şükela:  tümü | bugün
  • olması gereken yasak. akraba ziyaretlerinden kurtarır.
  • 16-17-18-19 mayıs 2020 sokağa çıkma yasağı ile birlikte açıklanmasını beklediğim ama açıklaması sonraki haftaya bırakılan yasaktır.

bayramda bu yasak uygulanarak hafta sonu sokağa çıkma yasaklarına son verileceğini ve şehirlerarası seyahatin tamamen serbest bırakılacağını düşünüyorum.

edit: kesinleşmiştir. tüm türkiye'de uygulanacaktır.

kaynak
  • ''elin değmişken kurban bayramını da ekleseydin'' dediğim başlık.
  • bana göre bu olacaksa sadece büyük şehirlerde değil tüm türkiye'de en ücra köylere kadar uygulanmalıdır. ben anadolu'da telkin ile bayram ziyareti yapılmayacağını düşünmüyorum çünkü. bizim halkımız mutlaka bayram ziyaretini yapar o da vaka sayısını patlatır.
  • türkiye'nin pandemiden kurtulabilmesi için şarttır. yoksa bayram ziyaretleri ile çok kısa sürede vaka sayılarında artış görebiliriz.
  • içerisinde milli bayram olmadığı için 4 gün olması pek olası değildir.
  • aşağıdaki bu üç ilin haberlerine baktığımızda olması gereken yasaktır.

- konya’da bir umreci 257 kişiye koronavirüs bulaştırdı.

kaynak

- sakarya'da ise iftar, cenaze, mukabelelere katılarak 57 kişiye bulaştıran teyze.

kaynak

-burdur'da 157 kişiye bulaştıran dayı.

kaynak
  • avrupa ülkeleri veya ülkemiz için yasak uygulamak demek benim vatandaşım olayın ciddiyetini kavrayamadı ben cebren virüsün yayılımını önleyeceğim demektir. hadi hafta sonu yasak hafta içi serbest uygulamasını da ekonomik maliyetler nedeniyle anlarım.ancak bir adamı 11 mayısta avm ye gidebilir hale getirip sonra yasak uygulamak saçma. biz virüsle mücadele mi ediyoruz yoksa virüsün kafasını mı karıştırmaya uğraşıyoruz. biri çıkıp desin ki bu işin ekonomik maliyeti çok yüksek çarkların durmasını kaldıramayız. hiç bir eleştiri getirmem çünkü dünyada bunu kaldırabilecek hiç bir ekonomi yok. ya da aşının bulunacağına inanmıyoruz bu şekilde kontrollü kitle bağışıklığı denemesi yapıyoruz, hafta içi avm’ye gidip enfekte olanlar cirüsü öngörülebilir ölçüde yaysın ki yatak kapasitemiz aşılmasın diye uğraşıyoruz deyin. mantıklı bulmasam da deneysel olarak yapılabilir derim. ama allah aşkına bir izahat getirin. yoksa insanları istanbula, istanbul içinde de sadece hafta sonu olmak üzere evlerine hapsetmeyin. çünkü türkler olarak her yasağa çözümümüz var. pazartesi günü yol ortalarında piknik yapan insanlar gördü bu gözler hele bir ramazan bitsin hafta içi piknikçileri daha da artacak. beni bayramda memleketime göndermeyin eyvallah ama ertesi hafta sonu da turizm kaygısıyla yasağı kaldımayın. şunu kabul edelim biz virüsü mü engelleyeceğiz yoksa ekonomik tahribatını mı düzelteceğiz. ikisi birden aynı anda olamaz çünkü.