şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
531 entry daha
  • 31 martta verdiği oyu değiştiren gençlerin etkisinin hissedileceğini düşündüğüm seçim.

ilk seçimde ekonomik sebeplerle oyunu akp'den imamoğluna kaydıran ya da oy kullanmaya gitmeyen seçmen zaten vardı. onların oy tercihlerinde bir değişiklik olacağını sanmıyorum. ekonomiye ve kötü gidişata rağmen oyunu akp'ye vermeye devam eden seçmenin de bu son iptal olayını kendi medyasından takip ettiği için oyunun değişeceğini pek sanmıyorum.

bana kalırsa 31 martta binaliye oy vermiş olup 23 haziranda imamoğluna dönecek bir kesim varsa genç kesimdir. yani 27-18 yaş arası diyebilirim. bizzat bir sürü böyle gençle konuştum. bunlar ailesi muhafazakar, kendisi apolitik, seçim üzerine çok düşünmeyen ve düşünmek istemeyen tipler. imamoğlu da seçimden 2 ay öncesine kadar kimsenin tanımadığı bir kişiydi. asıl sosyal medya popularitesini seçim günü kazanmasıyla ve hakkını düzgün bir şekilde korumasıyla elde etti. bu nedenlerle bu genç kesim seçimde gidip binaliye verip geçtiler. bu kesimin bir olayı görebilmesi için sosyal medyanın bu olayla çalkalanması gerekiyor. çok fazla televizyondan etkilenmiyorlar. apolitik olmalarına rağmen seçim iptalindeki haksızlığı sosyal medyadan çok net takip etmiş oldular. seçim günü ve sonrası imamoğlu'nun çok populer olması da onları etkiledi.

bir de seküler olup sandığa gitmeyen genç kesim var. bunlar da imamoğlu nasıl olsa kazanamaz diye düşünen ve kah üşengeçlikten kah boykot romantizminden dolayı sandığa gitmedi. bunların da imamoğluna ekstra katkısı olacaktır bu seçimde.

ayrıca başka bir açıdan bakarsak, bu seçim hükumet ya da cb seçimi olsaydı 7.haziran-3.kasım taktiği tutar ve akp yeniden kazanırdı. orta yollu seçmende "akp sonrası ne olur" belirsizliği bir korku yaratıyor. fakat seçim sadece istanbul belediye başkanı seçimi olduğu için ortayollu seçmen rahat bir şekilde muhalefete oyunu veriyor. ayrıca en büyük korkusu "akp sonrası ne olacak" olduğu için istanbul gibi küçük bir ülkeye benzeyen şehirde yedek bir cb adayının neler yapabileceğini görmek istiyorlar. burada başarı görürlerse bu orta yollu ama kaygılı seçmenin, cb seçimlerinde de imamoğlunu destekleyeceğini düşünüyorum.
  • istanbul’daki kayıtlı seçmen sayısı 10 milyon 570 bin kişi. 31 mart 2019 mahalli idareler seçiminde beşiktaş, kadıköy, bakırköy, şişli, sarıyer, avcılar, kartal ve üsküdar’da ikamet eden kayıtlı seçmen sayısı 2 milyon 181 bin kişi. oy kullanmayan seçmen sayısı 358 bin 460 kişi.

bu 8 ilçedeki seçmen/kullanılmayan oy sayısı:
    beşiktaş
    139.673 / 26.007
    kadıköy
    372.371 / 61.147
    bakırköy
    168.420 / 29.963
    şişli
    203.711 / 38.956
    sarıyer
    249.257 / 38.745
    avcılar
    300.153 / 51.528
    kartal
    346.014 / 49.978
    üsküdar
    402.377 / 62.134

toplam seçmen: 2.181.976
    oy kullanmayan seçmen: 358.460
    istanbul seçiminin kaderini belirleyecek üç yüz elli sekiz bin vatandaş.

hak neyse yerini bulsun.
    oyunuzu kullanın!
  • seçimi imamoğlu en az 100.000 oy farkla kazanacaktır...

* binali yıldırım 31 mart 2019'da alacağı oy'un maksimumunu almıştır... bana göre en üst seviye o oydu ve kendisini bu bakımdan başarılı buluyorum...

* 31 martta zaferi kazanan imamoğludur, ama binali başarılıdır.

nedenlerine geliyorum...

*** 24 haziran 2018 seçiminde istanbulda; geçerli 9.156.802 oydan 4.578.454 oy'u %50 erdoğan almıştır.

*** 31 mart 2019 seçiminde geçerli 8.547.074 oy'dan 4.171.118 oy'u %48,55 binali almıştır.

31 mart seçiminde 610.000 oy az geçerli oy kullanılmıştır...

bunu ikiye bölersek 31 mart seçiminde, 24 haziran cumhurbaşkanlığı seçiminde ki aynı katılım oy'uyla binali 4.476.118 oy olurdu...yani erdoğandan 100.000 oy düşük.

24 haziran 2018'den, 31 mart 2019 seçimine kadar ekonomide neler oldu neler... döviz kurları, enflasyon, işsizlik, tanzim vs... ve tüm bunlara rağmen gecen sene erdoğan'a oy verenler bu sene fikrini 100.000 oy %1 mi değiştirdi yani??? cidden bu binali için muazzam bir başarıdır..

aynısı bir daha olmayacaktır. olamaz. olmamalı...
  • akp 38 gün daha aynı kıvamda sıçıp sıvamaya devam ederse 100 binden de fazla bir farkla imamoğlu'nun kazanacağı seçimdir.

(bkz: tevfik göksu'nun trabzonlulara yunan demesi)
    (bkz: rte'nin fenerbahçe taraftarını tehdit etmesi)
    (bkz: tayyip erdoğan'ın sanatçılara dalkavuklar demesi)
    (bkz: 16 mayıs 2019 adalet bakanı'nın öcalan açıklaması)
    (bkz: karnını doyuruyorsunuz yine de oy vermiyor)
    (bkz: 22 euro gümrük muafiyetinin kaldırılması)
    (bkz: 3600 ek gösterge) bugün akp-mhp oyları ile reddedildi.
    (bkz: eyt) herhangi bir gelişme yok.
  • 2020 erken seçiminin fragmanıdır.
107 entry daha