şükela:  tümü | bugün
 • şayet böyle bir olay var ise savaş kapıda demektir. işte o zaman 30.000 veren de veremeyen de aynı yerde savaşacaktır.
 • istanbul'a dönen başbakanın uçağının rotasını önce ankara'ya sonra da tekrar istanbul'a çevirmesine neden olan olay.
 • eğer doğru ise, uluslararası hukuk gereği suriye'nin müdahalesinin meşru müdaafa sayılacağı ve türkiye'ye tazminat ödemek zorunda kalmayacağı olaydır.
  türkiye hızla emperyalist ve sömürücü ülke olma yolunda ilerlemektedir.
  tarihiyle gurur duyan bir milletin bir süre sonra tarihinden utanmasına yol açacak bir yolun ilk adımlarıdır.
 • türk jetine suriye'nin müdahalesinden önce, o jetin suriye hava sahasında ne aradığını açıklamak gerekecek önce sanırım. sanmıyorum ki adamlar bizim hava sahamızdaki jeti vurma gafletinde bulunmuş olsun. hem adamın hava sahasını ihlal et hem de vay jetimi düşürdün diye celallen, böyle bir şey olacağını sanmıyorum. ama başbakan tayyip erdoğan kesin bir şey de söylemek istemiyorum.
 • henüz olayın dumanı dağılmadı ancak böyle bir müdahele gerçekten varsa işler çok fena karışacak demektir.
 • uçağın adı yavuz mu midilli mi?

  (bkz: goeben) (bkz: breslau)

  son olarak ilave: (bkz: almanlar yenilince biz de yenilmiş sayıldık)
 • reuters de al-manar tv'yi kaynak göstererek haber geçti.

  http://www.reuters.com/…plane-idukbre85l0vh20120622
 • sözlükçülerin her boku bildiğini bir kez daha gördük. o savaş uçağı o sınırı ihlal ettiyse illa vurulur.. uyarmak yok,nota vermek yok.. bi daha yaparsan dalağını sikerim demek yok. vur amk.
  (bkz: casus belli)
 • (bkz: yürüyün seferoğulları)

  dayanamadım verdim bu bakınızı ama bir kaç kelam sarf etmek farz oldu.

  özellikle son beş yüzyıldır dünyayı manipüle eden batı kültürü gerileme evresine girdiğini bilmeyen yoktur.

  bu gerileme evresinin dar gelirlerinin birleşik devletlerdeki konut kredileri krizinin tetiklediği ekonomik kriz batının gerilemesini daha hızlandırmıştır.

  kendi iç sorunlarıyla boğuşan ve üstüne üstlük 4. reich imparatorluğunun hegomonyasını çoktan başlatan almanya bu krizin üzerine tüy dikmektedir.

  ekonomik olarak gerileyiş ne yazık ki askeri manada harcamaların kısıtlanması demektir. birleşik devletlerin ıraktan çekilmesinin ana nedeni barış severlik değil artan kamu borçları ve bütçesinde zaruri kısıtlamalardır.

  iş bu suretle olduğu varsayılan bu olay - elimize adam akıllı kanıtlar geçmediğinden böyle niteledim- herhangi bir savaşa yol açabileceğini zannetmiyorum.

  özellikle türkiye cumhuriyetinde ergenekon davası nedeniyle ordunun komuta kademisinde yapılan budamaların emir - komuta zincirini zayıflatmışken.

  türkiye cumhuriyeti elinde var olan handikapları nedeniyle savaşa giremez. diyelim ki girdi işte o vakit herhangi bir başarısızlığın faturası hükümete çıkar, var olan hükümet devrilir ve yerine kaos gelir.

  ben böyle bir durumu ne birleşik devletlerin ne de 4. recih'ın - avrupa birliği dememe gerek var mı- ne de aynı ittifakta olduğu varşayılan rusya ile çin'in istediğini zannetmiyorum.

  herhangi bir sıcak savaş zaten allahlık giden dengeleri iyice bozar ve global anlamda kaosa ve durgunluğa sebebiyet verir.

  biz bunu ikinci körfez harbine girmemekle 2002 yılının son altı ayı ile 2004'ün ilk altı ayında fazlasıyla yaşadık.

  bu ahval ve şeraitte ne olacak? her zaman olan şey olacak. bir kaç kınama bir kaç gösteri uçusu yurtdışı diplomatlar seviyesinde mesafeli duruş. misal vermek gerekirse eğer ikinci dünya savaşında lizbon şehrindeki ingiliz alman elçilerinin bir birine davranmanları gibi.

  vel hasıl-ı kelam endişeye gerek yok. velev ki savaş başladı o vakit giyeriz kamufulajları olur biter geçer gider. hem üçüncü dünya savaşı çok geç kalmamış mıydı?