şükela:  tümü | bugün soru sor
 • chp aynısını yapacağını açıklayınca "nasıl yapacaklar, imkansız, olmaz" diyenlerin aldıkları karar. madem yapılamıyordu veya yapılması zararlıydı, neden yaptınız? ya da son seçimde mantıksız ve kötü olan şey 4-5 ay sonra mı aniden mantıklı hale geldi?

  not: cehape zihniyeti diye üşüşmeyin hemen, balıklı parti çok güzel, siz de ldp'ye gelin.

  edit: yunusun balık değil memeli olduğunu bilmeyeceğimi düşünen var. sözlük kötü yolda.
 • muhalefet bunları nasıl yapacak, mümkün değil memleket batar diye çığrınan akp'nin teker teker yapmaya başladığı ekonomik çılgınlıklar bütünü.
  nsaıl olacağını vergi ve zamlarla gördük, görüyoruz ve göreceğiz. yoksa maaşlı kardeşlerim, şubat maaşınızı alırken tırpanlanan +250 tlyi görünce şaşırdınız mı?
 • balıklama atlanılmaması gereken açıklamadır. asıl iş/yardımcı iş kavramlarını incelemeden atlamayın yani. asıl iş yapanlara tebrikler o ayrı. herkese kadro yok. belediyelerde adam masa başı iş yapıyor, taşerona bağlı ama temizlik işçisi olarak kayıtlı mesela. bunların durumu nedir ben merak etmekteyim. bilen varsa yeşillendirsin.

  sonra gss prim borcunun sadece 25 yaş altına silindiği gibi çakallıkları var. bunda da dünyaca çakallık çıkmasın

  edit: dün bakanlardan asıl iş yardımcı iş ayrımıyla ilgili çalışma yapılacağı söylenmişti. ama davutoğlu asıl iş/yardımcı iş ayrımı yapmadan kadroya alacağını belirtmiş. bekliyoruz.
 • (bkz: hayırlısı)
 • referandum hazırlıklarının başladığını gösterir.

  referandum için mhp ile ortaklaşa çalıştıklarını anlıyorum bu açıklamayla. chp hazırlıklı ol politika geliştir.
 • tam askere gidecekken gelen haber. kıdem tazminatı yanar mı acaba? bilen biri aydınlatsın lan nolur. inşallah yürürlüğe girmesi 2 ayı bulur. nisanın ilk haftası askerlik işlemlerini başlatıcam. tazminat yanarsa ben de o meclisi yakarım. offfffff günün en berbat haberi...

  edit: sözlüktekilere bakarsak taşeronların hepsi akpliymiş. benim çalıştığım yerde 5 bine yakın taşeron işçi var, küsuratı at yarısı akp'nin tam karşısında duruyorlar. şahsen bu zamana kadar kadro beklemiş değilim ve istemiyorum. çalıştığım yere torpille, akrabayla, tanıdıkla girmiş de değilim. sahip olduğum cv, bilgi ve yetenekler çoğunuzun ağzını açık bırakır. bilip bilmeden konuşmamanızı rica ederim.

  edit2: yaptığımız beyin fırtınası ve gelen mesajları toparlayıp özet geçeyim.
  olay resmileştikten sonra kurum bütün haklarınızdan vazgeçtiğinize dair feragatname imzalatacakmış. bu durumda kazanılan haklar (kıdem tazminatı, yıllık izinler vs.) yanacak. imzalamamak en doğal hakkınız olmakla beraber onlar da bu verilen hakkı kullanmanızı engelleyecekler. bu durumda konu mahkemelere taşınacak.
  ilk editte yazdığım gibi bu aşama beni ilgilendirmiyor. ben tazminatımı alıp çekip gidicem. emekli olana kadar burada çalışacak olsaydım bedelli ücretini öderdim. kadroyla falan işim olmaz.
 • akademinin taşeron işçileri 50d'li araştırma görevlilerini de kapsamalıdır.
 • bunun desteklenecek bir yanı yoktur, yapacağınız işin içine edeyim denir ancak. enayi gibi kpss'ye çalışan milyonlarca üniversite mezunu insan varken ve bunlara 1000 2000 kadro verip müjde diye duyurulurken ne olduğu belli olmayan adamları kadroya alırsan ancak o ülkenin ne kadar boktan bir ülke olduğunu kanıtlamış olursun.
 • tüm taşeron işcileri kapsamaktadır.

  --- spoiler ---

  "yardımcı işlerde çalışanları da kamuya almayı kararlaştırdık. böylece dışarıda kalan tek bir taşeron işçisi kalmayacak. bu kişiler aynı yerde çalışmaya devam edecekler"
  --- spoiler ---
 • benim konuşmadan anladığım kadarıyla kamuda eşit işe eşit ücret uygulaması göz ardı edilip, tali işlerde çalışan taseronlar asgari ücret ile kamuya alinacaklar. bu nasıl olacak. kamuda ücret politikası denilen şey ne olacak?

  "söz konusu çalışanlarımız aldıkları ücretlerle birlikte, çalıştıkları yerde kalmaya devam edecekler." bunu dedikten sonra bu iş barışını nasıl sağlayacaksınız. anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olmayan bir uygulamayı nasıl başaracaksınız çok merak ediyorum.

  bir de bu işin iç yüzünü bilenler bilir, bir adam asıl işi yapsa bile adamı resmi belgede temizlik işçisi diye gösteriyorlar. adam tıp fakültesinde mutemetlik yapıyor, taşeronda ve sistemde temizlik işçisi. bu adam gibi onlarca örnek var, nasıl ayıklayacaksınız?