*

şükela:  tümü | bugün
  • kenan evren'in 1980'de kurdugu, suleyman demirel ve turgut ozal'in bugunlere getirdigi bu ulke (yani kucuk amerika), aynen buyuk abisinin* george w. bush'u ikinci kez goz gore gore ba$kanliga getirmesini de bir guzel ornek alacaktir.. uber-postmodern darbe'ler bizleri bekliyor.. yeni cagan irmak'lara guzel malzeme cikacaktir.. denizler kabaracaktir..

zamaninda hocamiz sormu$tu bu ulke'ye; kanli mi olacak kansiz mi olacak? diye..

ikisi de olmadi hocam ama daha kotusu oldu, ic kanama var, durduramiyoruz!..

$imdiden mustafa kemal'in turkiye'sine el fatiha...
  • 2007 cumhurbaşkanlığı secimi'nden sonra yapılacak olması bugünlerde tartışma konusu olan genel seçimler.. öyle ki, 2006'da erken seçim yapılsın ve bu seçim sonrası oluşacak meclis yeni reis-i cumhur'u seçsin deniliyor.. ayrıca 5 yıl öncekine göre daha parçalı bir meclis çıkartacağı öngörüleri var..
  • (bkz: #9578589)
  • kürt sorunu açısından çok önemli bir dönemeç olacaktır bu seçimler. zira 2000 senesinden bu yana türkiye'de demokratikleşme adına büyük adımlar atıldı. bir çok yasa avrupa birliği seviyesine çekildi. devlet otoritesi şemdinli olayları sonucunda yöre halkına inanarak (ki ben inanmıyorum), şu anda büyük zorluklar altında terör ile savaşan kendi askerini bile cezalandırdı.

bugün görüyoruz ki, ne abd ne de ingiltere (hatta fransa*) gibi devletler, üstelik de haksız bir emel uğruna, ırak'ta savaşan askerlerinin işlediği nice insanlık suçlarından bir tanesini bile bu şiddette cezalandırma kabiliyetini gösteremedi. bunu çok açık yüreklilikle söylüyorum, dünyada bu erdemi gösterecek ülke sayısı gerçekten çok ama çok azdır. (bkz: paul aussaresses)

peki bütün bu gelişmelere rağmen ne oldu;

her geçen gün artan, vahşileşen ve sivillere yönelen pkk şiddeti ve daha da kötüsü sivil kürt siyasetçilerinden gelen* pkk ile aramiza mesafe koyamayiz açıklamaları.

görüyoruz ki, kürt siyasetçileri bu şiddeti onaylıyorlar. bu durumda geriye son olarak kürt toplumu geliyor. normal şartlar altında, kürtler samimiyse, bu insanların son 6-7 senedeki bu durumu değerlendirmesi ve dtp gibi kürt milliyetçisi bir partiyi oy kaybına uğratmaları lazım gelir. zira türkiye'nin süregelen demokratikleşme çabalarına karşı cevap olarak verilen ve giderek vahşileşen bu saldırganlık tutumunu, aklı başında hiç kimsenin onaylamaması gerekir. eğer ki, bu destek kaybı gerçekleşmezse, dtp'ye oy veren herkes pkk'nın her türlü insanlık dışı saldırısını onaylamış olacaktır.

böyle bir durumda bu ülkede yaşayan diğer insanlar da, bu saldırgan, insanlık dışı duruma karşı artık bir politika belirlemek durumunda kalacaktır. bu halkın 20 senedir tavizsiz şekilde sürdürdüğü, pkk terörü ile kürtlüğü aynı kefeye koymamak, biribirine karıştırmamak olgusunu sona erdirmek, hiç şüpheniz olmasın, bu değişimlerden birisi olacaktır.

bu seçimlerde de, bunca olan bitene rağmen, pkk'nın gayri resmi sözcüsü olduğunu kabul eden dtp gibi bir parti önceki seçimlerdeki gibi yüksek oy oranlarına ulaşırsa, bu ülke halkına karşı yapılmış apaçık bir düşmanlık gösterisi olacaktır.

(bkz: pkk ile aramiza mesafe koyamayiz/@galatyphoon)
  • bir önceki seçimlere göre değişiklik olacağını sanmayanların, bu seçimden sonraki hayatlarında değişiklikler beklemesi çok yerinde bir beklenti olacaktır. ben derim ki, tebdili mekanda ferahlık vardır, bu beklentisiz ve bizim götümüzde başımızda bombalar patlarken tepkisiz kalan ahmet abilere bir lokasyon değişimi hepimize iyi gelebilir.

zira bu ülke halkı bu sebepsiz şiddetten bıkmış, sokaklarında korkmadan, çekinmeden yürüyebileceği bir ülke özlemi çekmektedir. bu bakımdan, her an birileri kapınızı çalıp, tak sepeti koluna haydi herkes kendi yoluna diyebilir.

elbette, herkes ne ekerse onu biçer. 2007 seçimlerinde de, herkes bir şeyler ekecek, kimisi düşmanlık kimisi insanlık.
  • kimsenin bir başkasının seçeneklerini kısıtlamadığı seçimler. isteyen herkes gidip istediği partiye oy atabilir. lakin hiç kimse de, benim bu seçimleri kendimce algılama hakkıma saygısızlık yapmasın. kaldı ki, benim algım da gayet basit, düz ve haklı bir temele oturmaktadır. şöyle ki;

eğer ki, birisi, terör örgütüne mesafe koymayız diyen bir partiye oy veriyorsa, söz konusu terör örgütünün yaptıklarını onaylıyor demektir. bu kadar basit, yalın ve haklıdır benim algım. ben de o kişiye mesafe koyma hakkımı kullanmak isterim elbette ve hiç şüpheniz olmasın kullanacağımdır.
  • ve şöyle ki;

bu seçimlerde etnik milliyetçilik yapan, pkk denen terör örgütü ile arasına mesafe koyamayan, eylem ve söylemleriyle kürtleri türkiye cumhuriyeti vatandaşlığından ve vatandaşlarından biraz daha uzağa taşıma amacı güden partiye oy verenlerin "demokratikleşme, halkların kardeşliği, barış" gibi söylemleri havada kalacaktır.

kürt vatandaşlarımız dtp'ye ne ölçüde sahip çıkarsa içinde bulunduğumuz entegrasyon sürecinden o derece kopacaklardır. entegrasyon lafını orasından burasından anlayıp buna karşı çıkacaklara da diyecek bir şey yoktur. kolay gelsin size ayrılıkçı davanızda...

ne diyorduk, kürt seçmen dtp'yi ne kadar sahiplenirse bir arada ve barışla yaşamayı gerçekten arzulayan kürt tabanlı bir partinin doğuşunu o kadar zorlaştıracaktır. bu da en çok kürt vatandaşlara zarar verecektir.

agk, suyun kenarı*