• şerh düşen üyeler, "iptali gerektirecek tek bir kanıt yok" diye yazmışlar.
    yani meşru seçim gasp edildi. sorsan aynı gemideyiz. ulan değil sizinle aynı gemide olmak aynı gezegende yaşamak bile utanç verici.
    hırsız herifler!
  • (bkz: http://www.ysk.gov.tr/…ar/dosya/78053/2019-4219.pdf)

tek bir kelime şahsi yorum yapmadan karar içeriğinde karşı oy kullanan üyelerin ibarelerinden bir kısmını paylaşıyorum:

"tahmini ve farazî gerekçelerle, seçmen iradesi yok sayılarak salt sandık kurulu başkanın kamu görevlisi olmaması nedeniyle seçimin iptaline karar verilmesinde hukukî uyarlık bulunmamaktadır."

"seçim hukukuna egemen olan serbest, genel oy, eşit, tek dereceli, gizli oy, açık sayım ve döküm ilkelerinin hangisinin kamu görevlisi olmayan sandık kurulu başkanı tarafından ihlal edildiği, hiçbir şekilde ortaya konulmamıştır."

"özgür iradesi ile seçme hakını kullanan seçmenden, sandık kurulu başkanı ve üyelerini denetleme görevi beklenemez. bu sorumluluk seçimi yöneten idarelere aittir. sandık kurulu başkanının kamu görevlisi olmaması, seçmene yüklenecek bir kusur değildir. bu nedenle, bu sandıklarda oy kullanan seçmenin oyunu geçersiz kabul ederek iradesinin yok sayılması, anayasa, uluslararası sözleşmeler ve seçim mevzuatı ile güvence altına alınan en temel yurttaşlık haklarından olan seçme hakkının özüne müdahale anlamı taşır."

"sandık kurullarının usulsüz oluşması tam kanunsuzluk halini oluşturmaz. sandık kurullarının kuruluşuna ilişkin işlemlerin kesinleşmesinden sonra bu kuruluşa karşı yapılacak itirazlar seçimden sonra o seçimlerin iptali için tek başına bir itiraz sebebi olarak ileri sürülemez."
  • insanların okumayacağına güveniyorlar sanırım ama bu adamlar beni tanımamışlar. sözlüğü hiç tanımamışlar. gerekirse yemem içmem didik didik okurum. satır satır ezberlerim. içinden geçerim o metnin. şimdi başlıyorum 3 güne gerekçeli kararınıza laflarımı hazırlar gelirim.

işimin gücümün arasında inat ede ede okuyacağım. kaplanın kuyruğunu tutmayacaktınız şimdi sakın bırakmayın.

hastayım canına yandıklarım ben.
    sizin ortalığa algı oluştursunlar diye saldığınız patates püresi beyinli banyo terlikleri gibi de değilim üstelik. iradem kendi adalet terazimden başkasına bağlı değil.

geliyorum bekleyin.

bunu da okumaya üşenenler en alttaki "özet ve sonuç" kısmına ışınlanabilir.

edit1 :
    akıcı gidiyor satır satır okuyarak ve elimde hesap makinesi ile iddia edilen her usulsüzlüğü akp lehine yazarak ilerliyorum. biliyorum gerçek hayatta bu saçma ama inatla devam ediyorum. henüz ortada sonucu etkileyecek bir şey yok. oy kullanmayan seçmenlere fazla takmışlar ama bunun ne anlamı var anlamadım. oy kullanmadıysa bu kişinin problemi değil mi? `edit:` biraz daha inceledim ve anladım ki ortada garip bir şey yok kısıtlı listelerinden oy kullanan var mı diye bakmışlar. kısıtlı olup oy kullananların tamamını akpye yazsanız 100 oy etmiyor (yine de topluyorum). kaldı ki bu kısıtlı insanların kime oy vereceği tamamen belirsiz. (edit 22'de belirttiğim üzere tüm raporda oy kullanan engelli/ölü/kısıtlı/hükümlü seçmen toplam sayısı 942. bu sayının %98'i kısıtlı seçmen. tek tek ellerimle saydım aksini iddia eden raporu okusun kendi toplasın.)

