şükela:  tümü | bugün
  • jerry seinfeld in 5 mayista netflix de yayinlanacak special inin ismi
  • olmamış stand up. sebebini de seinfeld gösterinin başlarında bi yerlerde seyircilere siz benim yerimde olsanız, şu an dünya'da istediğiniz herhangi bir yerde olabilseniz burda mı olurdunuz diye sorduğunda itiraf ediyo gibi aslında. sonrasında seinfeld kendi sorusuna burası benim dünya'da en çok olmak istediğim yer gibisinden bi cevap veriyo ama doğruluğu en azından ortaya çıkardığı ürünün kalitesi anlamında tartışılır. gerçekten orda olmak istiyosa bile orda olmak için eskiden gösterdiği çabayı göstermediği kesin.
  • zamanın ruhuna adapte olamamış bi adamın çok da komik olmayan gösterisi.

ı-ıh, olmamış.
  • jerry izlediğim hiçbir gösterisinde zaten bir ricky gerveis, louis c. k. ya da ne bileyim george carlin seviyesinde olamadı kahkaha attırmadı, boş beleş muhabbet edip gülümsetirdi yine o kıvamda bir gösteri yapmış benim için. sevenlerini eğlendirecek bir saat hazırlamış. sesini özlemişim, ama kendisine katılıyorum onun yerinde olsam sanırım o sahnede olmazdım.
  • jerry seinfeld'in izlediğim ilk stand up gösterisi. bunca zaman bir şey kaybetmemişim anladığım kadarıyla. tebessüm ettiriyor, keyifli vakit geçirtiyor ama aynı keyifli vakti kendi kendime konuşurken de geçiriyorum ben. yeni bir tespit yok, tonlarca klişeyi kendi yorumuyla paylaşmış. insanların işine, görünüşüne saldırmak ya da aşırıya kaçan cinsiyetçi şakalar beyefendinin genel tarzı mıdır yoksa ofansif mizahın hiç tutulmaması gereken bir yerinden mi tutmuş kendisini önceden pek takip etmediğim için emin olamadım.

hayranlarına gider, beni etkilemedi.

edit: bu arada cinsiyetçi ya da belirli bir grubu aşağılayıcı şakaya itirazım yok. yapılır. bir sike derman olacaksa, dikkatleri yanlış bir şeye çekecekse güzel de durur. ama moruq evlilikte kadınların yaptığı dırdırı anlatman ne sike derman oluyor? herhangi bir yere bağlamıyorsun, anlatıp geçiyorsun. bu haliyle seksist bir şaka olarak kalıyor. bir saat dolsun diye cem yılmaz'ın sanırım on sene önce kullandığı şakayı bile kullanmış yani telefon bölümünde. bana biraz baştan savma hazırlanmış bir gösteri imajı verdi.
  • hakiki bir seinfeld sever olarak tebessümüm hiç eksilmeden izledim. yer yer daha şiddetli güldüm. çok özlemişiz kendisini. yamuk ağızlı yaptığı siradan amerikalı taklitleriyle arasında geçen diyaloglar tam diziden fırlamış diyaloglar. "show about nothing" olayini tam anlamamış ya da zaten hiç bilmeyen kişilerin kendisinin mizah anlayışını çok da anlayamamasini yadirgamiyorum.

bir de o mikrofonun kablosuzu yok mu adam takılıp düşecek diye konsantre olamadım resmen.

ha bir de hazır netflix kendisine el atmisken şöyle 3-5 bölüm de olsa bir seinfeld çekseler çok da güzel olmaz mı ?
  • önceki standuplarının yanında sönük tabi. artık yavaştan tam yaşlı huysuz yahudi steryotipine bağladığını gösteren gıcık olduğu otu boku anlattığı ilk yarısını biraz meh buldum açıkçası ama evlilik ile ilgili ikinci kısım gayet güzel. özellikle kızını üniversiteye postalayışını timsah analojisi ile anlatışına yarıldım resmen

bu arada 65 olduğunu açıkladığında oha dedim. en az on yaş genç gösteriyor kesinlikle
  • açık büfe ve akıllı telefonlar hakkındaki şakaları cem yilmaz'inkilerine cok benzettim. cem yilmaz daha önce yapmasaydi "calinti" bile denilebirdi.

genel olaraksa eh idare eder kıvamında olmuş. tebessüm ettim ama kahkaka atmadım.
  • gösterinin başındaki "this is out" biti aslen the seinfeld chronicles'ın girişinde yapılmış bir espridir: https://www.youtube.com/watch?v=3hjx9hdj3ju
    (şahsen ilk şu haliyle seyretmiştim -her ne kadar orijinal seinfeld müziği olmasa da şu haliyle daha güzel bence: https://www.youtube.com/watch?v=34vdcf_a5ky)

gösteri ise klasik jerry seinfeld tarzı gösteri. ama açıkçası o kadar da komik olmayan bir jerry seinfeld tarzı gösteri. netflix special'ı yapmasının önemli sebebi, tahminim, 2021'de yayına sokulacak seinfeld için yeni seyirciye bir nevi yol yapma, alıştırma çabası. zaten o sebeple "this is out" meselesi falan var bence.
  • izlemedim ama instagram’a koyduğu trailer’lari izledim. çok komik gelmedi. seinfeld benim su hayatta en beğendiğim komedyendir. tartışmasız aklıma gelen ilk isimdir. ömrümün sonuna kadar diziyi tekrar tekrar izleyeceğime eminim. ama bu stand-up galiba pek de komik değil gibi bir hisse kapıldım izlediğim birkaç dakikalık görüntülerden. bu gösteri bende bir hayalkırıklığı yaşatmasın istiyorum. çünkü seinfeld dendiğinde aklıma kendisine önerilen milyonlarca doları geri çevirip diziyi devam ettirmeyen bir komedyen geliyor. bir işten sıkıldıysa, istemiyorsa, kaliteli olacağına inanmıyorsa o işi yapmayan biri geliyor. umarım bu şovu yapmak için yapmamıştır.