şükela:  tümü | bugün
 • kamuya engelli personel alımı için 2 yılda bir yapılan sınavın bu yılki tarihi. başvurular 6-21 şubat tarihleri arasında.

  %3 oranında engelli personel çalıştırma zorunluluğu olduğundan hükümet bu yıl 5000 engelli memur alınacağını açıkladı.

  sınav soruları alışılmış kpss'ye göre bir tık daha basit. ösym bir süredir soruların yüzde 10'unu yayımladığı için her dersle ilgili yalnızca 1 soruya erişilebiliyor, fakat her yıl artan aday sayısı sınavın, seçme amacının uzantısında daha bir zorlaşacağını da düşündürüyor kanımca.

  sınavda 15 türkçe
  15 matematik
  13 tarih
  5 coğrafya
  12 vatandaşlık ( 6'sı güncel olaylar)

  olmak üzere 60 soru soruluyor ve 60 dakika veriliyor. sınav, engel durumu ve mezuniyet derecesine göre de farklılık gösteriyor. 2 sene önce yaklaşık 50 nete 90 puan geldiği bilgilerine ulaşılsa da - ki kulaktan dolma bilgiler bunlar - ortalamanın üstünde çalışan birinin tulum çıkarma olasılığı hayli yüksek.
 • gerçekleşmesine 1 gün kalmış sınavdır. 88 bin kişi girecekmiş bu yıl sınava. ösym'nin de genelde yıllar ilerledikçe soruları zorlaştırdığı aşikar olduğundan sınavın neredeyse normal kpss'den farkı kalmayacak.

  zemin soru çözmeye müsait, başlama saatini bekliyoruz...
 • 22 nisan tarihinde lise düzeyinde girdiğim sınav. korktuğumdan daha basitti, özellikle genel kültür. önceki yıllarda yapılan 2016 ve 2014 sınavlarına da giren biri olarak diyebiirim ki sanırım hiç çalışmadan girerek daha yüksek puan alabilirdim. çalışarak sadece zihnimdeki bilgilerin karışmasına neden oldum.

  rusya'nın devlet başkanı, 2000 yılında vefat etmiş, kapıcılar kralı ve süt kardeşler filminde oynayan oyuncu ve fahrettin cüneytlibatur kimdir gibi sorular vardı. 1 dakikamı sorular şaka mı gerçek mi diye düşünerek yedim.
 • lisans düzeyine girdiğim sınav. acıpayam ovası'nın nasıl oluştuğunu bilmiyorsanız yapamayacağınız soruların olduğu coğrafya testi ve istanbul'u kuşatan türk devleti derken avarları mı kastediyor yoksa paralı asker dediği için peçenekleri mi kastediyor bilmeden yapamayacağınız soruların olduğu tarih testi ve tüm bunlara 180 derece zıt bir şekilde f(x)=(1/3)^(x-2), f(2)/f(4) nedir şeklinde matematik sorularının olduğu bir sınavdı. ne diyeyim, ortanız yok resmen.
 • sonuçları açıklanmış olan sınavdır.