şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gerçekten şok ve mutluluk içerisindeyiz. çok kısa özet geçeceğim uzun uzun yazmıyorum ana fikri anlayın yeterli.

  yaklaşık olarak 2.5 hafta kadar önce arkadaşın evinde tv falan seyrediyoruz. mekan istanbul fatih'te surlara yakın bir semt. baktık dışarıdan ses geliyor çıktık cama, bu arada balkon camı evlerin boşluğuna bakıyor yani cadde üzeri değil. birkaç apartmanın boşluğundan oluşmakta. uzakta bir balkonda kocaman bir kadın küçük bir çocuğu (bugün öğrendik 6 yaşındaymış) dövüş filmlerindeki gibi, adeta yetişkin birisini döver gibi dövüyor. 15 saniyelik şokun ardından evine misafir olduğum arkadaşım bağır çağır sesini duyurdu. biz ne yapıyorsun diyoruz. size ne diyor. baktık hızını alamadı kadın bize küfür etmeye başladı. ben sadece izleyiciyim bu arada çünkü ev benim değil, zaten bizim arkadaş gerekeni yapıyor. bende bu arada şok içinde çocuğa bakıyorum yüzü mosmor yara bere içerisinde o kadarda sevimli bir çocuk ki kıyamazsın. sinirler çok gergin falan derken çocuğu içeri aldı kadın kapadı pencereleri.

  biz tabi ne yapacağımızı düşünürken çocuğun yüz ifadesi gözümüzün önünden gitmez bir şekilde hemen araştırma yaptık internette. ilk iş bimer üzerinden aile sosyal politikalar bakanlığına şikayet yazdık. ardından polise haber verdik. nereye yazabilirsek yazdık. bir kaç gün geçti bizim arkadaşın siniri geçmedi.
  her gün aklıma geliyor uyuyamıyorum çocuk acaba ne oldu falan diyor. bakıyoruz çocuk ortalarda yok. bizim arkadaşta gerçekten duyarlıdır. hatta bu duyarlı olması sebebi ile birkaç kavgaya karışmış hala davaları devam etmektedir. aradan yaklaşık 2 hafta geçti bizde gün aşırı evi ve çevreyi kontrol ettik ama kimse yoktu. 2 gün önce aile sosyal politikalar bakanlığından görevli memurlar arkadaşın evine geliyor. durumu anlatıyor, evi gösteriyoruz. memurlar eve gidiyor kapıyı kadın açıyor. arabaya alıyorlar kadını o sırada bize haber veriyorlar. bizde çaktırmadan aldıkları arabanın yanından geçiyoruz ve kadını teşhis ediyoruz. neyse aradan 2 saat sonra bize bir telefon geliyor. memur arkadaş diyor ki "bu kadının çocuğu yok, evli değil evinde çocuk olduğuna dair kimseden bilgi alamadık eminmisiniz? " diyoruz eminiz memur tekrar bize telefonda kapıda çocuk terliği gördüğünü ama kadının başka çocukların terliğidir dediğini belirtiyor. biz ısrarcı bir şekilde olayı tekrar anlatıyoruz. çocuğun ölmüş bile olabileceğini söylüyoruz. bizim arkadaş başlıyor ağlamaya telefonda değil tabi arkada. memur telefonu kapadıktan 2 saat sonra bizi arıyor tekrar, savcılıktan arama izni çıkarmış bizim ısrar üzerine. eve polisle birlikte girmişler ve herkes şok. odalardan birinde 6 yaşında bir kız çocuğu dişleri çekilmiş, derisi ısırılarak koparılmış. sırtında 10larca jilet izi çocuk konuşamıyor. ellerinde sigara söndürüldüğü düşünülüyor ve evde "öz babası". işkenceci kadın adamın sevgilisiymiş. öz annesi ile ayrılmışlar mahkeme velayeti babasına vermiş.

