şükela:  tümü | bugün
  • gezip tozup, yuzlerce kitap okuyup 28 yasinda mezun oldum, askerden dondukten sonra 15 gunde bir alman sirketinde ise girip, 2 yilda yonetici oldum. su anda sozlukte insanlarin "bir gun orada calismak hayalim" filan yazdigi bir sirkette calisiyorum.

bu ornekle kisaca sunu anlatmaya calisiyorum:

1- bu tarz seyleri kimse umursamiyor eger siz kendinizi gelistirmis ve/veya potansiyeli olan bir insansaniz. herkes kendi ritminde yasamali.

2- anadolu universitelerini 4 yilda bitireceginize bogazici, odtu, sabanci vb. universiteleri 10 yilda bitirin, inanin daha faydali.
  • 22 yaşımdayken üniversiteye yeni başlamış olan şahsımın kıskandığı kişidir. zamanında gidemedik...
  • devlet için çabala özelde bitirme kendini
  • 20 yasinda liseyi, 25 yasinda da universiteyi bitirdim. belki 22 yasinda mezun olmus biri kadar tecrubem yok suan ama bence 17 yasinda dilini disini bilmedigin ulkede yeni bir hayata baslamak patronunuzun agzina bakmaktan iyidir.
  • beni anlatan durumdur. ilk sene ders çalışaydım 21 yaşında mezun olacaktık ama olsun bir sene okul uzatmak işin şanındandır.
  • ben de o yaşta mezun oldum ama ne kendimi biliyordum, ne de ne istediğimi. kendini erken keşfedenler benim gözümde daha öndedir. hobileri olanlar, spor yapanlar, enstrüman çalanlar, ot gibi 4 yıllık fakülteden herkes mezun olur. mesele altını doldurabilmekte. yoksa benim gibi patlarsınız sonra.
  • hayatım boyunca dalga geçtiğim inek sürüsüydü. mezun olup iş bulamayınca takdir ettim bunları. gerçi yaşlandığımda iyi ki gençliğimi doya doya yaşamışım diye kendimi de takdir edeceğime eminim.
  • 23 yaşında bu yıl mezun oluyorum, android developer olarak çeşitli işler ve free lance proje yaptım, ama nedense insan kaynakları tarafından hiç bir şekilde mülakata çağrılmıyorum, nedeni ne ki cv desen 3 farklı cv var, en güncel tutmaya çalışıyorum
    , blog yazıyorum, github da basit örnekler var, bitirme tezim türkiye şuana kadar hiç bir firma tarafından yapmadığı bir proje yaptım. netice sıfır, siktirsin gitsin insan kaynakları, neye göre eleme yapıyorlar bir anlasam. en basit örnek java,sql , oop isteyen jr android developer bir şirkete başvuruyorum sadece linkedin profilim de yeteneklere baksa java ve android yetenek onaylıdır, sınavlarına girip geçtim. tipe ve isme göre elemiyorlarsa ben de bir bok bilmiyorum, yapay zeka sizin işlerinize bitireceğim aklımda deli projeler var aynı bok staj da da oldu 3 ay staj aradım, son gün anca bir tane bulabildim. cv incelemiyorsanız niye istiyorsanız bizden, hadi reddettiniz insan gibi feedback isteyen mail atıyorum bari ona cevap lazım da eksiğim hatamı bilim oda yok , reddet , cevap verme iki tane rastgele birini çağır devem et. ingilizceme güvensem avrupa da remote projeler başlıyacağım rastgele bir yere başvurmuştum konuşalım dediler ben ingilizceme güvenmediğimden iş buldum diye reddettim. özet geçersek tanıdığın yoksa bu topraklarda yenik başlıyorsun, kendi sınıf arkadaşlarımın projelerinde yardım ettim, bitirme projelerini yaptım 1 ay aramadan işe girdiler, iyi olanların çoğu hepsi en az 2 ay işsizlik gibi saçma sürece girdi, garip bir sistem var kendi işinde iyi olanlar daha geç iş buluyor

edit:özelden mesaj attıp, tavsiye veren yazarlara teşekkürler, kısaca cv ve başvurken yazıyla ilgili bilgi verdiler
  • yaptım. oldu. o zamanlar "keşke okulu uzatsaydım, erkenden mezun olup napacağım" diyordum. ancak şimdi çok memnunum. yaşıtım insanlar alttan aldıkları derslerle dönem derslerinin çakışmasından şikayet ederken ben iş tecrübesi ediniyorum. her türlü birkaç adım önde hissediyorum kendimi. bu güzel bir şey.
  • 25 yaşında mezun olandan daha kuralcıdır. rahat değildir. hayatı çok ciddiye alıyordur. hırslıdır. çevresindekilerin onu tebrik etmesi hayat gayesidir. toplum için yaşar. köle olduğunu fark etmez. vs.

şu hayatta algısı açık, ufukları uçsuz tanıştığım insanlar ekseriyetle üniversiteyi bırakmış insanlardı.

iyiler üniversite okur. ama en iyiler üniversitenin zaman kaybı olduğunu çoktan algılamış olanlardır.