şükela:  tümü | bugün
 • bugün akşam saatlerinde başıma gelen rezalet. başlığı rezalet olarak açmadım çünkü ortada rezalet ötesi bir durum var. evde boş boş pazar günü ruhsuzluğunu yaşarken bir anda telefonuma arka arkaya 21 tane sms geldiğini gördüm.

  http://i.hizliresim.com/r9mn9z.jpg

  tabii önce 'bu nedir ya, yeni bir dolandırıcılık türü mü?' dedim ama sms'lerin resmi hesaptan geldiğini farketmemle internet şubesine girip kontrol etmem bir oldu. girdiğim an acı gerçekle karşılaştım. tam 19 bin tl civarındaki param buhar olmuştu. hemen telefon bankacılığını aradım ama onlar da sadece hesaba ve karta bloke koyup ve yarın önce şubeye sonra da savcılığa gitmemi söylediler.

  şimdilik olayın nasıl gerçekleştiğiyle alakalı ne benim ne de çağrı merkezindeki yetkilinin fikri var. kredi kartıma dokunulmamış, sadece vadesiz hesabımdaki param çekilmiş. o sms'lerin dışında bir de atm'den 1500 tl çekilmiş. kartlar olmadan, sms onayı olmadan atm'den nasıl para çekiyorlar bilmiyorum. yani hesaba nasıl ulaştıkları belirsiz. şifremi kimseye söylemedim, telefonumu kimseye vermedim. kartımı güvenilirliği olmayan yerlerde asla kullanmadım. bilgisayarımda virüs vs. yok. internet şubesine en son 10 gün önce girmişimdir. genelde telefondan hallediyorum o işleri (ios). telefonuma da asla güvensiz uygulamalar kurmam.

  bir de ben kendimi teknolojiden anlayan biri olarak görürdüm ama başıma bunlar geldi. herkes çok dikkat etsin. ben asıl yarın iş bankası yetkililerinin tavrını merak ediyorum. paramı emanet ettiğim kişiler parama sahip çıkacaklar mı yoksa 'git ne derdin varsa savcılıkla hallet' mi diyecekler çok merak ediyorum.

  başına bu tarz bir olay gelen varsa bana süreçle alakalı bilgi verebilirse çok sevinirim.

  ekleme: çok sayıda mesaj geldi teşekkürler herkese. genelde paramı kurtarabileceğim söyleniyor ama kurtaramayanlar da varmış. gelişmelere göre burayı güncelleyeceğim.

  güncelleme: destek veren herkese çok teşekkürler. sabah şubeye gittim ve görüştüm. muhtemelen kartınız kopyalanmış dediler ve form doldurttular. sanki her an böyle şeylerle uğraşıyorlarmış gibi çok da sakinlerdi. oradan çıkıp öğleden sonra savcılığa gittim dilekçemi verdim. çıkışta şubeden aradılar ve paranın iade edildiğini söylediler. daha savcı bile dosyayı doğru düzgün görmeden, yani iş savcılığa kalmadan iade etmişler paramı. tabii ben şu an elimde kart, şifre vs. olmadığı için göremiyorum ama sabah tekrar bir imza atmam gerektiği için şubeye gideceğim. belki telefon bankacılığından şifrelerimi edinebilirim ama işi fazla karıştırmak da istemiyorum. hem bütün süreci baştan sona tekrar anlatacak halim kalmadı, hem de cins birine denk gelme ihtimalim var, yani moralimi bozmak istemiyorum.

  şimdi bu paranın başvurudan sadece saatler sonra nasıl iade edildiği enteresan. şubedekiler bile o an birkaç ay süreceğini söylediler. aklıma gelen ihtimaller şöyle:

  1- hesap aynı zamanda maaş hesabım. şubeye de patronumla gittim. belki onun etkisi olmuş olabilir. ama yine de bu kadar çabuk etki edeceğini sanmıyorum. ki o kadar büyük bir şirket de değiliz zaten.

  2- bu entry'i gördüler. ama bana bankadan bu yönde bir dönüş olmadı.

