şükela:  tümü | bugün
80 entry daha
  • tam bir crm mülakatı yorumlama sorusu çıkacak kaza, uçuş azlığı nedeniyle de bu sene ki açılacak fo (ikinci pilot adayı) alım mülakatlarında soru olarak karşımıza gelebilir . uçakta ölene mi yanarsın yoksa sivil halktan yok yere canı yanana mı... tam bir crm açmazı.
    kazayı durumsal farkındalık ve cfit kazası şeklinde yordayanlar olmuş ki katılmak için cfit kazası tanıma bir bakalım...
    pilot yorgunluğu, durumun farkında olmama, altimetreye yanlış basınç değeri girme veya yön kaybı (kaybolma) gibi durumlar kazaya sebep olabilir. kazalar genelikle aniden yükselen dağlık arazilerde oluşur ve kaza bölgesinde yoğun bulutlar, sis ve görüşü engelleyen etmenler görülebilir. cfıt genellikle havaalanı yakınlarında, uçağın iniş için alçaldığı sırada meydana gelir.

“kontrollü uçuşta yere çarpma (cfıt), uçuşa elverişli bir hava taşıtının pilot kontrolündeyken, kontrolü kaybetmesine neden bir fiziksel hasar yokken bir maniaya çarpması veya suya düşmesi ile sonuçlanan kaza. cfıt, ingilizce controlled flight into terrain kavramının kısaltmasıdır. bu kaza türünde pilotlar genellikle sona ana kadar tehlikenin farkına varamazlar. cfıt donanım arızasından kaynaklanabilir. eğer arıza seyrüsefer ekipmanlarından birinin bir bölümünde oluşmuşsa bile bazen doğru çalışan ekipmanlardan gelen bilgilere rağmen mürettebatın uçağı yanlış yönlendirmesine sebep olabilir.”

bakın tanımda önemli bir nokta var ki; “kontrolü kaybetmesine neden olacak fiziksel sorun yok iken” yani iki motoru da idle pozisyona dönmüş ve takat kaybınyaşayan bir uçağın kumandası konusunda yapılabilecek çok da bir şey kalmadığını tüm pilot kardeşlerimiz bilir. önemli olan bu kaza ile ilgili yorum yapmadan önce kaptan pilotun rapor ettiği iki motorun birden kaybı senaryosunun nedeni bulunmalıdır. kaptanın elinden geleni yapmaya çalıştığı ve elindeki takatını yitirmiş hava taşıtının gliding ratio’sunu da sonuna kadar kullandığı aşikardır.
    adaya yönelecek diğer bir soru da; bu kaza da kaptan siz olsaydınız ne yapardınız sorusu olacaktır ki; durumu kabullenip elimden geldiğince sivil halktan uzak bir noktaya temas etmek adına elimden geleni yapardım gibi cevaplar sizi kurtarmasa dahi empati ve sorumluluk bilinci puanı getirecektir. kesin sonuçların ve kati raporun açıklanması aylar süreceğinden olasılıklar hakkında fazla uçuşmayan mantıklı cevaplar da işinize yarayabilir. kolaylıklar dilerim.
  • havacilik gecmisi olan herkes teknisyenlerin agzindan su sozu en az bir kez mutlaka duymustur;

ben de bunu sahsen gunluk hayatimda vucudumuzun bazi noktalari icin espri amacli dile getiririm ki bence o da dogrudur;

