• yine geldi iki gözümün çiçeği. bir hafta daha bu böyle giderse eyvah eyvah.
  • yine sokakta çocuklarıyla top oynayanlar, sarmaş dolaş sevgilisiyle aracına binip gezmeye gidenlerin görüldüğü, olmayan yasak.

vızır vızır araba geziyor dışarıda. he tabi hepsi kamu belediye vb. hizmet aracı, hepsi muaf olan vatandaş evet. hepsi önemli insan.
  • kuruyemiş satan yerlerin önünde kuyruklar vardı bugün çok değişik milletiz ki ben de o kuyrukta idim . *

ama insan o kuyruğa girince düşünüyor gerçekten küçük mutluluklarla mutlu olan insanlar çok var bu ülkede .

yasak bittiği çarşamba günü asıl izdihamı izleyelim ülke olarak heryer daha da kalabalık olacaktır çünkü milletimizde geçmiş bayramı kutlama diye bir gelenekte var .
  • yasak bitince uzaktan çalışan bir çok kurum ofislere dönecek bunun neticesinde bu alınan yasak kararı bir işe yaramayacak.

otobüs ve metro ile işe gitmesi gereken insanlar yine kimsenin sikinde olmayacak.

virüs sebebiyle hangi il envanterdeki otobüs sayısını arttırdı? tabii ki hiç biri. çünkü türkiye zengin bir devlet herkes işe kendi aracıyla gidiyor.

4 gün sonra üst üste binmeler başlasın !
  • işlek bir yerde ikamet etmememe rağmen vızır vızır araba geçiyor, nasıl yasak anlamadım.
  • devlet akrabalarımızla aramıza girerek taktirimi kazandı.
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağıdır.

benim anlamadığım tek şey şu; hafta içi bütün sahiller, sokaklar, parklar da insanlar geçen sene bu zamanlardan daha kalabalık şekilde dışarıda iken, ve bunların %60 i maske takmıyor iken bu sonuçlar nasıl bu kadar düşebiliyor ?

yanlış anlaşılmasın sonucun düşmesi çok iyi bir şey. ama ilk 3-5 vaka açıklandığı zaman bütün türkiye evlerimize kapanıp, tuvalete bile maskesiz gitmeyeye başlamışken nasıl oldu da bu kadar rahata erdiniz ?

virüs bulaşını mı kaybetti ? hayır. amerika da ve avrupa da hala deli gibi ölüm sayıları ve bulaş sayıları var.

bu maske takmadan sahillerde gruplar halinde gezme , sokaklarda vs gezme olayları çok tehlikeli.

çarşamba günü arabayla sahilden geçtiğim de maskesiz 5 kişi oturmuş çimlere nargile içiyorlardı. lan nargile içiyorlar keyif pezevenkleri. aradım polisi şikayet ettim. polis geldi mi gelmedi mi bilmiyorum şayet telefondaki memur bile çok siklemedi şikayetimi.

ve bunun gibi termosunu alan , piknik havasında olan yüzlerce kişi sahildeydi. çoğu maskesizdi. ve bir tane polis otosu yoktu ortada.
  • sokaklar insan dolu bu nasil yasak amina koyayim
  • yasakların suyu çıktı. bir ay öncesine nazaran yasaklar deliniyor.
  • kimsenin sallamadığı yasak. herkes fıldır fıldır sokaklarda. soran olursa bahane belli : bakkala kadar çıkmıştım...

murat övüç'ün korona'nın ilk günlerinde çektiği, sokağa çıkma yasağı için bas bas bağırdığı story geldi aklıma. ne diyordu adam : "sayın cumhurbaşkanım, sayın içişleri bakanım, sayın sağlık bakanım, sayın türkiye emniyet müdürlüğü... kim varsa artık. artık yeter. bu cahil insanları siz durduramazsınız. cahil bunlar."

hakikaten öyle... cahil bunlar. laf anlatamazsınız. gezmeyi bırak, sokakta sevişecek millet. allah akıl fikir versin. olan iki aydan fazladır kurallara uymaya çalışıp evlerinde oturmaya çalışanlara oluyor.
hesabın var mı? giriş yap