şükela:  tümü | bugün
 • 24 nisan 2016 avusturya cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu. yeşillerle foşikler karşı karşıya.

  anladığım kadarıyla, sadece avusturya değil avrupa tarihinin de en efsanevi seçimlerinden biri olmaya aday, hem denge hem de önem açısından. katkıları için kuehles blondes ve shi aila'ya teşekkür ediyor ve takip etmek isteyenler için linkleri şuraya bırakıyorum,

  devlet televizyonundan canlı yayın: http://tvthek.orf.at/…hwahl-um-die-hofburg/12775055

  infografik: http://derstandard.at/…ungen-und-gemeindeergebnisse

  ***
 • asiri sagci norbert hofer ve yesiller partisinden ayrilmis, secime bagimsiz girmis van der bellen arasindaki cumhurbaskanligi ikinci tur secimi.

  kazanan cumhurbaskani olacak. su an icin sonuclar neredeyse %50-%50. eger fpö'lü hofer kazanirsa, ikinci dünya savasindan sonra avusturya' da ilk defa asiri sagci birisi cumhurbaskani olacak. bir nevi trump'in cumhurbaskani olmasi gibi.

  sonuclar

  bu arada notlar:

  -hofer 45 yasinda, van der bellen 72.
  -secime katilim cok düsük.
  -mültecilerin secimler üzerindeki etkisi büyük.
  -hofer'e oy verenler arasinda yabancilar da var. biz geldik paramizi kazandik, kicimizi dogrulttuk, baskalari gelmesin mantigindaki yabancilar.

  edit: ulan ne mal adamlar var. fasist oldugumu mesajla veya entry yoluyla soyleyenler olmus nerenizle okuyorsunuz su entry'i anlamiyorum. secim oldugunu belirttik sadece. ayrica van der bellenciyiz biz.

  edit2: sark kurnazi denmis. avusturya'da sola verip, türkiye'de akpli takilanlardan degiliz cok sükür. ne mal adamlar var arkadas!
 • avrupa faşizminin ilk gerçek zaferi olacak seçim. domino etkisiyle önce brexit ardından da fransa ve hollanda'da faşist partilerin zaferini görebiliriz.
 • umarım faşitler kazanır ve avrupa'daki mülteciler ve göçmenler bizi tokmalasın ama biz bir şey yapmayalım sosyalistliği iyi bir yara alır.

  onun bunun ülkesinde islamcılık oynayanlar da iyi bir haşlanır!
 • yüzde 98 açılan sandık sonrasında van der bellen 3000 oyla önde duruyor. ikisinin de yüzde olarak yüzde 50 gösterilmesi kafa karıştırmasın tabii.

  postayla gelecek oyların da yarın açıklanmasıyla van der bellen kazanıp yeni cumhurbaşkanı olur. yeşillerin her zaman postayla gelen oylarda önde olduğunu bilmekte fayda var.

  fpö yine olmıcak koçum. şimdi git ağla köşende faşistliğini yaparken.

  edit: çok heyecanlandım lan. 15 senedir sonuçların ne olacağını bildiğimiz seçimlerden bıkmıştım.

  heyecan hala sürüyor. sonuçlar yarın açıklanacak posta oylarıyla birlikte.
 • ülke târihinde çok uzun zamandır* ilk kez iki ayrı uçtan adayların yarıştığı seçim. merkezciler (merkez sağdan khol, merkez soldan hundstorfer ve iki bağımsız aday) ilk turda kış kışlandı.
 • eğer sonuçlar böyle biterse oylar büyük ihtimalle yeniden sayılır, hatta seçimin tekrarlanması bile şaşırtıcı olmaz.

  tam anlamıyla başa baş giden seçim.
 • oyların %98,2'si sayıldı ve yüzdeler hala 50'ye 50 ancak van der bellen'in 4 bin oyla önde olduğu söyleniyor. posta oyları yarın sayılacakmış, onlar da var tabii daha ama orada da vdb'nin önde olduğu söyleniyor/olması bekleniyor. buraya kadar gelmişken foşiklerin kazanamamasına, avrupa'nın yangın yerine dönmemesine sanırım üzüleceğim.
 • sandıkların yüzde 99'u açılmışken.
  iki aday da yüzde 50,0 oy oranındayken.
  adayların biri aşırı sağ bir aşırı sol adayıyken.

  son oyların sayımını yan yana izliyorlar, birlikte poz veriyorlar.

  başka sözüm yok hakim bey.
 • oyların %99.8'i sayıldı ve durum hala 50.0-50.0, sonuçlardaki yanılma payı ise %0.7 olarak gösteriliyor.

  iki aday da kazanabilir, kesin sonuçlar beklenecek.