şükela:  tümü | bugün
  • https://www.ajanstrakia.net/haziran23/

mthn1907 adlı matematik mühendisi çaylağın emek vererek yaptığı 23 haziran seçim anketi. kendisi anket için ciddi algoritmalar kullanmış. seçim sonucuna yakın sonuçlar çıkacağını tahmin ediyorum.

edit: arkadaşalar;

1. istanbulda olmayan elbette oy kullanamayacak. biz kimlerin istanbullu olduğunu da tespit edebilirdik fakat bu sefer anket yorucu olurdu. en iyi çözümün bu olduğuna kanaat getirdik.

2. ekrem imamoğlu tabanı konsolide etmiş ve önceki seçimi kazanmışken nasıl oluyor da anket binali yıldırımı önde gösteriyor? cevap basit: yeterli sayıda dsp seçmeni ankete henüz katılmadı. dsp'nin oyları ekrem imamoğlu'na kayınca sonuçlar gerçeğe yaklaşacaktır. ayrıca oy kullanmayan seçmenin şimdilik binali yıldırımı daha çok tercih ettiğini görebilirsiniz.

3. oranlar 10 dakikada bir değişiyor. bu da güvenlik açısından önemli. çünkü ankete saldıracak kişinin algoritmasına karşılık sonuç alıp almadığını hemen görmemesi için böyle bir yola başvurduk.

güzel eleştirilere yukarıda cevabımı verdim .sorular mantıklıydı. ama bunun dışındaki sırf istediği sonucu göremeyince muhalefet olmaya çalışan tayfaya bir sözüm var : daha önce de bu platformda anket hazırlamıştım. hazırladığım anket muharrem ince'yi 3-4 puan önde gösteriyordu yani %34 falan. o zaman bu süper anket diyordu herkes. nabza göre şerbet dağıtmaktan çok anketi arkadaşlarınızla paylaşarak destek olabilirsiniz.
  • konumum istanbul olmadığı için bana şans tanımayan anket.

bugün değilim ama belki seçimde orada olacağım. ayrıca istanbul'da olup oy kullanamayacak yaşta olabilirim.

boş algoritma.
  • sonuçlar ekranında görüldüğü kadarıyla;

1. kendisi dışındaki adaylardan ekrem imamoğlu'na binali yıldırım'dan daha fazla oy kayıyor,
    2. 31 mart'ta oy verdiği partiyi 23 mart'ta da değiştirmeyecek olanların oranı ekrem imamoğlu lehine daha fazla,
    3. ayrıca, 31 mart'ta ekrem imamoğlu zaten daha fazla oy almıştı.

bu üç veriyi üst üste koyunca nasıl oluyor da anket sonucunda binali yıldırım önde görünüyor anlayamadım. çok sikimsonik bir algoritmaymış kardeş güle güle kullan.

editine edit: ekrem imamoğlu tabanının konsolidasyonundan ya da dsp'den gelecek oylardan bahsetmedim zaten. sonuç ekranında gösterilen verilerin sayısal doğrulamasını yaptım sadece. yani varsayım değil matematik üzerinden konuşuyorum sayın matematik mühendisi.
  • sanırım 31 martta sandığa gitmeyen herkesin gidip binaliye vereceği öngörülen anket.
  • 1- binali’den ekrem’e geçiş, ekrem’den binali’ye geçişten daha fazla.

2- binali ve ekrem dışındaki adaylara oy verenlerden ekrem’e geçiş daha fazla.

3- ekrem’e oy verenler kararında daha sabit.

4- ekrem halihazırda öndeydi.

sonuç: binali kazanıyor :d

(bkz: anne koş algoritma sıçtım)
  • hazynin söylediklerine katılıyorum; hazynin söyledikleri

algoritması tam anlaşılamayan anket.
  • mühürsüz oylar dahil edilince binalinin kazandığını gösteren algoritma
  • tam 384 kişinin katıldığı efsane anket.
  • 422 kişi katılmış durumda :)
  • sadece istanbulda yaşayanların oy vermesi iyi olmuş, istanbul dışında kalan ancak istanbulda oy verebilecek kişiler ankete katılamıyorlar ancak anketin daha sağlıklı olması için öyle gerekmiş. onun dışında şimdilik başa baş bi mücadele var anket üzerinde