şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1939 yılında bugün hatay yapılan bir anlaşma ile anavatana katılmıştır.
 • 1996 yılında öys'nin yapıldığı gün..*
 • odtüde bu yılki proficiency* sınavının 2. aşamasının yapılacağı gün
 • yengeç burcuna denk düşen gün.
 • 1941 yılında refah şilebi bir denizaltı tarafından batırıldı, 168 kişi öldü. bu saldırıyı hiç bir ülke üstlenmedi, gemiyi kimin batırdığı açıklığa kavuşamadı.
  1942 yılında 6 ve daha fazla çocuğu olan ailelere ikramiye verilmesi kararlaştırıldı.
  1969 yılında devrimci milliyetçi gençlik kurultayı istanbul'da toplandı. kısa adı fkf olan fikir kulüpleri federasyonu lideri yusuf küpeli ile deniz gezmiş bir manifesto yayımladılar. "tam bağımsız ve gerçekten demokratik türkiye" hedefi için mücadele programını açıkladılar.
  1973 yılında uluslararası gazeteciler federasyonu (fij), türkiye'de basın özgürlüğünün olmadığını açıkladı, tutuklu gazetecileri serbest bırakılmasını istedi.
  1975 yılında milliyetçi hareket partisi genel başkanı ve başbakan yardımcısı alparslan türkeş'in diyarbakır gezisi sırasında olaylar çıktı; 1 asker, 1 sivil öldü, 46 kişi yaralandı. türkeş bir yıl sonra aynı gün tekrar diyarbakır'a gitmek istedi. tepkiler üzerine gezi iptal edildi.
  1978 yılında 1971'de istanbul maltepe'de hüseyin cevahir'i vuran emekli deniz yarbayı cihangir erdeniz dükkanında öldürüldü
  1992 yılında türkiye'de toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşma sağlanamayınca belediye-iş sendikası'na bağlı 34 bin işçi bir günlük iş bırakma eylemi yaptı.
 • soulmates never diesözünü bir kez daha söyledigim hatirlanasi en güzel ,en sevilen kelebegin * dogumgünü.
 • fransız futbol tarihinin sevdiği gün. şimdi hemen aratıyorsunuz değil mi horozların kupalara kavuştuğu günleri. hayır, bu sefer maç anlatmayacağım sadece bir güne işaret edeceğim. bugün üç büyük yıldız doğmuş. fransa tarihinin en iyi onbirine seçilmesi muhtemel üç adam da, bugün açmış gözlerini dünyaya. siyah inci jean tigana, merci zizou'nun müsebbibi zinedine zidane ve adamım patrick vieira'dan bahsediyorum. tigana mali'de, vieira senegal'de doğmuş, unutmadan hatırlatalım. ne diyelim, kim bilir belki bugün, geleceğin futbol ilahı doğuyor olabilir, fransa'da ya da sömürgelerin birinde, bekleyip görmek lazım...
  (bkz: que sera sera)
 • ahmet hamdi tanpınar'ın doğumgünü.
 • 23 haziran 1931'de havacı wiley post ve harold gatty ilk kez dünyanın etrafında uçmak için tek motorlu bir uçakla new york'tan hareket etmiştir.
 • atatürktoday'e göre olanlar:

  1939 - hatay'ın türkiye'ye katılmasına ilişkin antlaşma, ankara'da imzalandı.

  fransa ve türkiye arasında imzalanan antlaşmayla hatay fransız egemenliğinden çıktı. fransa hatay üzerindeki bütün hak iddialarından vazgeçerek kentin türkiye'nin bir ili olarak ilhak edilmesini kabul etti.

  1937 - atatürk'ün, ibn-i sina'nın 900. doğum yıldönümü nedeniyle türk tarih kurumu tarafından düzenlenen törende kendisine gönderilen saygı telgrafına cevabı: "...törende bana karşı gösterilmiş olan temiz ve yüksek hislerden duygulandım. teşekkür eder ve türk ilim adamlarına daimî başarılar dilerim."

