• yıldırım-81 tatbikatı esnasında; bandırmadan* kalkan f5 uçağının pancarköy merasında tatbikata katılan askerlerin üzerine düşmesi sonucu uçağın pilotu dahil 54 askerin şehit olması ve 51 askerin yaralanmasıyla beraber bir çok araç*** ve malzemenin külli hasara uğradığı kaza.

an itibariyle türk silahlı kuvvetlerinin en fazla ölümlü uçak kazasıdır.
  • çocuktum, ama o gün kırklareli de evlerden buz toplandığını hatırlıyorum, hastanelere götürmek için.
  • kazanın olduğu yerde bulunan pancarköy şehitliğinde uçağın pilotu dahil şehit olan 65 askerin ismi yazılıdır. bu askerlerden yedi tanesinin mezarı ise lüleburgaz şehitliğindedir.
  • kazanın nesnesi, hava pilot yüzbaşı mustafa özcan'ın kumandasındaki bir f-5a'dır.
    http://www.tayyareci.com/…1966-98/1981-1985/201.htm
  • figen yılman adlı görgü şahidinin o günü ve sonrasını anlattığı küçük yorum:

--------------
    kazanın olduğu dakikalarda kardeşim ve ben evimizin önündeki kuyunun üzerine çıkıp, uçaklara el sallıyorduk.uçaklar köyün üzerinde bir daire çizip karabatağa doğru uçuyor, yere doğru alçalıp tekrar yükseliyor ve uzaklaşıyordu. son uçak ta daire çizdi, ona da el salladık var gücümüzle, karabatağa doğru alçaldı ve bir duman bulutu yükseldi koyu gri.anneme koştuk uçak düştü diye. sonrasında bütün bir gün süren itfaiye, ambulans askeri araç geliş gidişleri.yaralı ve maalesef kaybettiğimiz askerlerin haberleri.uzaklardan gelen anne babalar, kardeşler, yakınlar günlerce sürdü sanırım.birkaç gün sonra alpullu ormanlık alanında yaralı ama aklını kaybetmiş bir asker bulunduğu haberi duyulmuştu.pancarköyümün acı hatıraları arasında, bu kaza sonradan yapılan anıtın ilk tören gününde, onlar için ağlayan yakınlarının gözlerine çocukça ve o anın çaresizliğini anlayarak baktığımı hatırlıyorum.ve tek yapabildiğim istiklal marşını daha bağırarak söyleyebilmek olmuştu onlar için.
    --------------
    kaynak: http://www.pancarkoy.com/…ask=view&id=73&itemid=112
  • amcam ve asker arkadaşları bu kazanın birkaç km ötesinde eğitim sonrası dinleniyorlarmış. uçak düştükten sonra yardım için apar topar olay yerine varmışlar. yanmış et kokusundan midelerinin bulandığını, yerlerde canlı cansız bir sürü yanmış asker gördüğünü söylüyor. en çok askerleri etkileyen şey ise olaya şahit olan askerlerin büyük kısmının aklını kaçırmış olmasıymış. çıldıran askerler olmuş. kendilerini ve yanındakileri öldürmek istemişler. kemerlerle bağlayıp çıldıran askerleri helikopterlerle hastahanelere taşımışlar. tsk'nın en büyük kazası olduğunu genelkurmay da söylüyor fakat şehit sayısı 65 değilmiş. o gün orada olan, hayatta kalmayı ve aklını muhafaza etmeyi başarmış her asker 183 tane şehit olduğunu biliyormuş.

hikayeyi şimdi dinledim amcamdan. paylaşmak istedim.
  • faciada birliğindeki 57 askeri şehit olan emekli binbaşı rıfat kılıç: "37 yıldır her gün o kıyamet günü aklıma geliyor. birçok kere ‘keşke ben de ölseydim’ diye hayıflandım. pancarköy faciası beni hayallerimden kopardı. dinmeyen bir acıya mahkûm edilmiş gibiyim."
    şehitlerimizin ruhu şad olsun.
  • öğrenilince içi sızlatan durumdur. çoğu kişinin habersiz olduğu bu faciayı bence herkes bilmeli.
    çok yazık olmuş çok.
  • yukarıda da bahsedilen binbaşı rıfat kılıç’ın açıklamaları şu linkte.

--- spoiler ---

karargah destek bölüğü komutanı olarak yüzbaşı rütbesiyle içtima alanındaydım. pınarhisar’daki atış tatbikatına gitmek için yola çıkmaya hazırlanıyorduk. araçlarımızı yüklemiş, bölgeden ayrılacaktık. saat tam 13.30’du. tabura bağlı diğer bölükler de yakınımızda içtima alıyordu. tam arkamızdaki tepeden bir jeti görmemiz ile alev topunun yükselmesi bir oldu. pilotla birlikte 65 vatan evladı yanarak şehit düştü. askerlerin sırtı tepeye dönük olduğundan kimse jetin dalış anını görememişti. o anlar hiçbir zaman aklımdan gitmiyor. size ne kadar anlatsam yaşanan faciayı anlayamazsınız. yanan askerler bağırarak sağa, sola doğru koşuşturyordu. askerlerin bir kısmı hemen yanımızdaki dereye koşup atladı. 10-15 adım önümdeki takım komutanlarım yaralanmıştı. cehennemi bu dünyada görmüştüm.”

'hep aklımda'

faciadan sonra adeta yaşama küstüğünü belirten kılıç şöyle devam etti: “yanan askerlerin başı normalin 3-4 katı şişmiş haldeydi. askerlerimin naaşları tanınmaz haldeydi. birçok askerin künyesi sıcaktan eridiğinden kimlik tespiti çok güç yapılabildi. şehit 7 askerin kimliği tespit edilemediğinden radar tepe denilen yere defnedildi. diğer şehitlerimizin aziz naaşları ise pancarköy’de yaptırılan şehitliğe gömüldü. korkunç kazadan sonra hayata bakışım değişti. psikolojimi bir türlü toparlayamadım ve binbaşı rütbesindeyken emekliye ayrıldım. allah böyle bir acıyı kimseye yaşatmasın. şehit ailelerinin acısını 37 yıldır yüreğimde taşıyorum. pilotun bir anlık hatası veya yanlış manevra sonucu kaza yaşandı. 37 yıldır her gün o kıyamet günü aklıma geliyor. birçok kere ‘keşke ben de ölseydim’ diye hayıflandım. pancarköy faciası beni hayallerimden kopardı. dinmeyen bir acıya mahkûm edilmiş gibiyim.”

alev topuna dönen uçak askerlerin üstüne düştü

tatbikat senaryosuna göre 241. piyade alayı’na bağlı askerlerin yerdeki manevralarına bandırma’dan kalkan f-5 a savaş uçağı havadan destek verecek, kara ve hava unsurlarının koordinasyonu bu sayede test edilmiş olacaktı. yüzbaşı mustafa ercan idaresindeki f-5 a tipi savaş uçağı tatbikat alanına geldiğinde, senaryoya uygun bir şekilde dalış yaptı ancak uçak bilinmeyen bir nedenle içtima halindeki askerlerin üzerine düştü. alev topuna dönen uçağın altında kalan 64 asker ile pilot ercan saniyeler içerisinde yanarak şehit oldu.

--- spoiler ---

bu nasıl bir acıdır, bu nasıl bir olaydır.. şehitlerimiz ruhu şad olsun..
hesabın var mı? giriş yap