şükela:  tümü | bugün
  • tahminimce zico'nun 2-2 ile turu geçeceğine inandığı maçtır.
  • 1. sınıf futbol oynanan bir ülke takımıyla 3. sınıf futbol oynanan bir ülkenin maçı. maçın skoru, ilk maçın skorunu bir kenara koyun. sonra alex, appiah, tümer, kezman gibi neredeyse avrupa'da önemli denecek paraları kazanan "pahalı" transferlerinizi düşünün. mesela appiah'ı az'ye versen takımın yıldızı, en pahalı oyuncusu olur mu olur.

peki bu derece kalite farkı varken nasıl oluyor da rakip futbol oynuyor, sen hiçbir dakika bir şey oynayamıyorsun.
    ben buna futbol kültürü diyorum. mesela az alkmaar'ın herhangi bir oyuncusunun tuncay gibi pas vermesi gereken yerde şut attığını gördük mü? mesela alex ve tümer'in ayağına gelen top bu futbolcularda en az 5 saniye ikamet ederken neden az'lilerin ayağında en fazla 2 saniye durdu.

sanırım kendini bu kadar yanlış konumlayan başka bir futbol ülkesi yok. tümer'i alex'i, aurelio'yu önemli futbolcular sanıyoruz, bize böyle düşünmemiz gerektiğini söylüyorlar. oysa sahaya bir bakıyoruz adı sanı duyulmamış takımlar ve oyuncular bize futbol dersi veriyorlar.

az alkmaar avrupa'nın 2. sınıf takımlarından biri. peki bizim dünya yıldızlarımız ricardinho, delgado, alex, tümer bu takımın 11'inde forma giyebilirlermiydi? bence hayır. az takımında koşu ve mücadele gücü düşük olan tek bir futbolcu var mıydı? biz bir bakıyoruz ki tümer müthiş goller atıyor ama onun kadar fantazi işler yapmayan rakip oyuncu maçı yine kazanıyor. çünkü futbol fantazi futbol değil artık.

futbolun neresindeyiz bunu iyi anlamamız gerekiyor. az alkmaar favori olduğu bir turu geçti. umarım bu eleniş bir şeylerin değişmesine yol açar. az alkmaar hollanda milli takım seviyesindeki bütün futbolcularını sattı ve o paralarla genç gelecek vaadeden oyuncular aldı. ama bakıyorsun ki sahada galip gelen de onlar. merak etmeyin turu fener atlamış olsaydı da onlar galip fener yine mağlup olacaktı. bu anlayışla...
  • totem taktiğindeki hata yüzünden elendiğimiz maçtır

akşam geçtim tv nin karşısına ilk yarıda çocuklar yemek yediler, hanım içeride internette alışveriş sitelerinde cüzdanımızı boşaltmakla meşgul. iki güzel gol devreyi bitirdik.

ikinci devrenin ortalarına doğru hanım yanıma geldi, beraber izliyoruz .. o da ne !! 2-1 oldu, hanım yine gitti içeri, benim bağırış çağrışlarıma içeriden "attık mı, gol oldu mu" diye yorum yapıyor. sonra ortalıkta heyecandan dolap beygiri gibi döndüğümü görünce son 5 dakikayı izlemek için yanıma geldi.

az serbest atış kullanırken birden ilk golü yediğimize benzer dizilişle (sahada değil evde) durduğumuzu fark ettim !

- çabukkkk içeri gitttt
    + ne oluyor ne vari
    - golü yiyeceğiz çabukkkk
    + a aaaaa ne alakası var
    - ya hayırrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr rrrr !

