şükela:  tümü | bugün
  • ne yorum yapsak boş, elim bir kaza...

allah rahmet eylesin.
  • 1 kişi eksik dönmek... çok acı be... kalanlara sabır dilerim. motosiklet kazaları ülkenin kanayan yarası maalesef.
  • gelen mesajlar sonrası edit: yazdıklarım maalesef konu ile ilişkilendirilmiş. çocuğun makascı tayfadan olması burda suçlu olduğu anlamına gelmez. bu olayda benim görüşüm yüksek oranda motorcunun suçlu olduğu yönündedir.
  • allah rahmet eylesin. kör noktada olmaması gerektiği kadar fazla kalarak sağlarken arabanın altına girmiş sanıyorum. bir anlık dikkatsizlik, bir anlık dalgınlık nelere mal oluyor.

kaldı ki videodan da anlaşılmıyor tam. araç sürücüsü solu sürekli işgal eden bir yavşak mı yoksa sollamasını tamamlayıp sağa geçerken bir anda beliriveren motorcuyu görmeyen talihsiz bir adam mı belirsiz.

işte bu sebeple motorcular ekstra ekstra, olağanüstü dikkat etmeliler. adam görmedi arabası zarar gördü. ama sen öldün.

bir şey daha dikkatimi çekiyor hep. böyle çete gibi dolanan motorcuların dikkati daha fazla dağılıyor ve daha fazla riskli işlere girebiliyorlar. bir de gopro varsa allaaahh!

can bu dostlar, motorcu gezisi yapmak güzel bir şey olsa gerek. ama sakin sakin, etrafı izleyerek, daha yeşillikli bir alanda, yarışmadan, akrobasi işine girmeden gezmek daha eğlencilidir. kasktan ılık ılık akan o kan senin kanın. o dikkatsiz hıyarın değil.
  • hiç kimse kusura bakmasın da bu olay bir kaza değil. düpedüz vahşice işlenmiş bir cinayet. o çocuğun cesedinin oradan tek parça çıktığını bile düşünmüyorum. arabayı süren adam da belli ki yan aynaları sadece süs niyetine kullanıyormuş. bu hukuk sistemi seni de salar elbet. salındığında arabanın camlarına "yan ayna kullanmıyorum. özürlüyüm mazur görün." yaz da insanlar ona göre yaklaşsınlar sana trafikte.

büdüt: bir milyor tane mesaj gelmiş. toplu bir açıklama yapmış olayım herkese tek tek yazmak yerine.

1. motorcular trafikte tehlikeliler makas atıyorlar bla bla yazanlara gelsin: videoyu izlediyseniz eğer ve gözleriniz yeteri kadar görüyorsa eğer motorcunun orta şeritte makas vs atmadan ilerlediğini görebilirsiniz.

2. motorcu kör noktada kalmış diyenlere gelsin: eğer kaza sonrası fotosuna bakarsanız ve gözleriniz yeteri kadar görüyorsa kör nokta olmadığını da anlarsınız.

3. araba sağa geçerken aynayı kontrol etmek zorunda değil diyenlere gelsin: salak mısınız taklit mi yapıyorsunuz? sol şeritteki arabayla aynı hızda seyrine devam eden ama arabanın hizasından bir iki metre geride olan sürücü varsa eğer gaipten mi gelecek orada birisinin olduğu bilgisi? aynayı kontrol etmek kural değil de sinyal vermeden bir saniyede şerit değiştirmek mi kural?

4. de vahşi bir cinayettir ve bu kadar rahat söylüyorum.

