• faiz kararinin fiyatlamasi zaten yapildi, bugun sadece surprizler sonucu hareketlenme veya kar satisi veya alim firsati fjhasdkjfhsak lan resmen sik gibi ulkede hala teori kasiyoruz ya, entellektuel masturbasyondan baska bir sey degil.

neyse, devam edeyim attirmaya; 10.25% seviyesinden 12% seviyesine yukseltilmesi su anda burada konsensus olarak belirtilmis. bunun harici hareketler kuru oynatir aga. ama bi yandan da merkez bankasinin ortalama fonlama maliyeti zaten 12.47% olmus bile. yani gosterge faiz 12%’ye yukselse ne yazar amk.

ha bi de, ekonomistler kredi buyumesine bakip duruyor. bakin, ev kredisi faizi aylik en dusuk 1.19%. bu da yillik compound 15-16% gibi bir sey yapar. bunu da yillik enflasyonla kiyaslarsan ne oldu reel faiz negatif mi? o zaman rasyonel beklentiler geregi abanacaksin babacim krediye. abandikca da harcayacan, enflasyon yaratacan. bu da senin doviz kurunu skip atacak. yani ne olmasi bekleniyor baska turlu ben anlayamiyorum, ki okul okumuslugum da az biraz var bu konularda. sorun da zaten burda degil mi, ben okul okudum, sen okul okudun ama bizim okulunu okudugumuz olayi yonetimdekiler okumadi ve dunning-kruger etkisiyle herhalde herkesten iyi bildikleri yanilgisindalar.
  • yarın ki toplantıdan çıkan sonuca göre vaziyet alın beyler burası çok karışabilir.
  • an itibari ile 7.80’e serbest düşüş yapmış bulunmaktadır.
  • 7.95
  • fena bastı gaza. neler oluyor. anlık 7.95
  • uzun zamandır 10 dakikada 20 kuruş arttığı görülmemiş olan kurdur.
  • şakası olmayan kur. kaldırmış geliyor.

görsel
  • merkez faizi serbest tutunca vites arttırmış kurdur.
    7.96 şuan
  • yandaş kanallara manşet önerisi:
    "işte ileri türkiye. 2023 dolar hedefi 8 liraya 3 yıl önceden ulaşıyoruz."
hesabın var mı? giriş yap