şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 14-22 nisan 2018 tarihleri arasında her zamanki yerinde yapılacak olan fuardır. cebimizi yakacak gibi.

edit: imza günleri
  • kitap satış fiyatlarının internet fiyatlarını göz önünde bulundurarak yapılması gereken fuardır.

en son istanbul'da yapılan kitap fuarında neredeyse tüm fiyatlar idefix, kitapyurdu vb sitelerden daha pahalıydı. zaten fuara liste yapıp geliyorum bir de hamallığını daha pahalıya mı yapacağım deyip bir kitap alarak çıkmıştım.

internet satışında yayınevi ile birlikte servis sağlayıcı para kazanıyor, kitap fuarında doğrudan yayınevi satış yaparken neden daha pahalı oluyor anlamıyorum.
  • kitapların fuar adına yakışır şekilde son derece indirimli fiyatlar ile satılmasını beklediğim etkinlik.
  • gezmesi güzel olan ama fiyatlarına çeki düzen vermesi gerekli olan fuardır. birlikte gittiğim kişilere internetten kontrol etmeden kitap aldırmıyorum desem yeridir. farkettiğim üzere artık bir çok kişi de aynı şekilde kontrol ediyor. internet fiyatının en az yüzde beş altında satmadıkları sürece işleri zor. zaten konak'ta alsancak'ta yayınevlerine yılın herhangi bir zamanı gittiğinizde de aynı oranda indirim alıyorsunuz. o zaman nerde kaldı bunun fuarlığı.
  • 22. sinde fiyatlar epey kabarıktı, neredeyse her kitap internetteki fiyatlardan cok daha yukarıdaydı.

fiyat politikasını değiştirmezse sevgililerin el ele tutuşarak dolaşacağı yerden öteye gidemeyecek burası.

not: son gün çok ciddi indirim oluyormuş
  • yarın gitmeyi düşünüyorum bir aksilik olmazsa fakat indirim olmuyor yıllardır göremiyorum. dr idefix babil kitap yurdu fiyatlarının çok üstünde fiyatlar iyi yanı kitapları incelemek yeni dünyalar keşfetmek oluyor. kitap alacağımdan değil de ortamını özlediğim için orada bulunmak istiyorum gitmesem bir yanım eksik kalacak gibi.

son 3 4 yıldır sahaflarda katılımcı olarak bulunuyor. fakat çoğu maddi kaygılarla hareket ediyor bu çok belli. geçen sene oliver sacks karısını şapka sanan adam kitabını alacaktım. önce fuardaki yky standına baktım 14 ya da 16 gibi bir fiyat söyledi. sonra sahafların alanını gezerken aynı kitabı buldum. tüm saflığım ve içtenliğimle abi ne kadar dedim. 40 lira dedi.
    abi dedim içerde 14 lira ne özelliği var da 40 lira diyince ama bu ikinci baskısı dedi. hsshshs ulan sanki yazarın el yazması 2. baskı olmuş da nolmuş. sahaflar keriz sikiyo bi tek.

tek iyi yanı fuarda standı bulunmayan kitaplarını satmaları ve eski dergi gazete plak gibi nostaljik ögeleri barındırması...
  • önceden %50 civarlarında yapılan indirimler %30'a düşmüş olan fuar. ikinci günü cem yılmaz kitaplarını imzalamaya gelmiş. bu arada uykusuz dergisi yok bu sene nedense.

edit: uykusuz varmış fakat standda ismi değişmiş. geç de olsa bugün buldum sevgili kitap severler.
  • ne kadar fiyatlarda müthiş indirim beklentisini karşılamasa da kendimi çok mutlu hissettiğim bir yer. bir defa hemen fiyat mevzusuna gireyim, birçok yayınevi fiyatlarını kitapyurdu seviyesine çekmiş. bir tek remzi de satılan bir kitapta kabul edilemeyecek yüksek fiyatla karşılaştım. onun dışında %25 - 30 indirim vardı ve internet fiyatına geliyordu.

onun dışında kitap seven insanlarla bir arada olmak bile çok mutlu ediyor insanı. kafanızda hiç bir kitap ismi olmasa da ne okuyacağınızı bilmeseniz de nokta atışı tavsiyelerde bulunuyor stand sorumluları.

sonra kitapçılarda bulamadığınız hatta varlığından haberdar olmadığınız kitapları da doğrudan yayınevinden bulmak mümkün. en büyük avantaj aynı tip kitaplara nerede ulaşabileceğinizi bilmek.

fuar bu sene tıklım tıklım insanı bezdirir gibi değil tam tadındaydı. yeterli bir kalabalık vardı. geçen seneye göre bana daha fazla insan var gibi geldi..

sahaflardan beklenti ucuz ikinci el bulmak fakat gelenlerin çoğu istanbul sahafı olduğu için daha çok koleksiyon ürün satıyorlar. fiyatların uçuk olmasının en önemli sebeplerinden birisi bu koleksiyonculuk anlayışı. bizim beklentimiz, kitaba yaklaşımımız ve onlarınki aynı değil. bir de fiyatlandırmada istanbul piyasasının dikkate alınmış olması da etkili.

kısaca gidin bir havasını koklayın mutlaka kendinizi ait hissettiğiniz bir yayınevi bulacaksınız...

benim kilim atıp bir kenarında konaklayasım her kitaba bir dokunasım var...
  • sabahtan gitmek isteyen kitapsever arkadaşları uyarmak isterim. saat 11'de çok geç açılıyor. buna göre gidin derim.
  • bu sene katılımcı sayısının azaldığını hissettiğim fuar. bir çok yayınevini fuarda göremedim. ancak kalabalık geçen seneye göre aynıydı. hafta sonu çok kalabalık olmasına rağmen hafta içi tenhalığını sevdim. kitapseverlere özellikle haftaiçi gündüz saatlerinde gitmelerini öneririm. hafta sonu çok kalabalık oluyor.