tamam motorcuları ben de sevmiyorum. bisikleti sürebilen herkes motoru da sürebilirim diyerek trafiğe çıkıyorlar, ayrıca kaldırımdan ve yaya şeridinden giden motorculara elimdeki teneke kolayı fırlatma gibi bir huyum da var ama biraz objektif olmak lazım. o motorcunun yerine bir araba da olabilirdi, o arabanın içinde çoluklu çocuklu aile olabilirdi, o çoluklu çocuklu ailenin arabası da başka bir çoluklu çocuklu arabaya çarpıp zincirleme kazaya sebep olabilirdi ve kim bilir kaç kişi ölürdü. bana cahil, beyinsiz vs diyeceğinize dönün de önce bir kendinize bakın zavallılar.
  • hem motor hem de arabanın aynı anda sağ şeritten sollamaya çıkması sonucu olmuş kazadır. hata oranı kime yüzde kaç yazılır bilemedim. allah yakınlarına sabır versin, çok üzücü.
  • ölen gencecik çocukmuş daha. allah ailesine sabır versin. bu tür kazalarda aklıma her zaman trafiğin yazılı olmayan altın kurallarından biri gelir. sol şerit en güvenli şerittir. mümkün mertebe solda kal ve asla gereksiz yere şerit değiştirme. sol şeritteki araç önündeki yavaş aracı geçmek için virajın bitmesini bekleyip yol istemek yerine kendini kontrolsüz bir şekilde sağa atıyor. hata onun.

gelelim motorcu arkadaşlara bir çift sözüm var. trafikte her zaman bizden çok daha fazla risk altında olduğunuzun bilincinde olan ve ona göre davranan bir sürücüyüm. ancak sizden ricam var. grup halinde gezdiğiniz zaman motor sesleri birbirine karışıyor. araç değil motor olduğu için araç sürücülerinin aynadan sizi fark etmesi bazen sıkıntı olabiliyor. ayrıca sağlı sollu dolaştığınızda araç sürücülerinin kafası karışabiliyor.bu da kazalara sebep oluyor.bu kazalarda genelde onlara değil de olan size oluyor. grup halinde motorsiklet kullanırken lütfen aranıza mesafe koyun. şeritlerde çok fazla geziyorsunuz. riske gerek yok. iki teker üstündesiniz ve burası türkiye. bunlar akıl verme vs değil. rica
  • acı olay.

türkiye’de ehliyetli olmak dikkatli olmak ve kurallara uymak demek değildir.

sağdan sollama yapılmaması gerekliliğini, şerit ihlal edilmemesi gerekliliğini, sinyal vermeden şerit değiştirilmemesi gerekliliğini, takip mesafesini korumanın gerekliliğini vb. birçok kuralı sindirmeden, bu kuralların insan sağlığı ve hayatı için belirlenmiş ve herkesin ama herkesin kurallara uyması ile sağlıklı bir trafik akışı sağlanabileceği gerçeğini içselleştirmeden trafiğe katılan bir dünya insan var.

bu kazada yukarda saydığım ihlaller mevcut.

kimse kimseye yağıp gürlemesin.

ehliyet ve liyakat kelimelerinin içi boş olduğu için gerçekleşen nice acı olaydan biri.
  • allah rahmet eylesin yalnız vefat eden arkadaş maalesef aranıyormuş.

senelerce motor kullandım, bu aletleri bu şekilde kullanırsanız günün birinde ya ölürsünüz ya sakat kalırsınız..

https://www.instagram.com/…obl/?igshid=ohr1eqgdsjgh
  • olay ilgili vidyonun ilk 2-3 saniyesinde kopuyor. pov dan hafif ön kaldırma ya da çalışma ile başlıyoruz. sağdan yine hızlı sollayan bir motorcu var muhtemel hız açısından kural ihlali vardır anlaşılamıyor. 20 kişilik bir motorcu grubundan bahsediliyor.

araba sinyalsiz sağ şeride geçmekte hatalı. ama durumu hayal edebiliyorum muhtemelen arkasında 3-5 tane selektör gördü taciz edercesine ki bunu az çok çarptığı motorun hızı ve dörtlülerin açık olmasından anlıyoruz.

sağ yanaşırken vurduğu motor kör noktasındaydı. o anda sinyal de vermiş olsa aynı şey olacaktı. arkasındaki tacizlerden bir anda sağ şeride geçerek yol verip siktirin gidin amk demeye bağladı.

gerçi anlatmaya gerek yok. arabanın vurduğu motorun dörtlülerinin açık olması duruma dair ipucu veriyor biraz.

ölen ve yaralananların ailelerine geçmiş olsun. motorculara medeniyet dilerim.

edit: ölen aranıyormuş aradığını bulmuş. motora biniyorsunuz diye kimse size ekstra bir dikkat ve saygı duymak zorunda değil. çomarsınız. umarım öğrenirsiniz.

edit4: https://www.instagram.com/…obl/?igshid=ohr1eqgdsjgh