  olay bu şekilde sonlandı şuan çocuk karakolda imiş. polis bize teşekkür etti. bakanlıktan çok ilgilendiler telefonlar açtılar. az öncede çocuğun öz annesi aradı teşekkürlerini sundu. biz resimleri görmedik ama yarın çocuğu görmeye gideceğiz. anlatıldığı kadarı ile memurlardan birisi ilk defa böyle bir dram gördüğünü ilaç aldığını kendisininde bir anne olduğunu söyledi.

  arkadaşlar lütfen çevremizdeki çaresiz insanlara duyarlı olalım. arkadan çıkan hikayeler çok farklı oluyor. annesine kızacaktım çocuğuna bakmıyor diye ama öz anneside 1 saat kadar bize durumu anlattı. geçmiş olsun diyor ve buradan duyarlı arkadaşıma teşekkür ediyorum o olmasa ben bile görmezden gelebilirdim.

  edit: resimler bizde yok. olay medyada hiç yankı bulmadı. umarım medyada harekete geçer ve acil ceza alırlar. buradan haber kanallarına sesleniyorum sessiz kalmayın. işkenceci kadın ve buna göz yuman baba ceza almalı.

  edit2: tutuklanıp tutuklanmadığını bilmiyoruz. savcılıkta ailenin işlemlerinin yapıldığını, kızın bakıma alınması için işlemlerin yapıldığını biliyoruz.

  edit3: yardım mesajları gelmiş. yardım edilecek bir olay değil. zaten devlet çocuğu bakım altına alıp ailesine teslim etmeyecek dolayısı ile ailesinin durumunun önemi kalmıyor. bizde artık bu noktadan sonra bilgi alamıyoruz. yarın gidip göreceğiz yarın adres verecekler bize. öz anneside köyünden gelecekmiş 3 gün sonra onla da görüşeceğiz. yapabileceklerimiz bu kadar.

  edit4: gelen mesajlarla arkadaşımı ve beni çok duygulandırdınız. teşekkür ederiz.

  edit5: olayla ilgili detaylar yarın eklenecek. öz annesi ile az önce irtibata gectik. onlarda istanbul'a geliyormuş.

  edit6: medya ile ilgili bizimle irtibata geçenlere çocuğun şuan olduğu yeri ve ilgililerin bilgisini verdik.

  bimere polise ve olayla ilgilenen memura sonsuz teşekkürler. ellerinden geleni yaptılar. mutlu bir son olması dileği ile. çocuk tedavi edilmiş psikolojik destek için gerekli kişiler yaninda imiş.

  son dakika editi: resim geldi elimize. çocuk korumaya alınmış işkenceyi yapanlar tutuklanmış. annesi dişlerinin söküldüğünü bacaklarında sırtında kesikler yaralar olduğunu doğrulamış. yüzünün olduğu resimleri paylaşmıyorum. polis eve geldiğinde çocuk ayağından evde bir yere bağlı bulunmuş.

  https://i.hizliresim.com/byzojg.jpg
  https://i.hizliresim.com/1gyp5d.png

  edit 7: olay garip bir şekilde basında yer almıyor. kızın annesi basında yer almasını istiyor. şuan çağlayan adliyesinde işlemler devam ediyormuş. çocuğun psikolojisi tamamen bozulmuş. bakanlık görevlileri , polis, psikolog sorularına sadece şu şekilde cevap veriyormuş. " xx annemin hiç suçu yok. o çok iyi birisi. ben çok yaramaz bir çocuğum o yüzden oldu bunlar " psikolog'un 2 saatlik teke tek konuşması sebebi ile çocuk her şeyi anlatmış. babası ve sevgilisin kendisine her gün işkence yaptığını. sevgilisinin öndeki 4 dişini söktüğünü söylemiş. çocuk çok üzücü şeyler söylemiş aklımda kalanlar. " hatanın kendisinde olduğunu " söylemiş. o kadar korkmuş ki çocuk. olay bu şekilde devam ediyor basın için ulaşmak isteyen olur ise bana özel mesaj atsın ilgili kişinin telefonunu verebilirim.