edit 2 :
    -ölü seçmen hikayesini yalanlıyor bu karar.
    -engelli vatandaşa organize olarak oy kullandırıldığına dair de bir şey yok.
    -sandık başkanlarının devlet memuru olmamasını ise tamamen taca atıyor. ysk diyor ki mazeret sunan görevlilerin yerine gittik ücretli öğertmenleri koyduk. biz koyduk diyor. bu nasıl iptal gerekçesi müdür. sayılarını da tek tek veriyor adının soyadının baş harfini de veriyor.

edit 3:
    tüm sandık kurulu başkanlarına ilişkin durumun özeti şu aşağıya koyduğum paragraf şu ana kadar; bu neden seçim iptali gerekçesi akp sevdalıları açıklamalı. bu insanlar ne yapmışlar. eğer hukuken uygun değilse bu olay neden sadece istanbul'da iptal gerekçesi. daha önceki seçimlerde de aynen gerçekleşen bu durum nasıl oluyor da şimdi iptale neden olabiliyor.

"sandık kurulu başkanı yada üyesi olarak atanan kamu görevlilerinin yoğun şekilde mazeret
    bildirmeleri nedeniyle sandık kurullarının oluşturulamayacağı, 298 sayılı kanunun 23/son
    maddesi gereğince ilçe sınırları içerisinde bulunan özel okullar, devlet okullarında görevli
    ücretli öğretmenlik yapan kişilerden, bankalardan ve görev almak için başkanlıklarına bizzat
    müracaat edip görev almalarında engel olmadığı tespit edilen kişilerden belirlendiği belirlenmiştir."

edit: 4:
    farklı ilçelerde aynı konular ele alındığından hızlı ilerliyor okuma 40. sayfaya kadar geldim. henüz sonuca etki edecek en ufak emare bulamadım. şu ana kadar kısıtlı olup oy kullanan kişi sayısı 41 benim hesabıma göre. kimse suyu bulandırıp tatava yapmasın.

edit 5:
    engelli/ölü/kısıtlı seçmen toplamı 54. sayfaya kadar 114 kişi. şerh koyulanları eklemedim ama onlar da öyle uçuk kaçık sayılar değil. hepsi akpye verse ne olur diyesi geliyor insanın. bunları tek tek gerekçeye yazmalarının sebebi gerekçeyi şişirmek değilse nedir anlamakta güçlük çekiyorum.

edit 6:
    sayfa 70. engelli/ölü/kısıtlı seçmen toplam sayısı 232. hapishanelerde bulunan seçmene oy kullandırıldı iddiası asılsız bu karara göre. herhangi bir seçmen tespit edilememiş şu sayfaya kadar.

edit 7:
    sayfa 71. iki kişi tespit edilmiş hükümlü yerine oy kullanan. toplam 236 olduk. "c) ek-3 sayılı tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlülerin yerine oy kullanıldığına
    ilişkin listede 179 kişinin bildirildiği, bildirilen kişilerden 2 kişinin oy kullandığı, 1 kişinin ise
    oy kullanıp kullanmadığının belirlenemediği,"

edit 8:
    sayfa 74. engelli/ölü/kısıtlı seçmen toplam sayısı 257. şüpheli bulunan tespit edilemeyenleri de ekliyorum bu arada. sonradan ama o da var bu da belli değil diyen olursa ağzına vurursunuz sayıyı.

edit 9:
    sayfa 77. engelli/ölü/kısıtlı seçmen toplam sayısı 336. bu sayının %95'i kısıtlı seçmen statüsündeki insanlar. sayıya sadece tmk 405-406 maddeleri uyarınca kesinleşmiş mahkeme
    kararı olanları ekledim. edit limitine takıldım bu arada bir süre yazamazsam merak etmeyin.