(bkz: duran ucak ariza verir)
  • pilotların son ana kadar soğukkanlı olması gerçekten kanımı dondurdu. ne büyük bir otokontroldür bu. tabi çok büyük sınavlardan geçiyorlar ama insan son ana kadar böyle nasıl durabilir nasıl kendini böyle eğitmiş olabilir eğitse bile can korkusuna yenik düşmemek inanılmaz bir yetenek insan algılayamıyor. gerçekten üzüldüm. ne diyeceğimi bilemedim. içimden sevgimi gönderdim hayatını kaybedenler için, aileleri için.
  • havacılıkla kişisel ilgilenen bir insan olarak, özellikle plane crash videoları izlerim veya haberlerini okurum. fazla maruz kaldığım dönemlerde de uçakların düştüğünü görüyorum. ama öyle böyle değil 8-10 kez görmüşümdür. bir kere hatta lufthansa uçağı istanbul'dan kalktıktan sonra şehre düşmüştü yine. bugün bu haberi de görünce içimde bir yer sızladı anlatamam. gerçekten çok çok üzücü. rüyamda da çıldırmıştım hangi tarafa ağlayacağımı bilememiştim. uçağın içindekine ayrı felaket, yerde gündelik hayatını yaşayana ayrı fekaket.
    ah kimselerin burnu kanamasın, kimselerin..
  • yolcu uçağı düştü, içinde 107 kişinin bulunduğu bir yolcu uçağı düştü ve ekşide gündem değil. şaşıyorum doğrusu.

korkutucu bir olay...
  • bu kaza fransa, ingiltere veya amerikada olsaydı entry sayısı 1k olurdu.. bu kazanın ilgisiz kalması şaşırtıcı
  • başka ülkelerde durum nasıl bilmiyorum fakat havalimanı yakını diye emlak değeri 5 kat artan konutlar için düşündürücü olaylardır.
  • covid-19 denen şamatadan dolayı uçakların yerde uzun süre kalmasından mütevellit meydana gelen kazadır.
  • arkadaş demiş ki; uzun süre yerde yattığından dolayı düşmüş uçaktır. peki bu bilginin kaynağı nedir? yok abi kafadan sallamış. insanların öldüğü bir olayın hakkında bilip bilmeden yanlış bilgi vermiş ve bundan çekinmemiş.

halbu ki, uçak 21 mayıs'tan beri, yani kazadan bir gün önceki zaman diliminde toplam 8 sektör uçmuş. bu 8 uçuş yapmış demektir. 1 günde 8 kere uçmuşsa, önceki günleri de siz hesaplayın.

detaylı bir entry yazacağım, daha fazla bilgi açığa çıksın diye bekliyorum dünden beri, ama böyle saçma sapan entryleri gördükçe sinirleniyorum. herkes havacılık uzmanı olmuş. uçak düştü, daha dumanı tütüyor, insanlar burada hemen sebebini bulmuşlar bile. havacılıkla alakalı zerre bilgileri yok, daha ölen kalan belli değilken teori bile değil hüküm veriyorlar haşmetmeabları. sizden cacık olmaz gençler. üzgünüm ama bu böyle
  • duzeltme:

evet ben kazanin ilk anlarinda yazdigim icin, sonrasinda neler cikti neler, olay bambaska bir yere dogruldu tabii..ilk yazimi duzeltmedim asagida gorebilirsiniz ama cogu kaptanimiz cok guzel bilgiler paylasmis baslikta zaten, baska bir sey eklememe gerek yok..

airbus kaptanlarimizdan (bkz: yrdm) soyle bir mesaj atmis aynen iletiyorum:

-------------

kaptanım merhabalar
    gayet açıklamışsınız ama motor limitlerini geçme kısmını zaten fadec halleder ve bi abnormal durumda ecam master/warning gelecektir. eldeki verilerde şimdilik, 5 dme de 3500 ft deler ki buralardan stabil gelebildiklerini sanmıyorum ilk yaklaşmada ki bu long landing ya da bounce için gayet geçerli bir sebep. ayrıca iniş kleransını readback ederken master warning sesini duyuyoruz ama sebebini bilemiyorum tabi. pist üzerinde sürtme izleri bulmuşlar. airbus da sizde olduğu gibi toga için bir tuş yok, gaz kollarını en ileri (toga) detent e getirmek gerekiyor ki balked landing yapıp belki de yeterince takat olmadan gear up yapmış ve bu arada piste motoru sürtmüş olabilirler, emirates in kazasına benzer. mlg da çökmüş olabilir tabi o da bir olasılık ama fotolardan motorların zarar gördüğü açık.
    bir airbus pilotu olarak paylaşmak istedim. iyi uçuşlar.

