şükela:  tümü | bugün
  • öncelikle; biraz önce yapmış olduğum telefon görüşmesinde tek isteğimin bir şikayet kaydı açılması olduğunu ilettim. fakat kendileri bir şikayet kaydı açmayı bile kabul etmedikleri için ben de dikkat çekmek adına rezalet başlığı olarak açıyorum. sonuç olarak aslında bu da bir kutsal bilgi, potansiyel internet kullanıcılarına bir fikir, turkcell superonline kullanmayı düşünenler için ön bilgi olabilir. konu firmanın ilk rezalet başlığı da değil bu arada.

neyse başlayayım; geçtiğimiz yıl taşındım ve yeni binada fiber altyapı bulunmadığı için kullandığım hizmeti adsl'e dönüştürdüm taşınma kaydıyla birlikte. ardından birkaç kez aramalarına karşın taahhüt vermek istemediğimi kendilerine her seferinde ilettim ama daha sonra çok ikna edici bir konuşma sonrasında taahhüt vermiş bulundum. ikna şöyleydi; 3 ay hediye edecekler, sıfır lira fatura, ve taahhüt kötü bir şey değil çünkü sadece o indirim farkını ödeyerek istediğim zaman aboneliğimi sonlandırabilecektim. ayda 69 lira ödediğim faturamı 3 ay sıfıra, ardından da 24 ay taahhüt ile 64 liraya çekeceklerini, eğer caymak istersem de aradaki 5 lira çarpı cayacağım aya kadar kullandığım ay sayısı şeklinde (12 ay sonra cayarsam 12x5 ödeyip çıkabilecek miyim diye özellikle sordum ve evet dediler) ödememin yeterli olacağını söylediler. böylece taahhüt korkulacak bir şey değildi, gerekirse 7 ay sonra 35 lira ödenir ve kapatılırdı. ki ben bu 35 ile kalmayacağını biliyordum ama ne kadar ekstra şey çıkabilirdi ki?

7 ay sonrası bugüne denk geliyor, iptal için aradığımda bana çıkan tutar 653 lira 90 kuruş. detaylandırmalarını istiyorum ve şov başlıyor:

ilk 3 ay verdikleri hediye ayların tamamı
    +kalan 4 aydaki indirim tutarım
    +kurulum ücreti
    +aktivasyon bedeli

buna modem falan dahil değil, onları zaten geri iade etmem gerekiyor onda sorun yok. 653 liraya nasıl mı ulaştık, gelin birlikte inceleyelim:

en büyük sorunlardan biri şurada; 69'dan 64'e indirilmişti hani faturam, fakat 98 lira faturalandırılmışım ve indirim 34 lira olarak gösterilmiş. yahu 98 nereden çıktı 69 ödüyordum ben? indirimi 69'dan yapmadın mı, aynı tarife aynı adil kullanım kotası, 69'u nasıl 98'e çekersin? düpedüz adam kandırmak.

bendeki eşeklik fatura otomatik ödemede, detaylı fatura incelemiyorum. adamlar 69 öderken bile ben, faturama 83 yansıtıp babasının hayrına 14 lira indirim yapmış. taahhüt verince 83 gitmiş 98 gelmiş, indirim de 34 lira olmuş. muhteşem.

sonrasına gelelim, tamamen hediye dedikleri ilk 3 aydaki ücretsiz faturaları da istiyorlar. ve hayır 69 çarpı üç olarak değil, 98 çarpı 3 olarak. :) çünkü benim faturam 98'di indirimsizken değil mi?

kurulum ücretsiz diye bağır çağır reklam yapılıyor, ayrılırsam 100 lira da kurulum ücreti istiyorlar. hadi buna tamam da acaba gerçekten kurulum ücreti aldığınız kişilerden 100 lira alıyor musunuz? alıyorsanız da tebrikler güzel kazıklıyormuşsunuz. bir kişi aşağıda kabloları birleştiriyor, bir kişi yukarda modemin ışığı yandı mı diye bakıyor. 100 liralık hizmet. neden çünkü sinyali biz kendimiz veremeyiz, o kurulum yapılacak. o iki eleman sabahtan akşama geziyor, günde belki de 20 kurulum yapıyorlar. yine hesaplayan mode on; 20x100=2000 lira. ayda -haftasonu düş- 40 bin lira falan sadece parası verilen aboneliğin sinyalini yollamaya alınıyor, sadece 2 kişinin çalışması ve de bu, toplam supeonline aktivasyonlarını düşünün. ve vahim tarafı o iki eleman kaç lira maaş alıyordur acaba, 40 binin ne kadarı onların? neyse konudan çok koptuk ama 100 liranın nasıl abartı bir tutar olduğunu anlatmak için önemliydi, devam edeyim.

300 lira hediye ettikleri 3 ay (hediyeyi geri almak?)
    +faturamda gösterilen şişirilmiş tutara yapılan aylık 34 lira indirimden diğer 4 ay; 34x4=136 lira (ki ben 5 lira sanıyordum yapılan indirimi
    +100 lira kurulum
    +8 lira aktivasyon (100 lira ne içindi, kurulum dimi pardon. modemi sehpaya koymakmış ve kablosunu takmakmış 100 lira)
    =544 lira etti hala 653 bulamıyorum 110 lira da ekstrası var anlamadığım. ama vardır bir açıklaması :)

ve başta da belirttiğim gibi bir şikayet kaydı bile açmadılar. yardımcı olmaya çalışan hanımefendiye kendisinin bu konuda bir şey yapamayacağını bildiğimi, sadece memnun olmayan bir müşteri olduğumu ve şikayet kaydı açmak istediğimi söylememe rağmen açamayacağını söyledi ısrarla. direttim, 2-3 dk hatta bekler misiniz dedi, sonrasında yine açamayacağını iletti.
    madem kendi içimizde halledemiyoruz bana da şikayet kaydımı burada oluşturmaktan başka seçenek kalmadı.

buraya kadar okuyan ve başını ağrıttığım yazarlara teşekkür eder ve özürlerimi sunar, herkese ışık hızında olmasa da iyi sörfler dilerim.
  • diğer rezaletlerle kıyaslanınca pek büyütülecek bir şey olmadığı için başlığının açılmasına, hadi açıldı diyelim bu kadar uzun anlatılmasına gerek olmayan rezaletimsi.

(bkz: bir şikayet platformu olarak ekşi sözlük)
  • büyük olmasa da bir rezalettir ve boyutu başlık açılıp açılmaması için bir kıstas değildir.

bir şikayet platformu olarak ekşi sözlük evet, sonuçta türkiye'nin en çok okunan sitelerinden biri ve şahsıma ait bu şikayet hakkında insanların bilgi sahibi olmasında sakınca yok/fayda var.

kaldı ki entryde belirtildiği üzere şikayet kaydını direkt olarak turkcell superonline içerisinde açma isteği başarısız olduğu için rezalet halini almış ve bu nedenle bu platformda konu olmuştur.