  3- sağolsun bir yazarın şu entry'de açıkladığı durum: (bkz: #60698160)

  4- iş bankası çok ultra süper bir banka.

  sonuç olarak henüz hesabımı görmesem de iade edildi bilgisini aldım. buradan destek olan herkese teşekkürler. çok sayıda mesaj gelmiş tekrar. okuyup hepsine döneceğim.

  ekleme: en önemli şeyi unuttum. şubedeyken mümkünse banka şubelerinin önündeki atm'leri kullanmamı söylediler. yani öyle kenarda köşede kalan atm'ler güvenli değilmiş. ayrıca yukarıda bakınız verdiğim entry'de de belirtildiği gibi benzinlik gibi yerler de güvenli değilmiş. ben son zamanlarda maalesef her ikisini de yaptım. çipli kredi kartımı değil de bankamatik kartımı kullandım. çok büyük ihtimalle o şekilde kopyalandı kartım. o yüzden bu entry'i herkes okumalı çok önemli: (bkz: #60698160)

  ek bilgi: dolandırıcı yaptığı havaleleri farklı farklı isimlere yapmış. ayrıca yaptığı işlemler bana gelen sms'lerle sınırlı da değilmiş. sms'e yansımayan çok sayıda işlem var. hesap dökümünü görünce şok oldum. inanılmaz bir ağ kurmuşlar.

  güncelleme 2: paranın neredeyse tamamını hesabıma yatırmışlar. ben de hesabıma kavuştum. sadece dolandırıcının yaptığı havale masrafları kaldı. o da birkaç gün içinde hesabıma iade edilecekmiş.
 • işbankası'nın havale/eft gibi direk para çıkışı yaşanan bir durumda telefona mesaj göndermeyerek dolandırıcılara en önemli yardımı yaptığı rezalet.

  yıl olmuş 2016 elektronik sistemlere her türlü illegal ulaşım şansı var fakat sen ısrarla telefona mesaj göndererek teyit işlemi yapmıyorsun. üstüne üstlük bir hesaptan mükerrer gönderimler yapılmasına rağmen herhangi bir bloke dahi koymuyorsun. en az dolandırıcılar kadar suçlu olan bir sistem var ortada.

  geçmiş olsun.
 • muhtemel kart kopyalama vakası. hepimizin başına gelebilecek durum, olmaz demeyin. bir an önce çözülmesi ve çözümüyle ilgili bilginin paylaşılması dileğiyle.
 • kart kopyalaması kullanıcı hatası olmadığından vatandaşın hakkının korunması gerekmektedir.

  edit: kart kopyalanması kullanıcı hatasına giriyormuş. niye kopyalatıyorsunuz kartlarınızı? akıllı olun biraz.

  edit2: kart kopyalama bankanın sorumluluğundaymış. kaynak sağlam.

  kopyalanmayan kart yapma sorumluluğu tüketiciye ait midir? milyar tl kar açıklıyorlar bir boku beceremiyorlar. bankada ne kadar param varsa yarın çekiyorum. anlaşıldı bankalara güven kalmadı memlekette.
 • şimdi "kartlar olmadan" felan denmiş ama benim anladığım bu işlemlerin tamamı kartla ve atmden yapılmış. 1500 tl limit olduğu için çekip gerisini tıkır tıkır havale yapmış. **6797 bankamatik kartının numarası değil mi? iosla, internet bankacılığı ile alakası yok da kart kopyalama bence. o atm'de kamera vardır, havale yapılan hesaplar bellidir. niyeti olursa zannımca ordan yürüyebilir polis. çok geçmiş olsun bir olay.
 • kendi başıma gelmiş kadar beni geren bir olaydır.

  geçmiş olsun dileklerimle, umarım bankalar bu gibi olaylar için daha fazla çalışma yaparlar. zira halkın çoğu haram para peşinde artık...
 • ben hesabımda hep 50 tl bıraktığım için başıma gelmeyen olay.

  şaka bir yana ciddi durum. savcı mavcı ne varsa müracaat edilmeli. takipçisiyiz.
 • zararın banka tarafından karşılanarak üstünün kapatılacağı rezalet.
 • bankanın zararı karşılaması zorunludur tabii ama ona bile acaba diye bakıyoruz o kadar boktan bir ülke olduğumuz için. geçmiş olsun, bir gün başımıza gelebilir olmaz denmeyecek durumdur. gelişmeler aktarılırsa daha da güzel olur.
 • gelen mesajlardan anlasildigi uzere havale islemi gerceklestirilmis yani paranin transfer edildigi hesap yine is bankasi hesabi. bu durumda is bankasi paralarin hangi hesaplara transfer edildigini bulup o hesaplari bloke etmelidir. eger mesajlar starndart ise ve baska bir bankaya transfer olduysa is daha kolay. islem pazar gunu yapildigi icin pazartesi piyasalar acilana kadar o para eft merkezinde bekletileceginden transfer islemi iptal edilerek para geri alinabilir. ne kadar mide bulandirici bir durum olsa da paranin geri gelecegini dusunuyorum. yine de magdur suser'e gecmis olsun. bu tur durumlara engel olmak icin tanimli olmayan hesaplara yapilan her turlu havale/eft islemi icin tek kullanimlik sifreyi aktiflestirmekte fayda var.
hesabın var mı? giriş yap