• çok ilginç dinamikleri olan maç.

aykut kocaman, şenol güneş'e göre fazlasıyla temkinli bir hoca ve maça çift ön liberoyla çıkacağı kesin. öte yandan fenerbahçe ataklarında ceza alanına giren oyuncu sayısı 2'yi geçmeyecektir. geride bıraktığımız tüm maçlarda alanya maçını saymazsak bu böyleydi. alanya maçındaki özel durumu ise fenerbahçe'nin iyiliği ile değil, rakibin kötülüğüyle açıklamak daha mantıklı. en azından ben böyle düşünüyorum.

şimdi hocaların arasındaki bu temel farka rağmen, kazanmak zorunda olan taraf, temkinli hocaya sahip olan fenerbahçe. ki kazanmak, illa öyle deli danalar gibi baskılı başlamak demek değildir. o ayrı tabii. ama 5 puan farkla kadıköy'e gelecek beşiktaş, mehmet demirkol'un deyimiyke 2.5 savunmacıyla oynayan takım, 6-7 savunmacıyla oynayan takımla karşılaşacak.

bence maçı en izlenir kılan yanı da bu. iki hocanın taktik yaklaşımı açısından derin farkı, takımların durumları ele alındığında çok paradoksal bir durum yaratıyor: kazanmak isteyen defans, kaybetmemek isteyen hücum oynuyor. ne olacağını bu bağlamda çok merak ediyorum. oyun olarak beşiktaş daha olgun. porto deplasmanındaki motivasyon, siyah beyazlılara gol getirir ama 3 puan getirir mi? onu rakip söyleyecek. çünkü porto, fenerbahçe kadar sert bir takım değil. özellikle orta sahası. fenerbahçe, oyunu kendi alanında kabul edip, çizgi ortalarından zorlayacaktır beşiktaş'ı. beşiktaş ise alışık olduğumuz üzere topu dolaştırıp, dikine pas yapılacak en doğru anı kollayacak ve oyununu olgunlaştırmadan rakip yarı alana yıkmayacaktır. golsüz beraberlik çıkar mı? bence en olası sonuç bu. ama 1 gol olursa o dakikadan sonra ipler kopabilir. hele golü yiyen fenerbahçe olursa, 4-5 gol de izleyebiliriz karşılıklı. güzel maç olacak.
  • fenerbahçe 2 : 1 beşiktaş

2.5 üst dediğim maç
  • kendi sahamızda en kötü zamanımızda bile yenilmediğimiz beşiktaş'ı bu sene ağlatacağımız maç olacaktır. bu arada şimdiden tiner kokmaya başlık..
  • istatistiklere pek takılmam en son 2005 yılında yenmişiz vs... her maçın ayrı hikayesi vardır. geçen sene de cl maçları öncesi oynamıştık fener ile beraberlik yeter diyordum ve öyle de olmuştu. iki takım arasında oynanan derbiler her zaman keyifli olmuştur ta ki geçen seneye kadar. bize beraberlik iyi sonuçtu o şekilde maçı bitirdik. bu sene de beraberlik iyi sonuç. cl maçı öncesi sakatlık bela ve yorgunluk olmadan kadıköy beraberliği iyi sonuçtur. "porto'yu yendik fener kim yaa" cı taraftarlarımıza da anlam veremiyorum. maç sahada kazanılır öyle veya böyle karşındaki ezeli rakibin fenerbahçe...

güzel maç olsun beşiktaş'ım kazansın, kazanamıyorsa da kaybetmesin...
  • beşiktaş fenerin içinden geçer.

not: alexdesouza fc
  • çok sıkıcı bir maç olacağını tahmin ediyorum. fenerbahçe orta sahada kitleyip duran toptan atmaya çalışacaktır. şenol güneş ise geri düşmediği müddetçe beşiktaş'a normal oyununu oynatmaz.

kısaca az pozisyonlu, az gollü; yine sarı kartların konuşulacağı bir maç bekliyorum.

skor tahminim: 0-0
  • top oynamaya çalışan avrupa takımı ile topu kırmaya çalışan anadolu takımı arasında geçecek mücadele.

hakem maçın başından itibaren aşırı sertliğe izin vermeden, kontrolü kaybetmeden maçı yönetebilirse seyir zevki yüksek, güzel maç olur. hakem kontrolü kaybederse karakolda bitebilir.
  • kadro kalitesine ve fizik gücüne rağmen bir derbi takımı olan fenerbahçe karşısında beşiktaşımın en iyi ihtimalle beraberlik alacağını düşündüğüm maç.
  • böyle maclarda tahmin yapmak her zaman zordur. son 12 yildir kadiköyde galip gelemiyoruz orasi ayri fakat su an kadroda pepe ve adriano gibi el-classico oynamis adamlar, babel ve quaresma gibi cok formda kanat oyuncularimiz, premier lig, la liga' da bu tip maclara aliskin negredo, cenk,ozzy ve caner gibi bu maclarla büyüyen adamlar, son olarakta hz. atibamiz var. eger senol günes gecen sene yaptigi gibi 0-0'a baglayalim demezse zorda olsa kazanacagimizi düsündügüm mac. 2-1, 1-0 vs gibi.

ayrica ayni sekilde fenerbahce'nin de ekstra motivasyonla cikmak zorunda oldugu mactir. aykut kocaman'in sistemde degisiklik yapmayacagi herkesin malumu fakat oyuncularin ekstra performansi ve tribün etkisiyle fenerbahce'de zorlanarak kazanabilir. yukarida belirttigim skorlar gibi.
  • oynanan futbol ve kadro kalitesine bakarsak beşiktaş evire çevire yener bizi. sonuçta adamlar bizi iki maçta da tokatlayan vardar'dan iyiler.

fener'in galip gelmesinin tek bir yolu var. kurtuluş mücadelesi verecek. taktik maktik hikaye, her şeyini ortaya koyacak. ancak öyle yeneriz. iş taktiğe falan kalırsa beşiktaş gömer bizi çimlere.

kaybedersek üzülmem, kazanırsak çok sevinmem. aziz y. faktörü yüzünden.
hesabın var mı? giriş yap