  mutlu son: show ve dha aile ile röportaj yaptilar. aksam haberlerde vereceklermiş. adımız geçer mi? bize teşekkür ettiler mi bilmem :) esen kalın.

  son: az önce haber için yanımıza geldiler. biz kamera karsına çıkmadık ailesine yönlendirdik. olay sonlandı. şuan detaylar tüm kanallarda mevcut. geçmiş olsun

  http://m.internethaber.com/…nc-iskence-1809579h.htm
 • o arkadaşa bir madalya falan takılması lazım. kuru kuru teşekkür olmaz. aşağı yukarı aynı yaşlarda kızım var, okurken bile insanın kanı çekiliyor lan.

  bır çok yanlışla beraber, pek çokta doğru var bu üzücü olayda. "banane lan" demeyen yazar ve özellikle arkadaşı. "aman be herzamanki şeyler" demeyip sonuna kadar kovalayan polis ve sosyal hizmetler görevlileri. insan lan noluyoruz diyor istem dışı.
 • allah sizden razı olsun be. yüreginize sağlık.
  ne yazacağımı şaşırdım ağzımdan ilk çıkan cümleyi yazdım.
 • "allah belanızı versin" ve "helal olsun" duygularını aynı anda yaşatmış olay.
 • olay tam bir vahşet. burada kızın hayatını kurtaran yazara ve onun arkadaşına teşekkür ederken bir de polislere teşekkür etmek gerekli. olayı bir daha değerlendirip gençlere telefonla dönüş yapması ve arama izni çıkartıp tekrar o eve gitmeleri inanılmaz. polis kısmını okurken kendimizi amerikan vatandaşı gibi hissettirdi. diğer kısımlar normal türkiye. tekrar tebrikler ikinize. adamsınız.
 • (bkz: vay amk)
 • böyle bir olayı engelleyen herkese teşekkürü borç bilirim.
 • helal olsun size, helal.
 • gelecekte, umarım olmazsınız ama böyle bir işkence vakasına tanık olursanız kapıyı kırıp mağduru kurtarın. dilerseniz işkencecinin ağzını burnunu dümdüz edin, sonra da polis çağırın.

  polis, işkenceciyi niye dövdüğünüzü sorarsa "bize saldırdı, kendimizi korumak için karşılık verdik" deyin. gerek kapıyı kırıp eve izinsiz girmeniz, gerek işkenceciyi patates etmeniz meşru savunma kapsamına gireceğinden hiçbir şekilde cezai takibata uğramazsınız. ne polisler ne de hakim-savcılar üstünüze gelecektir, merak etmeyin. bu sayede mağdur da bürokrasinin götünü kaldırıp işini yapmasını beklerken birkaç hafta daha işkenceye maruz kalmamış olur.

  entry giren kişiye ve arkadaşlarına tebrik ve teşekkürlerimi ilettiğim olay.

  edit: yazıyı ilk okuduğumda duyduğum öfkeyle, işkencecinin ağzını burnunu dümdüz etmenizi tavsiye etmişim. kötü bir tavsiye olmuş. adaleti kendi elimizle sağlamaya çalışmak gibi bir hataya düşmemeliyiz. burası vahşi batı değil; nitekim biz de kovboy değiliz.

  bunun dışında, meşru savunma sadece kendinizi korumak için değil; saldırıya uğrayan herhangi bir kişi adına yapılır. kapıyı kırıp içeri girmenizde ve mağduru kurtarmanızda mahsur yoktur. bu konudaki tavsiyem değişmedi.
 • anlatılan gibi bi olay nasıl basına yansımaz anlamıyorum.
  daha bugün show haber'de bi çocuğun çalınan bisikletinin haberini izledim(?!) bu haberciler napıyor.

  arkadaşlara helal olsun diyorum. böyle toplumsal sorumluluk bilinci yüksek, cesur insanları duydukça mutlu oluyorum. umarım çocuk öz annesinin yanında fiziksel ve ruhsal sağlığına kavuşur.
  detaylar gelse de olayın takipçisi olsak.