edit 10:
    sayfa 82. engelli/ölü/kısıtlı seçmen toplam sayısı 421. 3 hükümlü daha bulmuşlar. bunlar da sayıya dahil. enteresan olduğu için buraya da koyayım.
    "d) ek-4 sayılı listede gösterilen ceza infaz kurumlarında kasıtlı suçlardan hükümlülere
    ait liste incelenmiş olup söz konusu listede 69 hükümlünün mevcut olduğu söz konusu
    hükümlülerden g.e., i.o. ve b.ö.’nün oy kullandıkları, diğer hükümlülerin oy
    kullanmadıklarının tespit olunduğu,"

edit 11:
    sayfa 87.engelli/ölü/kısıtlı/hükümlü seçmen toplam sayısı 519. bir hükümlü daha bulundu burada."d) ek-4 listede belirtilen 73 hükümlüden 1 kişinin oy kullandığı, "

edit 12:
    sayfa 89. engelli/ölü/kısıtlı/hükümlü seçmen toplam sayısı 541. burada cezaevinden firar edip oy kullanan bir çılgın var.
    "d) ek-4 sayılı listede kasıtlı suçtan hükümlüler listesi ile bu kişilere ait sandık seçmen
    listelerinin tek tek incelenmesi sonucunda, m.e.'nin adalet bakanlığı devrek açık ceza infaz
    müdürlüğünün 22.04.2019 tarihli yazısına göre hükümlü iken kurumdan 02.04.2019 tarihinde
    firar ettiğinin belirtildiği ve oy kullanmış olduğu, listede bulunan diğer kasıtlı suçtan
    hükümlülerin oy kullanmadığı, "

edit 13:
    sayfa 92. engelli/ölü/kısıtlı/hükümlü seçmen toplam sayısı 593. çok nadir olduğu için hükümlü listelerine ilişkin sayıları ayrıca ekleme ihtiyacı hissediyorum. ölü ve engelli zaten yok gibi. tüm sayı neredeyse kısıtlılardan oluşuyor.
    " c) ek-3 sayılı tutuklu ve taksirli suçtan hükümlülerin yerine oy kullanıldığına ilişkin listede 2 kişinin oy kullandığı,"

edit 14:
    sayfa 95. engelli/ölü/kısıtlı/hükümlü seçmen toplam sayısı 691. ilk ölü seçmeni buldum.
    "c) ek-2 sayılı listede kayıtlı seçmenler hakkında zeytinburnu nüfus müdürlüğünden
    temin edilen kayıtlarda bildirilen seçmenlerin ölü oldukları, seçmen listeleri üzerinde yapılan
    incelemede ölen k.k. yerine oy kullanıldığının tespit edildiği, "

*************************edit 15:*************************
    sayfa 96. engelli/ölü/kısıtlı/hükümlü seçmen toplam sayısı 703. bu tarz inceleme bitti sanırım ysk raporunda. `seçimin neticesine müessir görülmeyen iddiaların incelenmesi` ; kısmına geçtik. gördüğünüz gibi ilk 96 sayfada şüpheliler de dahil sorunlu oy toplamı 703. tatava yapan malum parti seçmenin suratına bu sayıyı vurup en azından şu ölü hükümlü kısıtlı seçmen konusunu kapayabilirsiniz. (edi: sonradan daha fazla kısıtlılık kararı çıktı belgeden oturdum onları da ekledim. son sayı 942.)

edit 16:
    sayfa 107.
    96. ve 107. sayfalar arasında sandık görevlilerinin adları sandık numaraları ile verilmiş ve şu aşağı koyduğum paragrafla bağlanmış. burada daha önce değindiğimiz üzere bunun seçim iptali gerekçesi olması konusu var. bana sorarsanız bu ciddiye alınabilinecek bir gerekçe bile değil. tüm seçimlerde memur olmayan insanlar bu görevi yaptılar, bundan sonra da aynı şey olacak çünkü yeterli memur yok. mazeret bildiren sayısız memur var ve birileri gerekiyor o insanların yerine. ysk kararında sürekli mazeretli memurların yerine elimizde ne varsa onu kullandık diyor. ysk diyor. seçime katılan partilerin konuya dahli yok.

