• benim satın aldığım tv'de mi, yoksa bu 91 serisi televizyonlarda genel bir problem mi var anlayamadığım, ekran görüntüsü canlı moda alındığında yaşadığım baş ağrısı ve mavi ışık yükseliğinden kaynaklandığını tahmin ettiğim gözlerimdeki yorgunluk sorunudur.

sadece bu da değil sorun, arkadan aydınlatmalı tv'de ışık sızmaları var. güya oled tv'ye en yakın tv teknolojisi bu diye lanse ettiler.

görsel

lg marka ürünleri çok uzun süredir kullanan ve memnun olan bir tüketiciyim, bu sıkıntımı lg türkiye dikkate almadığı için buraya taşıyorum, zira kendi evimizde 3, babamlara aldığımızla beraber 4 lg tv, bir sound bar ve bir adet buzdolabı kullanıyoruz.

bir önceki lg 60 uf 850 v modeli televizyonu 5 yıldır kullanmama rağmen en ufak bir sıkıntı yaşamadım. default olarak sunulan canlı mod ince ayar yapma gereği hissetmeden keyifli bir görüntü sunuyor, ki şu an odalardan birinde kullanılmaya devam ediliyor.

nano916 model bir hayli pahalı tv'de ise ne kadar uğraşırsam uğraşayım bir türlü gözümü rahatsız etmeyecek ve baş ağrısına sebebiyet vermeyecek renk ayarına getiremiyorum.

canlı modda arka ışığı azalttım, hdr mod denedim, eco modda renk sıcaklığını yükselttim, canlı modda ekran ışığını kıstım, göz rahatlama modu var mavi ışığı biraz azaltıyor sanırım, daha neler neler denedim ama bir türlü 5 yıllık tv'de aldığım görüntü kalitesi yok.

bu fiziksel sorunları en aza indiren mod eco modu, o ayara getirdiğinizde ise zaten canlı görüntü alabilmeniz mümkün değil, isli puslu bir görüntü hasıl oluyor, yani tv izleme deneyimi tamamen ortadan kalkıyor.

en son yazılım güncellemesi yaptım belki bir düzeltme gelmiştir diye o da bir sonuç vermedi.

60 inç tv'den 65'e geçtiğimiz için acaba ekrandan biraz daha mı uzaklaşmak lazım diyerek 4 metre geriden izlemeye başladım, sonuç yine hüsran.

kısacası bu kadar büyük para verdiğim tv ile cebelleşiyorum, lg türkiye'den bir şey beklemek zaten hata olacak gibi, başınızın çaresine bakın demeye getiren müşteri temsilcisi ile sohbetten sonra. şimdi lg kore genel merkezine mail yazacağım, ingilizcesi iyi olan arkadaşımın yardımıyla.

gelişmeleri bu başlıkta sizlerle paylaşırım.
  • (bkz: #94603728)
  • anladığım kadarı ile paran çok 60 tan 65 geçtiğin gibi , 65 ten 70 e geçersen sorun çözülür fazla kasma kendini. hatta 80 e geç garanti olsun
  • arkadan bölgesel aydınlatma (full array local dimming ve local dimming) led tvlerin hepsinde siyah dışında bir şey olduğunda bu şekilde aydınlatılan bölgeler sırıtır. bunun için daha çok aydınlatma bölgesi olan tv ya da oled almalısın. burada lg'nin sorunu yok. led tv teknolojisi ile alakalı bir durum. ayrıca "oled'e yakın görüntü" gibi terimler subjektiftir, kanıtlayamazsın. ne kadar yakın aq?
  • lg tv pişmanlıktır nano serisi zaten sorunlu bir seri size tavsiyem ya samsung alın ya da takıntınız yoksa f/p yerli markalara bakın vestel ya da toshiba (vestel üretimi) en azından karşınızda servis olarak muhatap bulursunuz bunu lg 4k 49 inch tv mi satmış biri olarak söylüyorum, servisleri servis değil ne yaptıkları hakkında fikirleri yok ama balık baştan kokar
  • sağolsun suser arkadaş sorun lg'de değil bende imiş.

konu sadece ghosting değil, canlı mod açıldığında baş ağrısı yapıyor, ışık gözümü alıyor, başka mod denediğimde renk kalitesi yok oluyor, beş yıllık lg tv'de sorun yaşamıyorum, yenisinde sorun var yazmama rağmen.

bir tüketici olarak ben hatalıyım, özür diliyorum tv ile ilgili yaşadığım sorunu paylaştığım için.
  • rezalet gibi rezalettir. garanti kapsamındaysa muhtemelen değiştirecektir. ama lg türkiye'nin konuyla ilgilenmemesi yazarı mağdur etmiştir.
  • o ışığın sızdığı yerin oraya bi dağıtıcı falan yapsalarmış da odayı da aydınlatsaymış anasını satayım.

bu derece dengesizlik olmamalı bence.
  • led yerel karartmayı kapatarak sorunu çözebilirsiniz
  • lg kaliteli bir marka, arada böyle sorunlar da her markada olabilir ama lg türkiye'nin yazarın mağduriyetini gidermemesi çok üzücü, ülkenin kalitesi düştükçe ülkedeki markaların kalitesi de düşüyor sanırım.
hesabın var mı? giriş yap