şükela:  tümü | bugün
  • 21 mayıs 2020 tarihinde satın almış olduğum baymak elegant prime 9000btü klimamın kurulması için çağrı merkezine açmış olduğum kayıt ile beraber ertesi gün kuruluma gelen yetkili servisin 40 metrekare olan salon&mutfak bir olan odamın 9000btü klimanın bu odayı soğutmasının imkansız olduğunu ( evim 7 katlı binanın 5. katı ve toplamda 100 metrekare 2+1 ) bu klimanın dış üniteye giden borusunun 19 metre olduğunu ( ölçtüğümde 6 metredir ) ve servis yetkilisinin ukala tavırları “ bu klimanın seri numarasını girdim bu eve gelecek olan hiçbir servis bunun garantisini başlatamaz sisteme öyle girdim gidin 12000btü alın yoksa kurmayız “ şeklinde ithamı üzerine hırs yapıp servislerden sorumlu bölge müdürüne kadar ulaştığımda kendiside aynı şekilde bir yaklaşım sergileyerek “ siz soğutacağına inanıyorsanız şartlı kurulum yaparız her hangi bir performans düşmesi durumunda ürününüz garanti kapsam dışı olur “ demesi bizi istemeyerekte olsa çok küçük bir odaya 12000btü klima almaya zorlamıştır.

klima sezonu açıldığından bu firma bütün yetkili servislerine bence 9luk alana 12lik - 12lik alana 18lik - 18lik alana 24lük önerin gibi ultra bir yetki vermiştir. ben mağdur oldum siz bu firmanın bu oyunlarına gelmeyin derim bundan sonra düşmanıma dahi önermeyeceğim bir markadır gözümde zerre kadar değeri kalmamıştır..
  • kırk metrekare hele salon mutfak gibi gün boyu insanların bulunmasının garanti olduğu bir alana 9000 btu gerçekten de azdır. mutfakta yemek pişerken havaya geçecek ısıya değinmiyorum bile. buradaki rezalet başlık sahibinin klima hakkında bilgisiz olduğunu kabul etmemesidir.

olmayan rezalettir.
  • işte bu keyfi klimacılar yüzünden memlekette elektrik israfı var.

bu klima fetişlerinin sayesinde elektrik kesintileri her yaz yaşanıyor düzenli olarak.

almayı verin şu klimayı. bizler 35 derecede oturuyoruz balkonu, camı açarak. ne güzel püfür püfür rüzgar esiyor. temiz hava ve oksijen gibisi var mı.

beyefendiler sanki mum ya da kardan adam. sıcakta eriyecekler. hiç anlamıyorum böyle gereksiz harcamalardan ne buluyorlar.

rezalet puanım sıfırdır. klima şart mıdır ki ? yo değildir. gereksiz bir ihtiyaç için yapılan harcama israftır yahu.
  • 40 m2 yer için 18000 btu klima gerekir minimum, tam randıman için 24000 btu alınmalıdır. 9000 btu maksimum 15-20 m2 yeri sogutabilir. ünite boru uzunluğu 20 metreye kadar olabilir ek soğutucu takmak gerekir.
  • rezalet falan değildir. personel haklı. 12000btu bile soğutamaz 40m2 yeri. 25 m2 salona 18000btu klima aldım. anca yetiyor. klima almadan önce biraz araştırın da böyle rezil olmayın ondan sonra. google'a bile yazsan cevabı var. hatta karşına çıkan ilk site de bu.
  • servisin 12.000 btu gerekir diyerek yanıltıcı bilgi verdiği rezalet.

40 metrekare salon mutfak bir alan için daha geçen hafta 24.000 btu klima taktırdım ki minimum 18.000 takılması gerekir.

puanım 1/10
  • asıl rezalet 9.000 btu klima bulabilmektir. çok mu aradın kardeş 9.000 btu klimayı?

youtube'a, forumlara vb. bakarsanız aslında dünya standartlarında 40 m2'lik bir alan için 9.000 btu ideal gözükebilir ama istanbul'un kendisine özel bir nüfus yoğunluğu, araç yoğunluğu, nem fazlalığı var, inşaat yoğunluğu var. eğer sizin sokağınızdan günde 100 tane tır, kamyon geçiyorsa btu hesapları şaşacaktır. belediye ağustos ayında asfalt dökecekse hesaplar şaşacaktır. burası türkiye, baymak değil bütün maklar gelse bunları hesap edemez.

bunun üzerine türk yemeklerinin pişeceği bir mutfak gelince 9.000 yetersiz kalacaktır. servis terbiyesizdir ama haklıdır. daha bu işin güneş, izolasyon, komşu etkeni var. bu klima o kadar hassas bir alet ki sen plan yaparsın o sana yukarıdan güler. örnek olarak gece gündüz gözleme açan ve sac kullanan bir komşu teyzeyi kimse hesaba katmaz. o yüzden hesaplamalarda 12.000 çıksa bile sen çarpı 2 ile kendini garantiye almak zorundasın.

bunu şöyle düşünün, bavyera'da milyonlarca kilometre gidebilen arabalar istanbul'da kısa sürede rotil seti ister.

12.000 de az bence çak 24.000 btu bu iş huzur içerisinde çözülsün.

rezalet puanım 10'da 0.
  • rezalet puanım 0/10. evlerde o borunun bir çapı oluyor. müteahitler klima yerini yaparken o çapı kafalarına göre 18lik, 12lik klimaya göre yapabiliyorlar.

ilk eve taşındığımda can dostumdan(kardeşten öte) samsung marka 12000 btu klima aldım. servis geldi ben bu klimayı buraya kurarsam garanti veremem ya da farklı yerde sıfırdan kurulum yaparız balkonda durur dedi. napıcaz dedim. bence 18000 btu al dedi.

onların elinde uygun fiyatlı 18000 btu olmadığı için paramı iade ettiler.

şimdi kim ister sattığı klimayı, servis maliyetlerini karşıladıktan sonra iade etmek. o nedenle baymak haklı.

ayrıca 40 metre olan bir yere de 9000 btu klima almak da biraz araştırmadan iş yapmak olmuş.

btu hesaplama
    hesaplanan btu: 17,520
    tavsiye edilen klima kapasitesi: 18,000 btu
  • 10/10 rezalet.

çünkü o bir ekşi sözlük yazarı.
  • 40 metrekare de ben 9000 kullanıyorum sabahları titreyerek uyanıyorum.birisi 24000 demiş sen 24000 i tak da donsun götün sabaha kalmadan..