  1935 - atatürk'ün -çubuk yöresinde- melekşah köyüne gidişi, öğle yemeğini burada yemesi.

  1934 - atatürk'ün, iran şahı rıza pehlevi ile seydiköy yöresinde askerî manevrayı izlemesi.

  1928 - türk vatandaşlık kanununun kabulü.

  atatürk'ün, fethi (okyar) bey'le beraber söğütlü yatı ile dolmabahçe'den haydarpaşa'ya gelişi, fethi bey'i ankara'ya uğurlayışı, tekrar dolmabahçe sarayı'na dönüşü.

  1923 - istanbul darülfünunu edebiyat fakültesi "fahrî profesörlük" diplomasının. necip asım (yazıksız), ismail hakkı (izmirli) ve şemsettin (günaltay) beylerden oluşan heyet tarafından ankara'da atatürk'e takdimi.

  atatürk'ün, çankaya'da sovyet elçisi suriç'in güven mektubunu kabulü ve elçi'nin söylevine cevap konuşması.

  1920 - çerkez ethem, yozgat'a girdi.

  yunan kuvvetleri karaağaç ve salihli kasabalarını işgal etti.

  yozgat ayaklanmasını bastırmakla görevli çerkez ethem kuvvetlerinin askerlerle çarpışarak yozgat'a girişi. çerkez ethem komutasında yozgat üzerine yürüyen kuva-yı seyyare, şehri kuşattı. çapanoğlu kardeşler kaçtı, 50'den fazla isyancı öldürüldü, 12 isyancı idam edildi.

  atatürk'ün, ali fuat paşa ve albay selâhattin adil bey'le beraber eskişehir'den ankara'ya gelişi.

  1919 - istanbul hükümeti mustafa kemal'i, emirlere uymadığı için görevden alarak yerine hurşit paşa'yı atadı. ali kemal vilayetlere gönderdiği yazıda mustafa kemal'in emirlerine uyulmamasını istedi.

  mustafa kemal paşa hakkında hükümet kararı: "mustafa kemal paşa'nın azledilerek hiçbir resmi sıfatı kalmamış olduğundan tebligat ve işarların resmi mahiyeti haiz olmadığının icap eden vilayetlere tebliğinin dahiliye nezaretine bildirilmesi."

  1919 - atatürk'ün, amasya'dan kâzım karabekir paşa'ya telgrafı: "...istanbul'da millî bağımsızlığın zevkinden mahrum bazılarının ingiliz esaretine girmekte sakınca görmedikleri anlaşılıyor. bu sebeple anadolu'dan çıkacak sesin etrafında olan bizler için bu millî vazifenin pek mukaddes olduğu kanaati bir kere daha doğrulanıyor. merkezî hükümet millî girişimlerimize karşı her ne şekilde tecavüz elini uzatırsa uygun surette hemen karşı harekete girişilerek millî gayenin gerçekleştirilmesi zorunludur."

  vükelâ meclisi'nin, atatürk hakkında kararı: "...mustafa kemal paşa'nın, azledilerek hiçbir resmî sıfatı kalmamış olduğundan bildiri ve emirlerinin resmî nitelik taşımadığının icap eden vilâyetlere duyurulmasının dahiliye nezareti'ne bildirilmesi."

  dahiliye nazırı ali kemal'in, atatürk'ün azledilmesi sebebiyle emirlerinin dinlenmemesi hakkında vilâyetlere gizli genelgesi: "dahiliye nezareti'nin size kesin emri, artık o zatın azledilmiş olduğunu bilmek, kendisiyle hiçbir resmî muameleye girişmemek, hükümet işlerine ait hiçbir isteğini yerine getirmemektir(!)"

  istanbul'da ingiliz yüksek komiseri amiral calthorpe'un, lord curzon'a: "...mustafa kemal paşa'nın samsun'a varışından beri kendisini milliyetçi akımın merkezi haline getirdiği. bu diğer tehlikeli kişinin de rauf bey olduğu."

  http://www.ataturktoday.com/