"...olmak üzere 754 sandıkta kanuni zorunluluğa karşın sandık başkanı olarak
    görevlendirilenlerin bir kısmının emekli memur, bir kısmının özel hastane çalışanı, bir
    kısmının emekli öğretmen, bir kısmının özel eğitim kurumları öğretmeni, bir kısmının mali
    müşavir, bir kısmının şirket/sektör çalışanı, bir kısmının muhasebeci, bir kısmının kargo
    şirketi çalışanı, bir kısmının özel banka çalışanı, bir kısmının avukat ve hukuk bürosu çalışanı,
    bir kısmının sürücü kursu çalışanı, bir kısmının mühendis, bir kısmının çalışmadığı ve bir
    kısmının ise bireysel başvuru üzerine görevlendirildiği ve mesleklerinin belirtilmediği tespit
    edilmiştir."

edit 17: 3 saatin sonunda gözlerim yoruldu, yarın devam edelim. ilginize teşekkürler.

edit 18:
    sayfa 107 ile 113 arasında sayım döküm cetvellerinde imza var mı yok mu o tartışılmış. bunlar tutanaklar değil o konuda kafanız karışmasın. imzasız çeteleler sandık numarası ile belirtilmiş. bunun sonuca ne gibi bir etkisi var onu anlamıyorum zira sandıkta görevli parti temsilcileri zaten ıslak imzalı tutanakları kendi partilerine yolluyorlar. çetelede imza olsa ne olur olmasa ne olur.

edit 19:
    sayfa 113. arnavutköy'de 180 kısıtlı seçmenin oy kullandığı iddia edildiği, isimleri bildirilen seçmenlerden; 22 tanesinde kısıtlılık kararı varmış. seçim zamanı bu karar aktif mi değil mi bakmadan hepsini kısıtlı sayarak ekliyorum sayıya. engelli/ölü/kısıtlı/hükümlü seçmen toplam sayısı 725 oldu.

edit 20:
    sayfa 118. engelli/ölü/kısıtlı/hükümlü seçmen toplam sayısı 741.

edit 21
    sayfa 132. bu gerekçeli kararın neden uzun olduğunu giderek daha iyi anlıyorum. onlarca sayfa sadece kısıtılılık kararı olan bireylerin hangi mahkemede verilen kararla kısıtlı olduğunu yazmışlar tek tek. aslında bu yöntemle 1000 sayfa gerekçe yazmak da mümkün. tek yapılması gereken kısıtlılık kararına ilişkin suçu da birkaç cümle ile eklemek belgeye. her neyse biz işimize bakalım. engelli/ölü/kısıtlı/hükümlü seçmen toplam sayısı 875.

*******************edit 22:********************
    sayfa 200. engelli/ölü/kısıtlı/hükümlü seçmen toplam sayısı 942. bu sayıda fazla vardır eksik yoktur. isteyen belgeyi açar kendisi sayar. hukukçu olmadığım için anlayamadığım durumlar var onları bile şüpheli olduğu için sayıya ekledim. bu sayfadan sonra bu sayıyı arttırabilecek herhangi bir şey göremiyorum. görüldüğü gibi seçim sonucunu etkileyecek bir sayı yok ortada. algı kasmaya çalışanlar gelsin karşıma sabaha kadar tartışırım totalde 6 saatimi belgedeki şüpheli oyları saymaya ayırdım.

edit 23:
    sayfa 202. vı – değerlendirme kısmına geçtik. genel olarak sandık kurulu başkanının nasıl seçildiğine ilişkin bilgilere yer veriliyor burada. kamu görevlisi olması gerektiği vurgulanıyor. esasa girilmeden iptal edileceği özellikle birkaç kez vurgulanıyor. zira esastan tam kanunsuzluk ile iptal edersen zaman aşımı olmadan daha önceki seçimler de iptal edilebilir. o sınırı aşmadan yüklendikçe yükleniyorlar bu hususa. ellerindeki tek hukuki dayanak da bu zaten şu ana kadar. görüldüğü gibi gerekçe kesinlikle hırsızlık sahte seçmen ölü seçmen hükümlü kısıtlı seçmen falan değil. kamu görevlisi bulunamadığından her seçimde yapılan bir uygulamayı büyütüp iptal gerekçesi haline getirmiş durumdalar. bu şartlar altında türkiye'de yapılmış her seçim iptal edilebilir ama ne hikmetse ilk kez akp kaybettiğinde aslen ysk'nın kontrolunde olan bu durum millet iradesine darbe yapmak için kullanılmıştır. konunun özeti olabilecek şu paragrafı da ekleyeyim. çaldılar diyen iyi okusun gerekçeli kararı.

