• fırsat eşitliğini ortadan kaldıran sistem. mevcut sistemde ülkenin herhangi bir yerinde oturan yoksul bir çocuk okumayı seviyorsa ve bunun için yeterli gayreti gösteriyorsa evine yakın bir merkezde sınava girer ve belli bir başarı gösterdiğinde de ülkenin en iyi okullarında okuyabilir. getirilmesi planlanan sistemdeyse herkesin evine en yakın okula gitmesi ve okula fazla talep olması halinde okulun kendi sınavını yapması planlanıyor. ülkenin en iyi okullarına fazla talebin olacağı aşikar, başarılı çocukların hepsi bu okullara gitmek istiyor. bu durumda ne olacak? o okulların hepsi farklı sınav tarihleri seçecek, sınavlar büyük olasılıkla ülkenin her yerinde yapılmayıp belli merkezi illerde yapılacak, bu da yoksul öğrenciler için ekstra maliyete ve efora sebep olacak. ayrıca merkezi sınavda bile soruların güvenliğinin sağlanması konusunda sıkıntılar yaşanırken her okulun kendi sınavını yapmasıyla birlikte kurumlara olan güvenin iyice azalacağını da tahmin edebiliriz. sonuç olarak mevcut sistemde zaten dezavantajlı durumda olan öğrencilerin az da olsa sahip oldukları fırsat eşitliği tamamen ortadan kalkacaktır.
  • cumhurbaşkanı "fazla müracaat varsa lise kendi imtihanını yapar. " demiş.

ölçme değerlendirme dersi almış meslektaşlarım bilir. test hazırlamak çok çok zor bir iştir. ben tezimin %5 ini ilgilendiren bir konu için 25 soruluk geometri testi hazırlıyım dedim. sadece onun için 1 ay uğraştım. madde analizi yapmak lazım her sorunun geçerlilik, güvenilirlik, güçlük değerlerinin hesaplanması lazım. test şıklarının bile her birini ayırıcılık konusunda değerlendirmek lazım. bunlar için ön uygulama yapmak lazım. ön uygulama yaptığın soruların gizlilğini koruman lazım. ön uygulama yapmak için sınava girecek öğrenci profiline benzer öğrenci profilinde bir grup bulman lazım yoksa madde analizlerin yanlış çıkar.

merkezi sistemde teog bile doğru düzgün uygulanamıyordu. bir sürü hatalı soru falan çıkıyordu. bu kadar ağır bir iş yükünü okullardan ve öğretmenden beklemek saçmalıktır.

edit: daha kapsam geçerliliği için kazanım falan çıkarmak gibi bir dünya daha iş var. bunlar ilk aklıma gelenler. kaldı ki merkezi sınavda bile bir sürü sene soru sızdırıldı. okullarda bu güvenliğin sağlanması mümkün değil.

soru editi: bunları standart bir öğretmen bile bilirken. cumhurbaşkanına bunları anlatıp, karşı çıkmaya cesareti olan bir danışman ya da müsteşar var mıdır?

cevabınız evet ise yarın gidin, ünicef'te iyi niyet elçisi olarak işe başlayın.
  • adrese dayalı liseye yerleşme olayı olursa türkiye'de "kavimler göçü"ne benzer büyük bir göç hareketi başlayabilir.
  • bağcılar, esenler hattında merakla beklenen değişimdir. nasıl olacak acaba?

dünyanın en kapital şehirlerinden biri olan londra'da 8 milyon kişi varken bağcılar + esenler, gayri resmi olarak en az 2 milyonu aşkın insan yaşıyor.

