şükela:  tümü | bugün
  • öncelikle pek böyle rezaletli başlıklar açmada uzman olmadığımı, aslında konunda tam olarak rezalet olmasa da en azından benim başıma gelenlerin, başka insanların başına gelmemesi için bu başlığı açtığımı belirtmek isterim.

bilmiyorum araçtan sayarsınız yada saymazsınız ama olay konusu şu an ederi 1500tl civarında olan 2012 model bir motosiklet. kurallara uyup bir arkadaş ekolü vermek isterdim ama maalesefki konu olan araç benim motosikletim. sahibinden.com da aylardır duran ama bir türlü satılmayan. ilana bakan kişi rahatça cezası belası varmı diye sorgulasın diye ilanda plakasıda gözüken bir motosiklet...

herneyse. başlayalım... kocaelinde ikamet etmekteyim. olaylar uzun süredir kullanmadığım aylardır sahibinden.com da ilanı bulunan motosikletime kesilen, bugün sabah ptt nin eve getirdiği bir trafik cezası ile başladı. 700 tl lik devasa bir ceza istanbul/beyoğlu gibi benim hayatım boyunca hiç gitmediğim bir bölgede plakama kesilmiş. cezanın içeriği tam anlaşılamıyor. ama cezayı yiyenin ismi ve tckimlik numarası makbuzda bulunuyordu.

buyrun ceza evrağının linki

neyse karışıklık olmuş olabileceğini düşünüp hemen kocaeli trafik şubenin yolunu tuttum. ordaki danışmadaki polis arkadaşa izah ettim. kendisi konuyla ilgili polisin yapabileceği birşey olmadığını söyledi. ama ricamla en azından benim motoruma kesilen cezanın içeriğine bakmayı kabul etti. yetersiz ehliyetle araç kullanma, kasksız motor kullanma, ruhsatsız araç kullanma vs. gibi 5-6 tane suçun birleşimi ile kesilen bu ceza aslında toplamda 880tl imiş. bu cezanın 180tl lik kısmı sürücüye. 700tl lik kısmıda suça iştirek ettiğim için bana kesilmiş. artık iyi niyetimi bir kenara bırakıp artık benim plakam kopyalandığını ve nasıl bir oyunun içinde olduğumu anlar hale geldim.

trafik şubede herhangi bir işlem yaptıramadım. en azından plakamı kopyalayan hırsızın bu saatten sonra işleyeceği suçlarda en azından elimde bir evrak olsun diye derhal savcılığa gidip plakamı kopyalayan kişi hakkında suç duyurusunda bulundum.

ve mesai saati bittiği için olaylar burda kaldı.

evet şimdilik olanlar bunlar. ama benim bu durumda anlayamadığım rezalet konusu olabilecek noktalar var.

1-) hocam sen polissin. devletin memurusun. durdurduğun motosiklet %100 çalıntı, kask yok, ehliyeti yok, ruhsat yok, hiçbirşeyi yok. ama senin polis olarak tek yaptığın şey adamın ehliyetini online sorgulama yapıp. sonrada döşeyebildiğin kadar ceza döşemek mi ? bu motorun şase nosu yokmu motor nosu yokmu ? hiçmi şüphelenmedin. bence tek amacın o anki ceza kotanı doldurmaktı...
    2-) sahte plaka çıkartmak okadar kolay birşey mişki. insan başına gelipte araştırmadan bilemiyor. istediğiniz sahte plaka kargo dahil 20tl ye ayağınıza gelebiliyormuş. evet dostlar istediğiniz kadar sahte plakayı kolayca çıkartabilirsiniz. kargo dahil sadece 20 tl...
    3-) polisin saçma sapan sahte plakaya yazdığı cezayı kendi iptal edememesi. bunun için ayrıca dava açmam lazımmış. eğer davayı kazanırsam 700tl bana geri iade edilecekmiş. eğer kazanamazsam faiziyle benden devlet 700tl yi alırmış.
    4-) 880tl lik cezanın 180tl sinin sürücüye 700tl sinin ruhsat sahibine yansıtılması. ne derece adil ? ki benim plakam kopyalanmış. ama hacivat göt sikiyor karagöz ceremesini çekmiyor mu bu durumda ?

yorumlarınıza önerilerinize açığım arkadaşlar.

edit:plakamı kopyalayan şahsın bilgileri aşağıdadır. ceza evrağındaki tc kimlik nosundan adresine de ulaşmış sağolsun dostlar. yollamışlar

adı : muhammer bülent katırcı
    tc kimlik no : 17338770062
    adres : sultanselim mah. batanay sok. no:51 d:20 kağıthane/istanbul
  • daha önce hiç denk gelmediğim ve okuduktan sonra araç sahibi biri olarak tırstığım olaydır.
  • www.eksisozluk . com/rezaletihbarhatti adlı siteye girilmesi gereken entry.

orada arkadaşlar sana yardımcı olacaklardır.

(bkz: siktin formatı eyledin viran)
  • plakamı kopyalayan şahsın bilgileri aşağıdadır. ceza evrağındaki tc kimlik nosundan adresine de ulaşmış sağolsun dostlar. yollamışlar

adı : muhammer bülent katırcı
    tc kimlik no : 17338770062
    adres : sultanselim mah. batanay sok. no:51 d:20 kağıthane/istanbul
  • 2015 model arabaya 2014 yılında ceza yemiş bir kardeşe sahip olarak arttırdığım rezillik. borçlu doğmak bu olsa gerek.
    lokasyon: türkiye