şükela:  tümü | bugün soru sor
 • maalesef 20'den fazla ölü olduğu söylenen olay. polis kılığında bir saldırgan kampı basıp önüne geleni öldürmüş...
 • bütün haber sitelerinde ölü sayısının çelişkili rakamlarla verildiği, insanı üzen, terör ve ardından gelen cinnetin bir halka nelere mal olduğunu gösteren kötü bir olay..
 • ruh hastası bir psikopatın icraatı. ada, ağaçlar, falez ve deniz. deniz kıyısında cesetler. hadi gel de konuş!
  15 yaşında bir kız çocuğunun tanıklığı ve başka detaylar için buyrun:
  http://www.huffingtonpost.com/…terror_n_907069.html
 • polisin ölü sayısını 80 olarak açıkladığı saldırı.

  ek: burda da 87 diyor bilemedim: http://news.sky.com/…kynews/article/201009116035907
 • görüldüğü gibi kücücük bir adada yapılmıs saldırı.
  http://home.online.no/~jon-o2/index.cfm

  yaklasık 500-500 gencin yaz kampı için "velileriyle" birlikte orada olduğunu düsünürsek, metrekare basına düsen insan sayısının yüksek olduğu ortada.

  belki bazıları hatırlar bir film vardı

  elephant diye. coğu kisi film izler gibi bakmıs, sonra da eleştirmisti.
  halbuki gelecekte daha cok sık yasanması muhtemel olayın bir örneğiydi o film.

  iste bugün karsımıza cıkan bir deli.
  artık norvec'in temiz havası mı kafa yedirdi, mutluluk mu üzüntü vermeye basladı ya da twitter'ında yazdığı gibi katilin; binlerce koyundan biri olacağıma kurt olurum daha iyi felsefesini mi beğendi bilmiyoruz.

  bu arada birkac gün önce norvec dısisleri bakanı aynı ada'da filistin'in "devlet" olarak tanınması gerektiğini söylemistir genclere.
  genclerin de bu konudaki hisleri pankarta yansımıs durumda.

  tabi katilin yaklasık iki senedir bu olayı planladığı söylentilerini de yazmamak olmaz.

  http://blogs.aljazeera.net/…norway-jul-23-2011-0804
 • resmi aciklamaya gore olu sayisi 84' e ulasmis, adada aramalar suruyormus ve olu sayisinin artmasindan korkuluyormus. sadece bir kisinin birkac donumluk bir adada kamp yapan yaklasik 500 gencin uzerine otomatik tufeklerle kursun yagdirmasi sonucu maalesef tarihin en buyuk katliamlarindan biri yasanmistir. sag ele gecirilen anders behring breivik asiri miliyetci gorusleri ile taniniyormus.

  anlamakta zorlandigim bir husus ise ayni gun buyuk bir bombali eylem gerceklestirip, daha sonra da bir adada yuzlerce kisinin gozleri onunde boylesine bir katliam yapan kisi nasil olur da ancak evinde ele gecirilir.
 • saldırganın çok yüksek ihtimalle tamamı silahsız (ve dolayısıyla savunmasız) olan gençleri etrafı sularla çevrili küçük bir kara parçası (dolayısıyla kaçmaları zor) üzerinde öldürdüğü saldırı.

  zaten norveç gibi gelişmiş ve metrekare başına düşen insan sayısının son derece düşük olduğu bir ülkede çok kısa bir sürede 90'dan fazla kişinin tek silahla öldürülmesinin başka yolu yok.
 • saldırgan hıristiyan ve muhafazakarmış. hangi din olursa olsun bu muhafazakarlar her zaman taşın altından çıkanlar oluyor. bilmem anlatabildim mi...
 • yıldıray oğur adlı (hani şu insanların her kelimesini art niyetle analiz edip onlara karşı silah olarak kullanan) şahıs alternatif mescidi twitter'da baskını yapan breivik'in son tvitini türkçe bildirmiş: tek bir inançlı insan 100000 çıkarcı insana bedeldir.. anlamadım şimdi, nedir bu inanç vurgusundaki gayri ciddiyet. inanç denen içi boş umudun ve teslimiyetin (tüylü bir şeydir hatta umut) bir zaman sonra insanda yarattığı tahribat bu şekilde aşırı bir şiddet isteğine bağlı eylem dürtüsüne yol açınca, kabul edilmesi mi isteniyor.. inançsız ya da çıkarcı: insan lan önce insan.. kişi değil bak isim de değil--senin içinde bulunduğun ırk. insan.