benim beklentim büyük. atom parçalama çalışmalarına esenlerden başlarsak, uzaya göndereceğimiz füze bağcılara kalır. tamamdır bu işlem.
  • meali "herkes evinin yakınına kurduğumuz imam hatip'e gitsin başka okula gidemesin" olan sistem
  • her okulda standart eğitim verebilen ülkelerde uygulanabilecek sistemdir. ancak ülkemizde uygulanması eğitimde ilerlemenin önünü tıkamaktır, insanları bulundukları yerde saymaya mecbur etmektir. cumhuriyet döneminde öne çıkmış insanların, üniversite hocalarının yaşam hikayelerini okuyun; pek çoğu lise çağında istanbul'daki köklü okullara gelmiş memleketlerinden. burada yetiştirmişler kendilerini. şimdi siz bu icraatınızla(!) memleketinden gelip "proje okulu" adını verdiğiniz okullarda okumak isteyebilecek gençlerin önünü kapatıyorsunuz. herhangi bir lise ile ülkenin en başarılı öğrencilerini bünyesine toplayıp yetiştiren; belli bir kültürü olan okullar bir değil!

ha bu saçma uygulamanın sebebi de bir tek insanın lafına bakarak sistem kurmaya çalışmaktır. recep tayyip erdoğan kimdir? tamam yıllarca belediye başkanlığı yaptı, belediye yönetmeyi bilir; parti başkanlığı yaptı, parti yönetmeyi bilir; başbakanlık yaptı, kabineyi yönetmeyi bilir. ama eğitim sistemi kuracak kadar tecrübeyi hayatının hangi aşamasında elde etti de biz koskoca ülkenin eğitim sistemini onun tek bir lafına göre bir ay bile geçmeden değiştirebiliyoruz? koskoca milli eğitim bakanlığı bu çalakalem sistemi kurmak için kaç saat çalışma fırsatı buldu? kaç eğitimcinin kaç pedagogun görüşü alındı? burası kabile devleti mi de bir ay bile olmadan eğitim sistemi değişiyor?

bu uygulama ülkenin geleceğine dinamit koymaktır. her türlü siyasi kaygıdan azade, aklı başında her insan bu sisteme karşı çıkmak mecburiyetindedir. lise insanların kişiliğinin oturduğu yerdir. ülkenin merkezden uzak illerinde yaşayan çocukların da kişiliğini iyi liselerde geliştirme hakkı vardır. sosyal bir devlette iyi eğitim, yalnız istanbul'da iyi ilçelerde ikametgahı olanlar için değil, herhangi bir ilin köyünde çobanlık yapan için de haktır.
  • olmayacak cocuklarin bile istatistigini tutuyorduk olmayacak iste giysin en yakin meslek lisesine hadi hayirlisi
  • adamakıllı liseler kendilerini bir şekilde bu durumdan kurtarır diye düşünüyorum. sınav veya başka bir yolla bunu hallederler. yaptıkları her sistemde açık oluyor zaten fakat bir çok başarılı genç mağdur olacak. ama bunun bile insanları uyandırabileceğini sanmıyorum çünkü yıllardır üniversite sınavlarında dönen hilelere rağmen değişmeyen kafa yapısı gene değişmez. zaten çocuklar/gençler onlar için çok önemli değil. adamın çocuğuna tecavüz ediyorlar parayı kabul edip yok sayıyor.
  • özel okullara olan talebi arttıracak bir sistem. imam hatip'e çocuğunu yollamak istemeyen aileler özel okullara kayıt yaptıracaktır. benim çocuğum da aynı durumda olsa ben de imam hatip yerine özel okula yollardım ama maddi olarak imkanı olmayan ailelerin çocukları bu sistemden çok zarar görecektir mecburen imam hatip liselerine gideceklerdir. amaçları da zaten bu durumu oluşturmak adamların, fakirler okumasın cahil kalsın bize biat eden nesil oluşturalım istiyorlar. dini eğitim vermek falan hikaye umurlarında değil adamların insanların dini öğrenmeleri, tek istekleri fakir insanların sayısını arttırmak ve akp'ye seçmen kazandırmak.
  • her yere imam hatip inşa edip, herkesi doğal yollarla imam hatip'lere yönlendirecek sistem.
hesabın var mı? giriş yap