"hukuk sistemimizde kurulların nasıl oluşturulacağı kendi özel kanunlarında
    düzenlenmiştir. bu oluşuma aykırı olarak kurulda bulunmaması gereken bir kişinin kurulda
    yer alması halinde, itiraz veya dava üzerine kurul kararlarının şekil yönünden geçersiz
    olacağı, esasa girilmeden iptal edileceği tartışılmaz bir uygulamadır. danıştay’ın konuya
    ilişkin tüm içtihatlarında bir kurulun (disiplin kurulu, sınav komisyonu, tez jürisi, doçentlik
    jürisi, vb.) kanun veya yönetmeliğe aykırı şekilde oluşturulması halinde, hukuka aykırı
    oluşturulan bu kurulların yapmış olduğu işlemlere karşı açılan davalarda işin esasına
    girilmeksizin şekil yönünden yapılan işlemlerin iptaline karar verilmektedir. "

edit 24:

sayfa 204. burada sandık kurulu başkanı seçimindeki hukuksuzluktan ysk kendisini ve partileri sıyırıp suçu mülki idare amirlerine iteliyor. bakın tekrar ediyorum ysk diyor ki suç partilerde veya ysk'da değildir. bırakın bir partiyi hırsızlıkla suçlamayı partileri aklıyor ysk. ellerinde liste yok kim kamu görevlisi kim değil partiler bilemez diyor. biraz daha vurgulardım bunu ama ilgili paragrafı koymayı daha uygun görüyorum şu aşamada;

"öte yandan, kanuna aykırı şekilde oluşturulan sandık kurullarının oluşumuna karşı 2
    mart 2019 tarihine kadar itiraz edilmediği ve bu listelerin kesinleştiği ileri sürülmekte ise de,
    sandık kurullarının kamu görevlisi olması gereken başkan ve üyelerinin listesinin talepte
    bulunmalarına karşın, siyasi partilere verilmediği dikkate alındığında, siyasi partiler bu
    konudaki itiraz haklarını etkili bir şekilde kullanamamışlardır. yüksek seçim kurulu, sandık
    kurullarının oluşturulması ve diğer seçim işlemleri konularında genel düzenlemeler
    yapmaktadır. kanun hükmünün kaymakamlıklar ve ilçe seçim kurulları tarafından yerine
    getirilecek olması nedeniyle sandık kurullarının oluşumu sırasında, bu konudaki usul ve
    esasların belirlenmesi dışında oluşum süreci ile ilgili bir görevi bulunmamaktadır. keza,
    yüksek seçim kurulunun 139 sayılı genelgesinin “sandık kurulu başkanının
    belirlenmesi”başlıklı 9. maddesinde, “ilçede görev yapan tüm kamu görevlilerinin (298 sayılı
    kanunun 26. maddesinde sayılanlar hariç) listesi, mülki idare amiri tarafından yerleşim yeri
    adresleri esas alınmak suretiyle ilgili ilçe seçim kurulu başkanlıklarına gönderilir. (ilçe seçim
    kurulu başkanı mülki idare amiri tarafından gönderilen listede yer almayan diğer kamu
    kurumlarındaki kamu görevlilerini re’sen istemeli ve listeye eklemelidir.) ilçe seçim kurulu
    başkanı, bu kamu görevlileri arasından ihtiyaç duyulan sandık kurulu başkanı sayısının iki
    katı kamu görevlisini ad çekme suretiyle tespit eder ve bu kişiler arasından mani hali
    bulunmayanları sandık kurulu başkanı olarak belirler."

edit 25:
    biraz ara... devam edecek...

