şükela:  tümü | bugün
 • almanya'nın mölln kasabasında misafir işçi olarak orada ikamet eden çarşambalı arlsan ailesinin evine yönelik yapılan kundaklama saldırısıdır.

  3 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir.

  yeliz arslan (10) ayşe yılmaz (14) bahide arslan (51)

  kundaklanan ev bir anıt haline dönüştürülmüştür.
 • an itibarıyla öğrendiğime göre hemşerilerime yapılan katliamdır.
 • 2’si çocuk biri kadın 3 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırı.
 • katliamı yapan iki kişi. michael p. ve lars c. adlı neo-naziler. olay sırasında 19 yaşında olan lars c’ye en yüksek gençlik cezası olan 10 yıl hapis, michael p.’ye ise en yüksek ceza olan 25 yıl ömür boyu hapis cezası verildi. lars c. katliamdan yedi yıl sonra haziran 2000’de serbest bırakıldı. michael p. ise katliamın 15. yılında, kasım 2007’de, tam da katliamın yapıldığı gün serbest bırakıldı.

  saldırının yapıldığı gün 19 yaşında olan lars c. evinin penceresine imparatorluk bayrağını asarken, okulda defterlerine gamalı haç işaretleri yapıyormuş. michael p. uzun yıllar faruk arslan’ın kız kardeşiyle aynı okula gitmiş. ayrıca yaşamını yitiren bahide arslan’ın işlettiği büfeye düzenli olarak gidip yemek yiyormuş.

  katliamın olduğu gün lars c, alkol aldıktan sonra arabasıyla michael p’yi evinden aldı ve gece saat 00.31’de önce ratzenburger caddesi 13 adresinde altı türkiyeli ailenin olduğu binayı kundakladılar. ardından itfaiyeye telefon açarak, “ratzenburger caddesi yanıyor. heil hitler” dediler.

  10 ve 14 yaşında iki kız çocuğu ve 51 yaşındaki nineleri ölmüştür. nine çocukları evin içinde aramak için dışarı çıkmamıştır.

  dönemin başbakanı helmut kohl cenaze törenine katılmayı reddetmiştir.

  olayların ardından arslan ailesi 8 yıl aynı mahallede yaşamıştır. katliamın olduğu evin önünden 8 yıl boyunca geçmek zorunda kalmışlar. sonra taşınmışlar.
 • "...25 yıl ömür boyu hapis cezası... da nedir ?" demistim. aciklamalarindan oturu ikna oldum. verdigi detayli bilgi icin tesekkurler

  (bkz: #77930867)