şükela:  tümü | bugün
  • önümüzdeki dakikalarda gerçekleşmesi beklenen afet. kanallar canlı yayınlarda sahilin acilen boşaltılmasını söylüyorlar. beklenen dalga yükseliği 3 metre, daha fazla da olabilir deniyor anladığım kadarıyla. japonların gerekli tedbirleri aldığını düşünerek can kaybı olmamasını umuyorum.

http://www3.nhk.or.jp/nhkworld/en/live/ üzerinden gelişmeleri sahil canlı yayınıyla takip edebilirsiniz.
  • "3 metrecik tsunami mi olur lan?" dediğim hede.

edit: oysaki sonuna koyduğum 'hede' sözcüğüyle yaptığım, "her boku çok iyi bilen ekşici" ironisi anlaşılmamış olacak ki çeşitli giydirimlere maruz kalmışım. ne yapalım? (bkz: ironiden anlamayan nesle aşina değiliz)
  • milimetre neştere, bir mililitre aside ya da bir miligram arseniğe maruz kalan insanın başına neler gelebileceğini hayal dahi edemeyecek derecede izan yoksunu bir sığırın da aramızda olduğunu bizlere gösteren tsunami.

3 metrecik tsunami olur muymuş?

teşekkürler kanzuk. bunları mülakatla mı aldınız? ya bu bilgi kaynağı tatavası yeter, biraz da hayvan barınağı havası mı katalım dediniz? 12 senedir okuyorum, 7 senedir yazıyorum; ne ara bu kadar sığır doldu burası anlamadım gitti.

sığır dedim, hayvan barınağı dedim de; bu sıfatlarla betimleyince hayvanlara da hakaret oldu.

edit: ironi imiş. (bkz: ironiden anlamayan nestle var yer misin)
  • tüm dünyanin canli yayinda bekledigi felaket. japonya' nin ulusal tv ve radyo kanallari "emergency broadcast system" düzeniyle tek elden ve farkli dillerde surekli yayin yapiyorlar. yine ekranda da surekli "tsunami! evacuate!" yaziyor. her zamanki gibi -önceden tamamen hazir olduklari icin- buyuk bir disiplin icinde baslarina gelecekleri bekliyorlar.

ayrica; ortalama bir insan 45 santimetre yuksekliginde ve hareket eden bir suya karşı ayakta duramayacak ve suyun akışına göre devrilecektir. işte 3 metrelik bir dalganın yapabileceklerini sığ (sığır) hayalgücü de olsa bir düşünmeli insan.
  • yarım saat yağmur yağınca anası sikilen bir türkiye için herhalde bir kıyamet olurdu. japonlar akıllı adamlardır. almışlardır tedbirlerini. pek geçmiş olsun. allah esirgesin.
  • 3 metre ile sınırlı kalırsa öncekiler düşünüldüğünde (2011 japonya: 38 metre) hasar-kayıp çok daha az olacaktır. yani deniz kenarında miting-festival falan yapsalar belki.