• kazayi yapan metrobusteydim. elim ayagim titredigi icin ancak yazacak kadar kendime geldim. korugun hemen onunde yola ters oturuyordum. acibadem duragina geldigimizde bizim metrobus durdugunda on yarisi durakta iken arkasi ise duraga girememisti. on kapida duran bir yolcu sofore "niye kapiyi acmiyorsun" dedi. sofor once cevap bile vermedi ama yolcu "acsana kapiyi" diye yuksek sesle soyleyince sofor "acmiyorum" dedi. " nasil acmazsin" deyince sofor"istedigim yerde acarim sana ne" dedi ve bunun uzerine yolcu soforun ustune yurudu sofor ayaga kalkti tam kavga cikacakken yolcular araya girip ikisini de sakinlestirdi. bu arada ondeki metrobusler duragi bosaltince bizim metrobus ilerleyerek duraga girdi ve butun kapilari acti. soforle tartisan yolcu gerilimden dolayi inmeyi unuttu veya vazgecti. tam kapilar kapanip hareket edince 3-5 saniye sonra yolcu bagirarak sofore saldirdi ve buyuk bir gurultu ve sarsintiyla metrobus yan yola gecti ve o an cok uzun gelen bir sure sonunda bir yere carpip durdu. herkes savrulmus, yerlere dusmus ve ciglik cigliga bagiriyorlardi. kapilar guclukle acildi ve metrobusun altina aldigi bir arabanin bagaji uzerinden atlayarak indik.

ozet: kazanin olus sebepleri:
    1-metrobus tam duraga girmeden kapilarin acilmadigini bilmeyen bir yolcu,
    2-sabah sabah yolcuya durumu izah etmeye usenen ve ustelik ukalaca "istedigim yerde acarim" diyebilen bir sofor.

bu kadar mi her an cildirmaya hazir bir milletiz?

bundan daha ozeti olamaz. ıki delinin canini yaktigi onlarca kisi. su ana kadar olum haberi gelmedigine seviniyorum. dilerim gelmez de.
  • metrobüs şoförü kısa şort giyiyordu herhalde. yoksa ne diye seyir halindeki aracın sürücüsünü tekmelersin?

tekme atmak yerine mırıldansa yeterliydi halbuki.
  • bu ülkede şiddet eylemlerine öyle cezalar getireceksin ki, millet tokalaşırken bile karşısındakinin elini gereğinden fazla sıkmaktan korkacak. kısa vadede bu işin başka çaresi yok.
  • discovery'e ricamdır: yetkililer lütfen metrobüs kazası inceleme belgeseli çeksinler.

(bkz: metrobüs kazası raporu)
  • olay yerindeydim ölü yok. metrobüsün altında kalan passat içinde ki vatandaş çok şükür sağ salim çıkarıldı.
  • kopru yolundasin dur kalk trafikte agir agir muhtemelen isine gidiyorsun birden ustune kocaman bir metrobus cikiyor.
    ulan bala gote yasiyoruz istanbulda.
  • ne salak bir milletimiz var afedersiniz?
    giden araçta şöförü dövmek nedir abi ya?

lan iyi ki uçaklarda kokpit kapalı. yoksa hava boşluğuna girdiğinde pilotu uçaktan paraşütsüz atar bu millet...
  • yazılana göre şoförle tartışan yolcu kök nedenli kaza. umarız can kaybı yoktur.

yahu uçakta kokpite yolcu girse bu durum terörist saldırılarının en kötü senaryosu olarak kabin ekibine öğretiliyor. içinde tıklım tıkış güvenliksiz emniyet kemersiz yüzlerce kişinin 100km/saat hızla gittiği aracın şoförünü istediğin zaman mıncıklayabiliyorsun.

uçakla aynı şey değil gibi görünüyor, ama 100km/saat hızla yoldan çıksa o araç, o momentumla yoldan çıkıp ne bileyim duraktaki insanları falan rendelese aynı şey değil mi? üstüne bir de içerde boşluk bırakmayacak şekilde dolabilen bir araçtan bahsediyoruz.

gerçekten can kaybı olmadan atlatıldıysa çok ucuz atlatılmış kazadır. acilen tekrar yaşanmaması için bir uygulama yapılması gerekir. şoför alanının yolcudan izole olması vb. gibi. ya da uzun vadede bu düşük zekalı tasarımı toplu taşıma şeklinin yerini raylı sistemin alması gibi.
  • yanlış görmüyorsam volkswagen cc'nin ve eski kasa polo'nun üstüne çıkmış körüklü metrobüs. polo'dan sağlam çıkan olmuştur diye düşünüyorum ama cc'nin tavanı yarmış resmen.

umarım içinden canlı çıkan bir insan olmuştur. büyük bir kaza.

edit: metrobüs şoförüne tekme atıldı iddiası var. tartışma sonucu yoldan çıkmış filan diyorlar. eğer doğruysa o yolcunun vay haline.

edit 2: http://www.cumhuriyet.com.tr/…aza_ani_kamerada.html

görüntülere göre metrobüs şoförü direksiyonu bir anda sola doğru sert kırıp giriyor şeride. tekme veya şemsiyeyle saldırı ihtimalini güçlendiriyor görüntüler. şoför manyak değilse eğer direksiyonu bir anda sert bir şekilde sola kırmaz. o şoföre saldıran it uçak düşüren teröristlerle eşit olup aynı suçtan yargılanmalı bence, cana kast edildiği bariz görüntülerden izlediğim kadarıyla. allah belanı versin.

edit 3: vw cc'deki vatandaş yaralanmış. ölü yok diyorlar. çok şükür. ayrıca iett şemsiyeyle saldırı iddiasını doğrulamış sanırım. polisler şoföre saldıran iti götürmüş.
  • şöfôre saldirmişlar ondan olmuş.

eee şoför insanlari tahrik etmeyecek kardeşim. o saatte metrobusle orda ne işi var ayrica??
hesabın var mı? giriş yap