şükela:  tümü | bugün
  • oncelikle bu başlık sadece internet için açılmış bir başlık değildir, bunu belirtmek isterim. madem rezalet başlıkları revaçta burdan devam edelim.

6 ay önce ülkemin başkenti ankarada almış olduğum yeni evime taşındım. eşimin beypazarına atanmış olması ve benimde sincan tarafında çalışıyor olmam neticesinde şahsi araçlarımızla ulaşım kolay olur mantığıyla ankaranin zırt dediği yer olan yenikent bitti tabelasından sonra kurulan yeni yerleşim, büyük başkan i. melih gökçek bulvarı üzerinde, yeni yenikent muhitinde sıfır bir daire almaya karar verdik. neden buradan ev aldın, allahın dağı diyenlere şimdiden cevap vereyim aynı lüks donanıma sahip, aynı genişlikte ve konforda bir bina eryaman gibi bir yerde 500 bin tl de ondan. muhiti araştırdık, evleri dolandık ve eski yerleşim yenikentten daha oturulabilir olduğuna karar verip aldığımız evde ilk önce iskan sorunuyla karşılaştık. en üst kat takıntısı yüzünden ve bozkır manzarası sevdasıyla aldığımız binanın şantiye suyunun en üst kata ulaşacak güçte olmadığını öğrendik ilk başta. o güne kadar üst kata ulaşan şantiye suyu bir başkalarının da binaya taşınmasıyla tam düğün günü üst kata ulaşamaz oldu. çözüm olarak tabi ki geçici olan su motoru bağlanması kararlaştırıldı ve depo yapıldı. bu süreçte depoya su doldurup motor çalıştırılıyor ve suya öyle ulaşıyorduk. tabi iki günde bir içinde su kalmayan küçücük deponun motoru yakması vb. sorunlarda çabası. neyse su sorunu bir şekilde halloldu diyelim bu sefer yeni sorunumuz sıcak su oldu. neden çünkü mantar gibi türeyen bir sürü inşaatımız var, adım başı müteahhit geziyor, 3 er şeritli melih gökçek bulvarimiz, avm'miz var, her yapıya onay veriliyor ancak doğalgazımız yok. elektirkli şofben yine geçici çözümümüz oldu tabi dertler biter mi? bitmedi. şantiye elektriği şofbenin gücünü kaldıramadı. iki dakika suyun altına gir şalter atar, dereceyi bir tık yükselt şalter atar derken gel zaman git zaman kış geldi ve biz üşüdük. olmayan doğalgaz sebebiyle elektrikli ısıtıcılarda umut aradık ve yine şalter attı. ilk binalarını yapan çömez müteahhitler güzel ülkemin rantla döndüğünü anlamış olacak ki bir adet kuzuyu sırtladı ve baskentgaz yetkililerinin kucağına bıraktı. o da ne, ertesi gün başkent gaz dan keşif ekibi geldi ve kazı çalışmaları başladı. bizim üşümemiz ne ola ki hasmetlülerimizin kuzu kemirme zevki giderilsin biz donarız da hiç sorun değil. kuzuyu yiyip hattı çeken yetkililer bu sefer bize haber gönderdi. biz hattı önceden çektik ama sen bize servis hattı parası vermedin, yohusa gazını yakmayız dediler ve 500 küsür lira para istediler. onu verdik, bu sefer proje çizdir dediler 350 daha verdik, bu kadar yetmez sen bi de sayaç parası vereceksin dediler hop 480 tl daha gitti. allah yoksulun yardımcısı olsun... ilk parayı verdiğim tarihten itibaren yani servis hattı ücretini verdigimden beri yaklaşık 1 ay geçti ve bugün itibariyle hala dogalgazim bağlanamadı. en son bildirilen tarih haftaya cumartesi kesin, donuyoruz net... ve geldik başlık konumuza. bu dertlerin yanında belki de çok önemsiz gözükse de işim gereği bir hayli önemli olan konu internet. binlerce oturanı olan yüzlerce apartmanı olan ve mantar gibi bina türeyen bir yerde oturmamıza karşın internet altyapısı yokmuş. telekom a dilekçe verin dediler verildi, şikayet kaydı dediler açıldı, ülkemin gerçeği olan tanıdık bulun dediler en babası bulundu ama olmadı. şikayetvar a yazdık cevap yok, bimer e yazdık aha cevap geldi, bir baktık cevap yok gibi birşey; btk ya yaz... onu da yazdım lan, baya uzun uzun yazdım. istemciye gönderildi cevap bekleniyor yazıyor günlerdir, ben ona o bana bakıyor. bu arada telefon üzerinden internete girmekten iflahim kurudu, faturalarım coştu. işin daha bir komik yanı ise önceki kullandığımız malum taahhütlü internetimizi dondurmak zorunda kaldık. hat açıldı mi diye arıyoruz superonline ı telekom açacak diyorlar. sonra bir kontrol edelim dediler tamam dedik hemen hattınızi açıp kapatacağız başka türlü kontrol edemeyiz dediler ona da tamam allahın cezaları dedik baktılar açılmamış:/ iki gün sonra telefonumuza mesaj geldi, internet faturası diye. noluyor hacıt dedik hattınız açılmış dediler, yahu kontrol için dedik, bu borcunuzu ödemeden geri donduramayiz dediler. ödedik, valla o parayı da ödedik. aylardır donuk olan internet için iki gün evvel mesaj geldi, dondurma süreniz doldu hattınız aktif diye. ben interneti kullanamıyor hacı, neyi ödeyeyim. nasıl bir ülke burası, nasıl bir şans bizim ki. geçen hafta belediyeden kaldırım için geldiler mesela binanın otoparkının önüne kaldırım döşediler, herşey güllük gulistanlik gibi otoparka da giremez olduk, tam tüy diktiler.

ne güzel söylemiş atalarımız, bir başkadır benim memleketim.

not: internetimiz yok, mobilden bu kadar. yazım hatalari için şimdiden affola.