----------------------

her kazada, en ufak kırımda dahi çok üzülürüm ama nedense bu kazada daha derinden, bir başka üzüldüm..

iki motorun birden durmuş ve dönebilecek bir irtifan, manevra alanın hiçbir şey yok..sadece dev gibi bir uçak ile 'kontrollü' bir şekilde uçağı 'indirebileceğin' bir şehir var önünde, bir deniz, okyanus olsa 'sully' gibi kahraman olacaksın; ama yok işte..çaresizlik gerçekten çok kötü, belki de en çok o üzmüştür beni..

kaza ile ilgili yorumları yazacağım fakat ona geçmeden önce, cehalet yorumları ile uçma korkusu olan insanları korkutan, uçaklar yerde kalıyor o yüzden bu kazalar artacak diyen, cahil ekşi sözlük yazarları, gerçekten sizin toplumu germekten, korkutmaktan başka bir hiçbir işe yaradığınız yok, keşke bazı konularda hiç yazmasanız biraz sussanız.

hiçbir uçak gerekli teknik incelemeden geçmeden, uçabilirlik onayı olmadan, uçuşa verilmez, hiçbir kaptan da zaten aksi bir durumu kabul etmez. pia kurumsal ve güvenilir bir şirket, 2017 yıluna kadar sürekli amerika'ya uçan bir şirket..sonrasında malum 'güvenlik' sebebi ile uçuşları durduruldu; fakat pia'nin şeffaf yapısı ile ilgili herhangi bir sorun hiç olmadı..yani öyle kafasına esen her şirket amerika'ya uçuş yapamaz, uçakların teknik bakımları da bu gerekliliklerden birisidir sadece..kaza/kırım geçmişi başka bir tartışma konusu baştan söyleyeyim, tutup da şu kadar kaza yapmış gibi bir istatistik ile gelmeyin, bunun sebeplerinden kaçı pia'nin kendi teknik-bakım sorumluluğundan kaynaklı bunu araştırın, sap ile samanı karıştırmamak lazım..

kazayla ilgili de her kirim/kaza sonrasında olması gerektiği gibi ilgili raporun çıkmasını beklemek lazım; fakat kendi tecrübelerimden naçizhane bir kaç kelam etmek gerekirse, şunları söylebilirim:

- öncelikle pakistan havacılığı ile ilgili olumsuz yazılar var, evet havacılık geçmişleri çok parlak olmayabilir ama en son ölümlü kazasını 2016 yılında yaşamışlar, yani öyle ekşici önyargısı gibi her sene 100 kişi ölür gibi bir rakam yok..
    - meydan ile ilgili de defalarca uçak indirip/kaldırdığım bir yer, gayet güzel bir meydandır, herhangi bir problem yaşamadım şu ana kadar, hem hava trafik kontrolleri hem de yaklaşma usulleri olarak bir 'risk' teşkil eden bir yer değil..atıp tutmayalım yani pakistan şöyledir böyledir diye..

ben kaza olduğu esnada tuhaftır ki pakistan hava sahası üzerinde uçuyoduk, indikten sonra haberimiz oldu ve tabii çok üzüldük, o andan itibaren kaza ile ilgili bulabildiğim rasyonel bilgilere göre şunları aktarabilirim:

