şükela:  tümü | bugün
  • tam hali ''saat 22.00'dan sonra perakende içki satışı yapan esnafa ilk ihlalde 36.758 tl ceza kesilmesi'' olması gereken başlığın kırpılarak formata uydurulmuş hali.

acıbadem'de bir akrabamın başına gelmesiyle beni dumura uğratan olay.

bazı aklıeveller çıkıp da ''akraban da 22.00'dan sonra içki satışı yapmasın, kurallar ortada sonuçta; müstehak'' demesin. insanların geçindirmeye çalıştıkları evleri, ödemeleri gereken kiraları var. içkili araç kullanan birisine bile ilk seferde 600 küsür tl ceza kesiliyorken saat 22.00'dan sonra içki satışı yapan esnafa ''ilk seferde'' 36.758 tl, ikinci seferde 70 bin küsür tl ceza kesilmesi bir ceza değil, insafsızlık ve vicdansızlıktır.

22.00 muhabbetinde şöyle de kritik bir nokta var. migros, carrefour gibi kurumsal marketler saat 22.00'da kapanıyor ve insanlar çoğunlukla saat 22.00'a kadar olan içki alışverişlerini bu süpermarketlerden gerçekleştiriyorlar.

küçük esnafın para kazanacakları zaman dilimi de dolayısıyla saat 22.00'dan sonrasına denk geliyor.

akrabam 50 yaşında, otuz yıldır tekel işletiyor. zaten içki fiyatlarının fahiş seviyede olmasına rağmen kar marjlarının her gelen zamla beraber daha da azaldığından yakınıyor. tam detayları bilmiyorum ama sözgelimi bundan üç beş sene önce bir içki satışından yüzde 20 dolaylarında kar yapıyorsa şu an o kar marjının yüzde 7-8'lere düştüğünü söylüyor.

saat 22.00'dan sonra içki satışı yasaklanabilir, belli bir noktaya kadar zorlama da olsa mantıklı açıklamalar da getirilebilir bu yasağa.

ilk kez yakalanana uyarı, ikinci kez yakalanana 400-500 tl ceza keser sonraki ihlallerde de mantık ve vicdan dahilinde katlamalı cezalar verebilirsin ama ''ilk ihlalde'' bir esnafa 36.758 tl ceza kesilmesinin hiçbir hukuki, ahlaki ve vicdanı temeli yoktur.

ethem sarısülük'ü öldüren polisin bile 10.100 tl'ye serbest kaldığı bir ülkeden bahsediyoruz.

farkında mısınız bilmiyorum ama bu ülkede her geçen gün muhafazakar olmayan kitlenin nefes alma alanı daraltılıyor.

edit: http://www.tapdk.gov.tr/…n-idari-para-cezalari.aspx

edit 2: ''cezalar caydırıcı olmalı, dolayısıyla da 36.758 tl'lik cezayı destekliyorum'' diyenler olayı tam kavrayamamışlar galiba. geçenlerde antalya'da köpek yavrularını kasıtlı olarak öldüren cani 8.547 tl idari para cezasına çarptırılarak serbest bırakıldı. bunun gibi yüzlerce örnek sıralayabiliriz. her gün trafikte eli klaksondan inmeyen şoförler var, henüz onlardan birisine ceza yazıldığını gördünüz mü? veya gözden kaybolana kadar yüksek ses egzozuyla gürültü kirliliği yaratan, hemen dibindekinin konuşmasını bastıran bir apaçiye ceza yazıldığını?

gerçekten toplumun işleyişini sekteye uğratan her bir kabahate böyle ağır yaptırımlar uygulanır ve devlete güvenilir, işte o zaman kimse saat 22.00'dan sonra içki satış yasağının fahiş olan cezasını konuşmaz. zaten toplum da bilinçlenir, cezaların caydırıcılığıyla bu orta doğu keşmekeşliğinden uzaklaşmış oluruz. her ne kadar 22.00'dan sonra içki satış yasağını kişisel olarak anlamsız bulsam da ''kural kuraldır'' der, akrabam da bu kurala uysaymış diye düşünürdüm.

