şükela:  tümü | bugün
  • 25 yıldan fazla oldu. eski türkiye denilen, sözde ayrımcılığın tavan yaptığı yıllar olarak anlatılan zamanlarda bu telaşın içindeydik biz.

o zamanlar merkezi bir sınav vardı ve evet muş'un bir köyündeki çocuğun da ankara fen lisesi ve galatasaray lisesi'nde okuma şansı vardı.

ankara altındağ'da varoşta yaşayan bir gariban çocuğu ile çankaya'da oturan bir işadamının çocuğu ankara atatürk lisesi'nde sınıf arkadaşı olabiliyordu. gereken tek özellik kafasının çalışmasıydı. misal benim kuzen. babası işçi, annesi ev hanımı. ilkokul'a başladıktan sonra öğretmeni hep uyardı aileyi, aman bu çocuğu ihmal etmeyin kafası çok iyi çalışıyor diye. o çocuk galatasaray lisesini kazandı, devleti de yatılı olarak okuttu, sonra boğaziçi, şimdi deli gibi gece gündüz çalışıyor ülkesi için.

artık bitti bu öyküler. bu tip köklü ve başarılı liselere müteahhitlerin, ensesi kalınların toraman gerizekalıları girecek. önce adresleri bu okulların yanına alınacak, sonra rahat rahat "o sınav"a girecekler ve canlarının istediği okuldan 30 iq ile mezun olacaklar.

bu sistem sadece doğu-batı ayrımı değil. zengin-fakir ayrımı. yok öyle artık çalışıp didinip bir şeyler başarmak. herkes haddini bilecek. fakir fakirliğini bilecek, kendi fakirse çocuğu da fakir kalacak. hiçbirinin yırtma şansı yok. sosyal sınıflar net ve keskin. parası olmayan birinin çocuğu, diğer ensesi kalınların prens ve prenseslerini rahatsız edemeyecek.
  • evinin yakınında düzgün bir lise olmayan , ama kafası zehir gibi olan çocuklara yazık değil mi ?

bok gibi liselerde , bok gibi hocalarla okuyacaklar.

(bkz: green card sahibi olduktan sonra çocuk yapmak)
  • ülke böyle bölünür.
  • sistem derken
  • yarış atı ,çoktan seçmeli sınav yanlışlığı, dersanelere para verilmesi diye yazan düşük zekalar basmış başlığı. hayat yarış değilmiş. çocuğun iyi okullara girecek zekada değilse yarıştırma. ama hayat yarış değil deyip komik olma.
    hayatında en ufak bir çıkar için her pisliği yapanlar burada gelmiş hayat yarış değil çocukları harcıyoruz diyo. birşeyin zorlu çileli olması vazgeçmeyi gerektirmez. 1milyon öğrenci 20bin iyi okul kontenjanı var.
    o zaman bu bir yarış. tüm okullar aynı eğitimi de verse daha çok kişi fen lisesi istiyorsa gene yarış olur.
    boş duyar kasıp boş romantizm yapıyorsunuz. buradaki sizin gibi boş insanlar da beğeniyor.
    hayat yarış değilmiş.ne kadar büyük bilge bir kişiliksin.
  • eveeeet. sonun başlangıcıdır. 15 yıllık ak parti döneminin en kötü icraatı bugün gelmiştir. geçmiş olsun.

en mantıklı sistem okul not ortalamasını ya hiç saymayıp ya da çok düşük bir yüzde vererek iyi hazırlanmış bir merkezi sınav yapmaktı. hatta 3 yıl boyunca her yıl (gittikçe değeri artan bir şekilde %20-%30-%50 gibi) yapmakta da sakınca yok bana kalırsa. çocuklara baskı yapan sınavlar değil ebeveynler. yalnız burada kritik olan şey okul not ortalamalarının değerinin az olması.

bu yeni karar nasıl uygulanacak bilmiyorum ama tam bir skandal tam bir felaket. ülkeyi dinamitlemek bu. adaletsizlik bu.

bu denyolar bu işi oyuncak ettiği için ne kadar kritik kararlar aldığının farkında değil. her boktan bir siz anlıyorsunuz amına koyayım.

yıl olmuş 2017. 2018 geliyor. hala nasıl sikko kararlar alınıyor. nasıl geriye gidiliyor. hoşgeldin kast sistemi...
  • mevcut sisteme göre tek avantajı daha ekonomik olmasıdır. eğitim kalitesini arttırıcı ek bir avantajı olduğunu düşünemiyorum. ayrıca adrese dayalı eğitim sistemlerinde torpil (sahte adres değişimi) ve adam kayırmayı da daha arttıracağını öngörmek için dahi olmak gerekmemekte.

başarılı öğrenciler ise o okul senin bu okul benim daha büyük stres altına gireceği için mevcut başarılı öğrenciyi daha da zorlayabilir bu süreç.

(bkz: adrese dayalı lise kayıt sistemi)
  • önce liselerin çoğu imam hatip lisesine çevrildi.
    sonra herkes evine en yakın lise'ye gidecek denildi.

şimdi diyebilirsiniz ki en kötü ihtimalle çocuğumu özel lise'ye gönderirim.

o halde size kötü bir haberim var;

şuan büyük arap yatırım fonları deli gibi özel okul satın alıyorlar.

hesabın var mı? giriş yap