- öncelikle sağ kurtulan (şu ana kadar iki kişi sağ kurtulmuş bilgisi var) yolcuların yorumlarını okudum, ifadesine göre uçak ilk iniş için deneme yapıyor; fakat sonrasında çok sert bir iniş denemesi oluyor ve pas geçiliyor. bunun sebebini bilmiyoruz, iniş takımı açılmıştır fakat kilitlenmemiş olabilir yani, teker yere değer demez tekrar toplanmış olabilir, buna landing gear collapse diyoruz ki örnekleri çokça vardır.. sert iniş yani hard landingolmuş olabilir vb bunların hiçbirini bilmiyoruz, bunların derecesini, pas geçtikten sonra uçağın konfigürasyonunda ve parametrelerinde ne gibi değişikliklere yol açtığını bilmiyoruz..karakutu incelemeleri sonrası zaten her şey ortaya çıkacaktır; ama bir şeyin olduğu ve o bir şeyin de başka bir şeyi tetiklediği belli..tıpkı tüm havacılık kazalarında olduğu gibi..

- pas geçmek çok fazla aksiyonun hızlı bir süreçte yaşandığı fakat çok emniyetli bir manevradır, her uçuşta her kokpit ekibi herhangi bir sebepten pas geçebilir, buraya kadar problem yokr; fakat burada pas geçtikten sonra (o iniş esnasında ne olduğunu bilmeyerek) bir şeyler ters gidiyor ve uçak pas geçiş irtifası 3.500 ft'e tırmanamıyor, bunu kule konuşmalarından duyuyoruz ve 2.000 ft'te kalmak istiyorlar, sanırım o anki motordan alabildikleri takate göre tutunabildikleri en iyi irtifa bu..

- şimdi burada pas geçtikten sonra kuş çarpması bird strikemı yaşandı yoksa piste temas esnasında bir problem mi sebep oldu yine bilmiyoruz..fakat şehre çarpmadan önce uçağın çekilen son fotoğrafında iki motorunun altında da kara izleri görüyoruz..şuradan..dolayısı ile aklımda şu senaryolar belirdi:
    1) iniş esnasında bir problem yaşandı (bunun olası ihtimallerini yazdım yukarıda zaten detayına girmeyeceğim)
    2) kalktıktan sonra iki motoru kaybetmeden önce bir engine limit, surge or stallarızası yaşandı ve ilgili prosedürler (bu arızada motoru limitli kullanmanız gerek, yani belirli değerler aralığına çıkmamanız gerek, çünkü motor çok hassas bir durumda çalışıyor) yerine getirilirken, özellikle pas geçildiği ve tırmanma ihtiyacı hissedildiği için farkında olunmadan motor saat limitleri aşıldı ve motor aşmaması gereken değeri aşarak overboostoldu motora gereğinden fazla basınç uygulandı..

3) bu kazanın bir benzerini fakat tam aynısını tabii ki diyemeyiz ( ozellikle sebep-sonucuna göre) thy'de yakın geçmişte yaşamıştı, tekrar yazmıyorum, detaylar `https://eksisozluk.com/…-acil-inis-yapmasi--4764851`mevcut ilgilileri için..

tüm bu yorumlar, şahsımın birboeingpilotu olarak naçizhane yorumlarıdır, uçağın bir airbus a320olduğunu düşünürsek, herhangi bir yanlış yorumum var ise değerli meslektaşlarım düzeltirler, zaten o yüzden çok detayına girmiyorum çünkü acil durumlar dahil olmak üzere birçok prosedürümüz farklı malum..

- ek olarak kokpit ekibi ile ilgili bir bilgimiz yok, uçuş tecrübeleri vb konusunda, henüz her şey çok yeni zaten..

havada bir kokpit ekibinin başına gelebilecek en kötü 3-5 senaryodan biridir iki moturun durmasıdual engine failure loss of thrust on both engines..35 bin ft'te hiçbir problem değil, hatta inişte bile değil, fakat kalkış sonrası ve düşük irtifalarda..gerçekten çok ama çok tehlikeli..hele bir de meydan etrafında manevra kabiliyetiniz kısıtlı ise..

herkes inişten tedirgin olur fakat aslında en riskli şey aslında kalkıştır..

tüm pakistan halkına geçmiş olsun, bir daha yaşanmaması, gerekli dersler çıkarılması temennisi ile..
18 entry daha