şükela:  tümü | bugün
 • günümüz dünyasının tony stark‘ı olarak kabul edilen elon musk, geliştirdiği teknolojiler ve yaptığı girişimler ile adından sıkça söz ettiriyor. meşhur girişimci, starlink projesini uzun zaman önce duyurmuştu. bu proje ile birçok internet kullanıcısının ve teknoloji severlerin dikkatini çekmişti.
  elon musk bugün starlink ile ilk tweet’ini attı. geliştirilen bu proje bütün dünyayı kapsayan ucuz internet projesi olarak ortaya çıkmıştı. tüm gezegene ucuz internet sloganı ile hayata geçirilen projenin abd adımları kısa bir süre önce tamamlanmıştı. elon musk, projenin çalışıp çalışmadığını denemek için bir tweet attı.
  “bu tweet’i starlink uydusu aracılığıyla uzaydan gönderiyorum” şeklinde bir tweet atan ünlü girişimci hemen ardından “vay canına, çalıştı” şeklinde bir devam tweet’i attı.
  tweet linki
 • tarihe tanıklık ettiğimiz tweet'tir.

  neden?
  eğer starlink projesi gerçekleşirse site engellemesiydi, erişim kısıtlamasıydı vs gibi engellemeler biraz zor yapılacak artık.

  (bkz: starlink)

  ayhan tarakçı şurada bu projeyi anlatmış.. bakın bu videoyu iyi izleyin. bize geleceğimizi şekillendirecek teknolojiyi anlatıyor.

  https://youtu.be/s34wuwf1yly

  yeniliklerin önünde durulamaz.. durmak istenebilir ama o yenilikler, karşısında durmak isteyenleri önüne katar götürür.. tarih bize bunu gösterdi..

  edit: mesaj atan arkadaşlar oldu..

  starlink projesi kısaca şöyle.. uzayda uydular olacak.. herhangi bir ülkenin kontrol etmediği uydular. evinize kuracağınız bir uydu anteni ile bir ücret karşılığında 10 gbit (bakınız megabit değil, gigabit) hız ile sansürsüz internet erişimi olacak..

  edit 2: yasaklarlar demişler.. bence biraz zor.. bunun için uydu antenlerinin yasaklanması lazım.. bunu da yasaklayamayacaklarina göre...
 • starlink sayesinde 2025 yılı civarı sansürsüz, hızlı (~10 gbit) ve kısmen ucuz internete kavusabilecegiz. şimdi vampir telekomünikasyon firmaları düşünsün.

  şaka maka adam tüm dünyanın internet sağlayıcısı gibi bir güce erişecek. 15 milyar dolar gibi yıllık kar amacı var bu sistemin. elon musk'ın planı da bu yüklü maddi güç ile marsı kolonize etmek.

  bu twit sistemin işleyecek bir yapısı olduğunun belki de ilk resmi belgesidir
 • oha wifiyi açtığımda elonmusk123 diye bir wifi adı var. full çekiyor. şifrelemiş ama oç. insan ismini jest falan koyup açar. ttnetten bi an kurtulurduk.

  devrim gibi bir yenilik.
 • gerçekleştiğinde abdliler için çok ucuz olacak 30$ internet tlye çevirildiğinde bize kalın geleceği için bizi ilgilendirmeyen projeden gönderilen tweet
 • telekom fiber hattını dolayıp, kendine fiber hızla şapabilir. şimdi de kullanmadığımız hizmetin vergisini vatandaşa keserler. malum geçmediğimiz köprüyü kitliyorlar.
 • harika gelisme, ya tuyler diken diken resmen tarihe taniklik ediyoruz.

  'whoa, it worked!!' cumlesi sukela seylerin baslangici olacak.
 • milyonlarca dolar yatırıp yaptığı aletin, çalışıp çalışmadığı tweet atarak denemek biraz şov olsa da oldukça güzel bir gelişme.

  bizimkiler nasıl vergi keseceğiz bu meretten diye düşünmeye başlamıştır kesin.
 • adam sanki dünyaya hizmet için gönderilmiş, bu kadar para kazandım 7 sülaleme yeter diyip bir kenara çekilmiyor. sürekli bir atılım içinde, harika bir insansın elon, öldükten sonra insanlığa bıraktığın dev miraslarla hatırlanacaksın.