(tv)
    ne yazık ki top ağlarımızda

edit : yazmayı unutmuşum

(bkz: fenerbahce sen cok yaşa cüzdan feda olsun sana)
  • ilker yasin'in en uğursuz spiker olduğunu bir kez daha kanıtlayan maç olmuştur.
  • totem yapıp 87 dakika çişimi tutuğum maç.
    golü yiyence gidip işedim, rahatladım.
    döndüm bir şişe birayı bir dikişte içtim.
    doktorlar adlı abuk diziyi seyretmek için yatmamakta direnen kızımı "sen bu gece annenle yat, ben senin yatağında yatayım" diyerek ikna ettim.
    kanalı değiştirdim, efes pilsen'in maçını izledim. son saniye basketi ile yenildiler.
    kanallar arasında dolaşırken bi baktım efes pilsen maçı devam ediyor. meğer son saniye basketi iptal olmuş, maç uzamış.
    sonuna kadar izledim, efes yine yenildi
    hangi kanalı açtıysam maçın gollerine ve özet görüntülerine rastladım.
    şansımı skym diyerek yattım.
    rüyamda gaffur oldum, elimde bıçakla kapı önünde sıkıştırdığım ilker yasin'e "bir daha fener maçı anlatmazsan tam süpper olacak" dedim, tırstı galiba...
  • zico ve volkanın turu hediye ettikleri maç.

gerekli değişiklikleri yapamayan,takımın bariz bir şekilde mahkumiyetine seyirci kalan,alkmaarın umitin tarafından dalga dalga gelen ataklarını eli kolu bağlı izleyen zico.

savunmamızın iyi oynadıgı nadir maçlardan birinde yine abuk sabuk goller yiyen volkan.
  • tamamını işyerinde ve ilk golü attığımız pozisyonda, yani ayakta izlediğim maçtır, aman böyle devam etsin diye.
    lakin şimdi 2-1'den sonra pozisyon değiştirmediğime yanıyorum, zico gibi müdahale etmeden izledim maçı. oysa gol geliyorum diyordu, soldaki koltuğa oturmayı deneyebilirdim.
    (bkz: deliriyorum mütemadiyen)
  • 15 ekim 2006 ankaraspor fenerbahçe maçının skor gidişatı olarak da, rakip takım antrenörünün yaptığı taktik değişiklik olarak da, zico'nun maça trene bakar gibi bakmasıyla da tamamen kopyası olmuş maçtır. yahu kardeşim 4 ay önce aynı şey gelmiş başına, hiç mi ders çıkarmazsın? hiç mi birşey üretemedin? ilk devreyi 2-0 önde bitirip maçı berabere tamamlamak çok mu doğal bir şey senin açından da üzerinde düşünmeye gerek görmedin? yoksa düşündün de çözümü mü bilemedin? o maçtan sonra rıdvan dilmen "bir takım nasıl olur da yenerken de yenilirken de aynı taktikle oynar" diye yazmıştı. dün akşam iki oyuncu değişikliği var: birincisi deniz, sakatlıktan. ikincisi ise tam nasrettin hoca'nın ya tutarsa fıkrası, ümit'in yerine semih. yani rakip dalga dalga geliyor, adamlar kanatları delik deşik etmiş, zico'ya göre durum normal, mecbur kalmadıkça değşikliğe gerek görmüyor. 2-0 iken birşey yapmamayı anlayabilirim ama deplasmanda son 10 dakikaya 2-1 önde giriyorsun. lan kimse söylemedi mi "5 atmamıza gerek yok" diye. ikisi fiziken bitmiş 3 hücumcun var. onların yükü de biniyor takımın üzerine, diğerlerini de aksatıyorlar. yalnızca birisini değiştirsen bile takımın direnci artacak. ama nerdee? zaten "en kritik bölge burası" deyip 8 milyon euroya acımayıp aldığın defansif orta saha oyuncusundan sağ açık yaratmaya çalışan adamdan ne bekleyeyim ki?

sigma'dan 7 yemeyi hak etmiştik. öyle düşündüm, fazla üzülmedim. bundan önce her elenişimizde bir şekilde hak etmiştik. hepsinde böyle düşünmüştüm, üzüntüm kısa olmuştu hep. ama dün akşam hak etmedik arkadaşım, dün akşam hak etmedik. zico her şeyi hak etti ama biz hak etmedik. yahu adam "3-0 yapsaydık oyunu çözerdik" diye demeç veriyor maçtan sonra. anam 2-1 turu geçmek için yeterliydi biliyor musun? ne diyeyim sana be, ne diyeyim.

3-0 yapsaydık oyunu çözerdik demiş yahu, fıkra gibi. buyrun iki link bu lafa dair:

http://www.sabah.com.tr/spo130.html

http://www.milliyet.com.tr/…07/02/23/spor/aspo.html

hak etmedik, zico her şeyi hak etti ama biz elenmeyi hak etmedik.

hesabın var mı? giriş yap