki piyasaya özellikle dolar düşecek sinyali verip beklenti yönetimiyle doları düşürdüler. evvelden de birileri bu dolarları 7.95'lerden satıp, geçtiğimiz günlerde 7.79'lardan aldı. bugün de kur patlayınca 7.98'lerden sattı ve deli gibi kâr etti. bu büyük vurgun ve manipülasyon suçudur.

artık ben iyi niyete, normalleşmeye, ekonomi yönetimindeki arkadaşlara falan kesinlikle inanmıyorum. türkiye ekonomisi bir avuç insanın çıkarları uğruna mahvedilen bir ekonomidir.

türkiye devleti biz bireyleri ya da kurumsal tüzel kişilikleri koruyamıyorsa, o zaman insanlar da kendi kendini korumasını bilir. dolara, altına talep patlar, bunlar yastık altı yapılır. kayıt dışı faaliyet tavana vurur. vergiler, krediler ödenmez. sistem tıkanır. gidişat öyle.

yapacak bir şey yok. geçmiş olsun.

birileri türkiye'yi büyük soyuyor.

yazık.

(bkz: 22 ekim 2020 para politikası kurulu toplantısı/@dragonlady)
  • dolar küresel para birimi oldukça; bir ülkenin dolar kuru, o ülkenin refah seviyesidir. nokta!

dolar kuru karşısında parasının değeri düşen her toplum fakirleşir.

bunun aksine söyleyen kim olursa olsun dinlemeyin, sadece sallıyordur.
  • (bkz: murat muratoğlu)

''ocak ayına kadar dolar 8'i geçmez''

hımmm...

aynen kanka...
  • büyük oyun dedikleri işte tam olarak bu arkadaslar. faizi yüksetecekmiş gibi yapıp yandaşa ucuz dolar topladılar, faizi yükseltmeyip dövizin önünü açtılar. onlar kazandı siz kaybettiniz. tebrikler büyük oyunu siz kaybettiniz.
  • uzun zamandır 10 dakikada 20 kuruş arttığı görülmemiş olan kurdur.
  • faizleri sabit bıraktığı için artan kurdur. düşürmesi lazımdı. herkes bir şaşıracaktı, yabancılar diyecekti “demek ki bunların ekonomisi güçlü”. dolarların bir kısmını hemen satacaklardı. ertesi gün bir acil ppk toplantısı üstüne bir faiz indirimi daha bitti gitti daha toparlanamazlar. dolar molar hepsi dibi boylardı.*
  • --- spoiler ---
    bizimkiler de biden'nin seçileceğini düşünüyor bence haliyle faizi ozamana bırakmış olabilirler bakalım.
    --- spoiler ---

böyle bir mantıkları varsa... şimdi birşey diyeceğim olmayacak. kardeşim faizi 200bps artırsan kuru burdan 7.4'e çekecektin, piyasan rahatlayacaktı. biden seçilir ise ona vereceği reaksiyonla en fazla 7.8-7.9 a geri gelirdi, ona da ozaman bakardın ki doğru adımlarla gitsen 7.5 civarı dengelerdin bana kalırsa.

e şimdi faizi artırmadın 9 a giderse artırdığında düşürsen ne olacak? on milyarlarca lira zarar yaratmış olacaksın.

yapmayın arkadaşlar allah aşkına. cs mi oynuyoruz, bu el eko yapalım bir sonraki el awp alırız mantığı mı bu?
  • faiz beklentisiyle cds bile düşmüştü. hükümetin amacının güçlü dolar, ucuz işçilik ve yüksek enflasyon olduğunu düşünüyorum ciddi ciddi.
  • damat,ithalatı düşüreceğiz dolar zkimizde değil diyor. kararın sebebi bu.
    güzel kardeşim ithal tarım ürünlerine gümrük vergisini niye kaldırdın o zaman özel firmalar için? kime ait bu ithalat yapan tarım firmaları?

elektroniğe arabaya bilmemneye döşe vergiyi bir de yanında dolar kuru artsın. tarım ürünlerine gelince daha çok ithalat yapılsın diye karar alınıyor.
  • lan noluyor 2 dakika oldu olmadı 7.94'ten 7,98'i gördü.

beraaaaaaaaaaat.