şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yapacağı açıklama ile birlikte istifasını kamuoyuna duyuracağı söyleniyor . tabii burası türkiye ne olacağı belli olmaz

  edit: etti.

  kaynak
 • belediye başkanlığının boşalması hâlinde yapılacak işlemler
  madde 45 - belediye başkanlığının herhangi bir nedenle boşalması durumunda, vali tarafından belediye meclisinin on gün içinde toplanması sağlanır. meclis, birinci başkan vekilinin, onun bulunmaması durumunda ikinci başkan vekilinin, onun da bulunmaması durumunda en yaşlı üyenin başkanlığında toplanarak;
  a) belediye başkanlığının boşalması veya seçim dönemini aşacak biçimde kamu hizmetinden yasaklanma cezasının verilmiş olması durumunda bir başkan,
  b) başkanın görevden uzaklaştırılması, tutuklanması veya seçim dönemini aşmayacak biçimde kamu hizmetinden yasaklama cezası alması durumunda bir başkan vekili,
  seçer.
  belediye başkanı veya başkan vekili belediye meclis üyeleri arasından ve gizli oyla seçilir. ilk iki oylamada üye tam sayısının üçte iki ve üçüncü oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu aranır. üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılır. dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, belediye başkanı veya başkan vekili seçilmiş olur. oyların eşitliği durumunda kur'a çekilir.
  birinci fıkranın (b) bendi uyarınca başkan vekili seçildikten sonra belediye başkanlığının (a) bendinde belirtilen nedenlerle boşalması durumunda bu maddeye göre belediye başkanı seçilir.
  yeni seçilen belediye başkanının görev süresi, yerine seçildiği başkanın görev süresi ile sınırlıdır. başkan vekili, yeni başkan seçilinceye veya görevden uzaklaştırılmış ya da tutuklanmış olan başkan göreve dönünceye kadar görev yapar.
  belediye başkanı veya başkan vekili seçilinceye kadar belediye başkanlığı görevi, meclis birinci başkan vekili, bulunmaması durumunda ikinci başkan vekili, onun da bulunmaması durumunda vali tarafından görevlendirilecek bir kamu görevlisi tarafından yürütülür.
  belediye başkanı veya başkan vekili seçimi en geç onbeş gün içinde tamamlanmadığı takdirde belediye meclisinin feshine ilişkin hükümler uygulanır.
 • 15 yılda istifa eden bir akpli olmadığından görmeden inanmayacağım olay.

  zorunlu edit: rte tarafından dehlenen kısa adamın istifa ettiğine dair mesajlar alıyorum. arkadaş şaka mısınız siz? hadi diyelim istifa etti, 15 yıl, onlarca bakan vs. bir örnek dışında nerede başarısız oldum diye istifa eden? bu mudur yani?
 • görsem de inanmayacağım olay. onun adı istifa değil, görevden almadır olsa olsa. hiç birbirimizi kandırmayalım.

  o değil de hani halkın iradesi? nereye gitti şimdi o oylar?
 • fetö ile bağlantısı çözüldüğünden istifa ettirilmiştir.
 • "sağlık problemlerim ve kronik rahatsızlıklarım yüzünden, halkımızın tarafıma tevdi etmiş olduğu büyükşehir belediye başkanlığı görevimi tam manası ile yerine getiremediğimi düşündüğümden, istanbul büyükşehir belediye başkanlığı görevimden istifamı arz ederim." şeklinde içişleri bakanlığına verilecek ve basına servis edilecek olan istifa sonrasında, birkaç ay içinde büyük ihtimalle yine içişleri bakanlığı tarafından yakalanacak ve bu sefer hastalığa falan bakılmadan içeri tıkılacaktır.

  aynı durum gülüşüyle, dosta güven, düşmana korku salan bir başganımız içinde geçerlidir. ancak elinde nasıl bir koz varsa, kendisi hakkında istifadan ziyade gelecek seçimlerde, ya kendisinin yada oğlunun başkan adaylığı konuşulmaktadır.
 • başbakan'ın açıklaması ile bir nevi kesinlik kazanmıştır. ancak bu vakte kadar istifa eden bir akp'li olmadığı için toplumdaki yargı genellikle görevden el çektirildiği yönünde.
 • şu sürekli din değiştiren eski manken kızın açıklamalarından sonra olması manidardır.
 • damadın fetocu suçlamasından arındırılması ve salıverilmesi karşılığında kendinden istenen diyetin tahsilidir.
  zira ak parti dünyasında istifa diye bir kavram yoktur, istifa ayağın el çektirilme vardır.
  feto davası siyasi iktidar tarafından istenmeyen kişilere atılan bir bok, zaten boklu olanları da rant karşılığı arındırma hizmeti görmektedir.
 • 1 aya kalmadan göksel gümüşdağ'ın belediye başkanı olmasını sağlayacak olan olay.