şükela:  tümü | bugün
 • halsizlik ve baş ağrısı nedeniyle, uykusuz bir gecenin sabahında, yola koyuldum. yoğun bakımdaki nöbetimi devraldıktan sonra ateşimin çıktığını ve halsizliğimin arttığını farkettim.

  akabinde covid-19 polikliniğine başvurup sürüntü örneği verdim ve doktor hanım tomografi çektirmemi istedi. sonuç ne yazık ki covid-19 ile uyumlu çıktı. ilaçlar yazıldı, ayaktan tedavi almak üzere eve gönderildim.

  o kadar koruyucu ekipmana, dikkate rağmen yine de yakalandım. covid-19 ile mücadele eden doktordan, hastaya evrildim. çok üzgünüm, eninde sonunda enfekte olacağımı hissediyordum ama erken oldu. buna hazır değilim. arkadaşlarımın iş yükü daha da artmış oldu.

  edit: daha önce yaşadığım herhangi bir üst solunum yolu enfeksiyonuna benzemiyor, kesinlikle farklı bir durumla karşı karşıya olduğunuzu vücudunuz size hisettiriyor. böyle hisseden ve buna rağmen işe gitmek zorunda kalan emekçi arkadaşlara tavsiyem, işverenlerinize bunun hem sizin hem de sizinle birlikte çalışanların hayatlarını tehlikeye atmak anlamına geldiğini ısrarla anlatınız. sürüntü örneği sonucu bazen 1 haftaya kadar çıkamayabiliyor, o yüzden tomografi çekilmesinde fayda var.

  ateşim devam ediyor, parasetmaol ile 1-2 saat rahatlıyorum, sonra tekrar başa dönüyoruz. yaygın kas ağrısı ve baş ağrısı var. çok şükür nefes darlığım yok. tomografide akciğerlerimde 4 farklı alanda tutulum vardı, sanırım bu da maruz kaldığım viral yük ile alakalı.

  ayakta tedavi, ek hastalığı olmayan, genç ve solunum sıkıntısı çekmeyen hastalar için baştan beri uygulanan bir durum. her yerde böyle, bize has değil. ilk basamak tedavi olarak hidroksiklorokin 2x1, 5 günlük tedavi veriliyor. ağrı kesici olarak parasetamol dışında ilaç önerilmiyor. azitromisin, favipiravir, kaletra, oseltamivir, tocilizumab gibi dünyada kullanılan ilaçların çoğu hastanemizde mevcut, inşallah ihtiyaç olmaz.

  edit2: bugün itibaiyle ateşim olmamaya başladı, öksürük geçti gibi. kendimi çok daha iyi hissediyorum. atlatıyorum. hepinizin güzel dilekleri için teşekkür ederim.
 • arkadaşının iş yükünü düşünen güzel insana geçmiş olsun.

  önce sağlığın. her şeyden önce...
 • fkri yok ama özgüveni tavan dallamanın biri, eve nasıl gönderirler diye isyan etmiş resmen. he canım, 95 bin hastayı hastanelerde tutuyorlar, ayrı ayrı odalarda, her birinin başında 5 hasta bakıcı, 2 hemşire, 1 doktor 7/24 nöbet tutuyor hatta. arada da hastanenin aşçıbaşı ziyarete gelip özel bir istekleri var mı diye soruyormuş, malum iştah kalmamış. geçmiş olsun. (hastaya da geçmiş olsun)
 • geçmiş olsun. umarım bir an önce iyileşirsin.

  buraya coffin dance linki koyan geri zekalılara da allah beyin versin.
 • insanlar dayanma sınırına epey yaklaştı. kendimden biliyorum. uzun süredir o kadar dikkat ediyorum ama artık içimden bir ses dışarı çıkmamı, insanların arasına karışmamı ve hastalığın falan yalan olduğunu söylüyor.
  bu yüzden silkinip kendime gelmem açısından, yukarıda, alınabilecek bütün önlemleri almasına rağmen bu hastalığa yakalandığını söyleyen hekim arkadaşın yazdıkları çok önemli.
  genç ve güçlü olduğunu tahmin ediyorum. dilerim en kısa sürede iyileşir ve gerçek kutsal görevine döner.
  lütfen bir hekim olarak bu süreçte yaşadıklarını bizimle paylaş. gelmiş geçmiş olsun.
 • geçmiş olsun. bir an önce atlatıp görevinize döneceğinize eminim.

  tanım: bir sağlık emekçisinin covid-19'a yakalanması.

  edit: `@anlamiyorumsizi` nickli çaylağın mesajını aynen paylaşıyorum. yazarın yazarlara da mesaj alımı kapalı olduğundan edit giriyorum.

  "merhaba covid19'a yakalanan doktor basligindan geliyorumda ben ona mesaj atamiyorum caylaklara kapaliymis mesaj alimi siz atarmisiniz onson paragraftaki ilac isimlerini kaldirmasi icin cunku bu cok yanlis ben halki taniyorsam kafasina gore kulkanirlar ve bildigim kadariyla cokbuyuk yan etkileri var klorokinin lutfen yazarmisiniz yada editlermisiniz simdiden tesekkurler"
 • arkadaşlarımın iş yükü daha da artmış oldu, söylenecek sözün kalmadig yer burasi...

  tez zamanda sagliginiza kavusup,insanlari iyilestirmeye devam..

  gecmis olsun.
 • geçmiş olsun. siz ve bu hastalıktan etkilenen tüm sağlık çalışanlarımız umarım bir an önce sağlıklarına kavuşur.
 • çok geçmiş olsun.
  aynı durumda ben de pozitif çıktım. hiç bir belirtim olmamasına rağmen hem de.
  sonra 14 gün ev karantinası, ilaçlarla beraber. geçtiğimiz pazar bitti karantina.
  eğer semptom yoksa iyileştin kabul ediyorlar. bir daha test yapmıyorlar. ben biraz ısrar edince tekrar test yaptılar. şu an sonucu bekliyorum. inşallah negatife dönmüştür.
 • başlığı açan yazarın "o kadar koruyucu ekipmana, dikkate rağmen yine de yakalandım." cümlesi insanı düşündürüyor.

  öncelikle kendisine geçmiş olsun diliyorum.

  ama o kadar korumaya rağmen hastalığı kaptıysa biz eczanelerin dağıttığı o dandik maskeleri takarak sadece kendimizi kandırıyoruz sanırım. o zaman ben alışveriş sonrası boşuna mı her paketi her meyve sebzeyi tek tek sabunluyorum yani?

  bu konuda yeterli bilgisi olan biri aydınlatırsa sevinirim, gerçekten o koruyucu ekipmanlara rağmen hastalık nasıl kapılabiliyor?

  gelen mesajlar üzerine edit: doktorların ve diğer tüm hastane çalışanlarının virüse yakalanma oranı ve yakalanırsa daha ağır geçirme riski sokaktaki normal vatandaşa göre çok daha fazlaymış. bunun sebebi viral yük, yani bulunulan ortamdaki virüs yoğunluğu ile alakalı imiş. dış ortamda bu viral yük daha azalıyor; eğer sosyal mesafeyi koruyup maske kullanır ellerimizi yıkar ve diğer hijyen kurallarına uyarsak virüs kapma olasılığımız oldukça düşüyormuş.