bu ayrıntıyı göremeyenlere diyecek bir şey yok.

bir diğer yazar da işlek bir caddede, bir tekel bayisi en az 10 kasa bira satar buyurmuş. dolayısıyla da ceza ücreti makulmuş. bir kasada 24 bira var. 10x24, 240 bira eder. bildiğim en işlek noktadaki tekel bayi kadıköy shaft'ın tam karşısında bulunan tekel bayi, gidin sorun bakalım ''sen gecede 240 bira satıyor musun abi'' diye; 1 dk hemen cevap vereceğim der, tezgahın altından çıkardığı haydarla sizi boğaya kadar kovalar herhalde.
  • çok ağır bir ceza gerçekten. emniyet şeridinden giden hayvanların toplum için yarattığı risk 22:00'den sonra içki satan büfeninkinden çok daha fazla. birinin cezası neredeyse yok, diğerinin cezası ise hiç duymadığım kadar yüksek bir tutar.
  • bir tanışın başına gelmese asla inanmayacağım hede.
    çocuk resmen iflas etti dükkanı kapattı 36 bin liralık bu fahiş cezadan sonra.
    böyle dengesiz bir ceza hukuk düzenine yakışmıyor.
  • odemesin, çok kalmasın, zaten af çıkar,
    saçma diyecem komik kaçacak sanki ülke de saçma olmayan bir şey varmış gibi.
  • (bkz: antalya'da arabayla köpek ezen sürücü)

bu şerefsizin yaptığı bile 36.000 tl etmiyor. cezalar caydırıcı olsun tamam ama sikimsonik ideolojinizi dayatmak için seçicilik yapmayın. alkolle satışa 36.000 tl veriyorsan, hayvanlara eziyet edenleri 5 sene hapse atacaksın. bunu yapmıyorsun, sırf yaşam tarzlarına müdahele etmek ve baskı kurmak için böyle bir ceza veriyorsun.

sokacam ülkesine diye gidesim geliyor bazen..
  • (bkz: toplum mühendisliği)

özeti bu olan durumdur. sayfalarca yazmaya ekonomik boyutunu paragraflar boyunca irdelemeye gerek yok toplum mühendisliği kısa vadeli bir olgu değildir.
  • 36 bin az olmuş dedirten cezadır.

bence direk idam etsinler. şeriatla yönetilen bir ülkede ne demek içki satmak?

arabistan dan bahsediyoruz değil mi, ben yanlış mı anladım?
  • bir ülkede hukuka olan güvenin sarsılmasının en önemli tehlikelerinden biri de hakkaniyete ve adalete uygun durumlara da güvenilmemesidir.

sözgelimi mevzuattaki cezai yaptırımların uygulanmasında tutarsızlıklar yaşandığında, insanlar aslında hukuka uygun durumların da adil olduğundan son derece şüphe eder hale gelir.

örneğin yukarıda anlatılan olayın hukuk devleti olgusunun ve demokrasinin gelişmiş olduğu bir ülkede yaşanması varsayımında burada bu cezanın orantısızlığından rahatsız olan kişilerin aynı tepkiyi vermeyeceğini tahmin etmek güç değildir.
  • içki ve sigaraya zam geleceği vakitte ne hikmetse bu bayilerde ancak pet şişe su bulursun.

hep derim kurumsallık iyidir iyi.

kurumsal işletme en azından asgari ücretle bile olsa istihdam sağlıyor. zam yasallaşmadan zammı yansıtmıyor, deposunda ürün varsa eğer eski fiyattan bunu saklayamıyor.

en son herhalde bu küçük esnafa acırım.

ha hepsi bu küçük esnafın alayı böyledir demiyorum ama düzgününe denk gelmedim. umarım bana denk gelmemiştir de vardır doğrucuları.
  • malum kitle bu şekilde ağır yaptırımlarla insanları gece meyhanede içmeye teşvik ediyor haberleri yok.