edit 26:
    sayfa 211.
    204-211 arasında iyi partinin itirazına yer verilmiş ve gerekçeleri ile reddedilmiş. sonraki kısımda sayım döküm işleminin nasıl yapılması gerektiği detaylıca açıklanmış ve ardından eksik olan 18 sayım döküm cetveli ve imzasız 90 cetvel var denilmiş. bunun ıslak imzalı tutanaklar varken sonuca neden etki edeceğine ilişkin bir açıklama yapmamış. o sandıklarda kullanılan toplam oy sayısı verilerek şaibeli durum imajı yaratılmış. oysa o sandıklarda akp müşaitleri de var ve tutanaklara imzalarını attılar. beyinlerini ele geçirmediyse diğer partilerin müşaitleri bu durumda şaibe yoktur. üstelik bir sözlük yazarı bu sandıklardaki oy sonuçlarını da sözlüğe taşımış. dileyen sonuçlara bakıp hile yaptığı iddia edilen sandıklarda rakibinden daha az oy aldığını görebilir chp'nin. enteresan bir hile çeşidi

211- 250 sayfaları arasında ise karara karşı oy kullanan üyelerin tespitleri mevcut ama onları buraya taşımayı uygun görmüyorum. ilgilenen kendisi okuyabilir.

edit 27: (özet ve sonuç)

aralıksız 8 saat ayırarak satır satır okuduğum bu karardan çıkardığım sonuç şu ki ortada seçim sonucunu etkileyecek herhangi bir veri yok. bu seçim şeklen iptal edilmiştir. her şeyi mükemmel olan bir ülkeymişiz gibi sandık başkanları kamu görevlisi değil denilerek halkın iradesi gasp edilmiştir. üstelik sandık başkanlarının kamu görevlisi olup olmadığının partiler tarafından bilinmesi ysk kararında da belirtildiği gibi mümkün de değil.

tüm metinde bir partinin organize olarak tek bir oyu çaldığına ilişkin tek delil yok. kısıtlılık kararı olup oy kullanan insanların hangi partiye oy verdiğini bilmenin bir yolu da yok. kaldı ki belgeden tek tek saydığım toplam kısıtlı hükümlü engelli seçmen sayısı 942. bu sayı büyük ihtimalle gerçekte olandan fazla çünkü ben hukukçu değilim ve elimden geldiğince sayıyı akp lehine yonttum.

tüm bu çabadan sonra gönül rahatlığı ile söyleyebilirim ki haksızlık yapılmıştır. bu karar insanların aklıyla dalga geçmektedir. umuyorum ve inanıyorum ki 23 haziranda her şey çok güzel olacak. birilerinin sandığı gibi yılıp yorulup pes etmeyeceğiz.

bağımsız, aydın, cesur, çalışkan insanlar bu memleketin onurunu yine tutup kaldıracak ayağa. hak yiyenlerin kursağına takılacağız.

ail ismail yüzlü aydın çocukları cumhuriyetin.
    umutsuzluğa kapılmayın.

buradayız, gitmiyoruz.
  • sandık kurulu başkanlarına itiraz eden akp’nin somut delil sunmadığını görüyoruz. ysk üyelerinin yukarıdan gelen talimatla iş yaptığının kanıtıdır bu.
  • 4 oydan neden sadece 1 tanesi saibeli bunu bana anlatmiyorsa benim icin bi anlami olmayan karardir..
  • sandık kurulu başkanlarının seçim sonucuna nasıl etki ettiğine dair hiçbir kanıtın olmadığı da açıklanan karar. ilginç.
  • yıllar boyunca hukuk derslerinde okutulacak bir muhalefet şerhi beklediğim ve umduğum gerekçeli karar.
  • 2014 seçimlerinde seçmenin iradesi diyerek mühürsüz oyları geçerli sayan ysk’nın, 2019 seçimlerinde sandık kurulu başkanlarının kamu görevlisi olmamasını gerekçe göstererek seçmenin iradesini hiçe saydığı anti-demokratik hezeyan.
  • fox tv de az once yapilan aciklamaya göre icerisinde oy calinmasina dair hicbir sey yok.

cunku caldilar diyen adam simdi ne diyecek? cikip ozur dileyecek mi? yoksa utanmadan hala insanlarin karsisina cikabilecek mi?
  • 7 akp li hakim akp nin iddialarını 250 sayfaya yazmış. 4 tane karara muhalif hakim ise seçimin iptal edilmesine gerektirecek kanıt sunulmadı demiş. kanıtsız şekilde seçim iptal edilmiş,çalınmış yani mazbata. gerçi bunu biliyorduk zaten.
hesabın var mı? giriş yap