• önce açık konuşayım.. feneri sevmem.. fener fanatiklerine, önceden tanımıyor isem, antipatiyle yaklaşırım.. fenerin avrupada kazanacağı para şan başarı vs ile egosu zaten yüksek taraftarlarının (yani arkadaşlarım eşim dostumun) daha fazla övünecek, daha fazla konuşacak, (böyle şeyleri ne yapan ne de yapanları anlayan bir insan olarak :) daha fazla "ben"le dalga geçecek, şu veya bu nedenle (alışkanlık ya da gerçekten sevmek, bilemiyorum) sevdiğim tuttuğum takımı aşşağılayacak yüz bulacak olması anlamına geldiğinden, ülke puanı, bu memleketin takımı vs demeden de fener her kimle oynarsa oynatsın kaybetmesinden mutlu olan bir insanım..

biraz empati ile,

yarın büyük ihtimalle tüm işyerleri, okullar, vs lerde fenerlilerle dalga geçilecek.. olm şeva.. olm 4 tane.. ahı ahı ahı.. şeklinde..
    ve fakat gözardı edilmemelidir ki fener bu son maç hariç grubunda rezil top falan oynamamıştır.. hemen her rakibiyle kafa kafaya top oynamış, artık herşeye rağmen oturmuş kadrosu olan, çok sayıda eksiği olmadığında belirli bir düzeyde (avrupa da bence buna dahil) top oynayan ve milan, barca vs gibi bir kaç takım dışında avrupa'daki hiç bir klübün hafife almaması gereken (ki bu maçın skoru da milan'ın fener'i hafife almamasından kaynaklanmaktadır bence) bir takımdır..

empatimizi kuralım.. 5 sene öncesine dönelim.. galatasaray'ı hatırlayalım.. girdi mi girmedi mi denen bir top, şanssız bir ingiltere deplasmanı.. hertha'ya alınmış rakip sürklase edilmiş farklı bir galibiyet, onun dışında gelende olumlu top oynanıp sonuca çevirilmemiş bir turnuva ve son 2 maç.. sondan 2. maçta (yamulmuyorsam) chelsea'den taffarel'in yokluğunda evimizde yenen 5 gol.. yarın fenerli arkadaşların yaşayacağı türden aşağılamalar.. ve eleştirileri de hatırlayalım.. chelsea maçından hemen sonra.. rumenler işe yaramaz, popescu çok yavaş, filipescu yetersiz, capone 2. sınıf brezilyalı, hagi tafi yaşlı.. tabi paçavra edilir bu takım, defansı çok zayıf vs vs.. ama o takımda takımı eksik bırakıyor denen hagi, alex'i, işi bitmiş denen hakan anelka'yı, ortalığı dağıtabilir şımarmazsa denen emre tuncay'ı, ne işe yarar denilen, arada ileri çıkıp gol atan capone luciano'yu hatırlatıyor bana, kısmen de olsa.. fena top oynamayıp sonlara doğru grubun en güçlü takımından evinde fark yiyen cimbom feneri, oynanan son ölüm kalım maçı da psv ile oynanacak maçı..

yani fenerbahçe oyuncuları, teknik ekibi ve yönetimi, "bizden bu kadar dersimizi aldık" diyeceklerse, hele hala önlerinde gidilebilecek yol varken, yıllardır avrupa'da izlediğimiz feneri izlemeye devam edeceğiz.. 5lik chelsea maçından sonraki konsantrasyon, hedefe kitlenme, azim, hırs ve isteği ve yüreklerini sahaya koyacaklarsa da bence uefa'yı belki ikinci kez türkiye'ye getiren bir takım izleme olasılığımız olacak.. ve eğer ilk yolu seçerlerse ben yarın "nası koydu olm şeva" şeklinde fenerli arkadaşlarıma sataşmadığım için ciddi söylüyorum pişman olacağım.. onların hepsine de söylediğim gibi "her maçta rakibinizin tarafındayım, ama alın bir kupa, kızılayda fener forması giyip sizle sevinmezsem de namerdim..".. çünkü arkadaşlarımın hepsi de böyle yaptı.. 5 ay önce "abi genç mehmet ehehehehehehehahaha" diye mesaj atan arkadaşlarımla arsenal kalesine giden her penaltı golünde beraber zıpladık adeta.. burada fener antipatim ile geçmişten ders + örnek alarak sevmesem bile bunu sonuna kadar haketmiş taraftarlarına ve bunu "türk milleti"nin başarısı gibi görerek sevinecek tüm herkesi sevindirmeleri için yapmaları gerekeni ayırıp bunları belirtme ihtiyacı duydum..

bu maç çöküş ya da çıkış maçı olabilir.. önündeki minicik fırsatları nasıl algıladığın ve onları ne kadar istediğin ile alakalı bir durumdur.. ben dediğim gibi yarın geçmekten feragat ettiğim dalgaların, sokmaktan feragat ettiğim lafların (çünkü bunun nasıl bişey olduğunu ve sonrasında gelen başarıyla o lafları dalgaları nasıl geri iade ettiğimi biliyorum) karşılığı olarak ve fenerbahçe'nin bunu değiştirecek kadro ve imkan ve "tecrübe"ye sahip olduğunu düşündüğümden diyorum ki, bu maç bir çöküş maçı olmasın.. ve pazar günü biz kazanalım*
  • spikerin, "çok kolay top kaybediyoruz, çok kolay vurduruyoruz" dediği maçtır.
  • maçta deniz barış, hakemin faul düdüğünü son düdük sanıp ısrarla rui costa'nın formasını istemiştir.
  • maçtaki 2 takım arasındaki farkı sadece şu şekilde açıklayabiliriz:

dakka 80, milan 4-0 önde, rui costa'nın forması yırtılıyor. 33 yaşındaki rui costa kenara geliyor, formasını değiştirmek için 50 metrelik depar atıyor, formasını giyiyor bir depar daha atıp oyuna girmek için hemen elini kaldırıyor hakemden izin istiyor ısrarla.
  • marco aurelio'nun eksikliğinin ciddi şekilde hissedildiği maç. italyan ekibinin ataklarında çalınan kilise orgu ise milan oyuncularının konsantrasyonunu bozacağına servet çetin'in kafasını karıştırdı kanımca.

-euzubillahi.... noluyo lan!? . destuur hemşerim nereye gidiyon? 7 numara hoop maç kaç kaç bari onu söyle. şerrefsiz...
  • milan'lı 7 numaralı oyuncunun hat-trick yaptığı maç.

ama en can alıcı yorumu spiker yaptı: shevchenko gol krallığında iddialı bir duruma geliyor bu akşam.

allah allah neden acaba?
  • play again with different teams diyip milan'ın karşısına barcelona'yla çıkasım gelmiştir.
    (bkz: pes5)
  • yogun ugraslar ve andriy shevchenkonun ozel istegi sonucu servet cetinin yetistirildigi karsilasma...

(bkz: servet yapma servet ah servet)
    (bkz: servet yine mi lan)
    (bkz: servet atti uc oldu)
  • serkan'ın oynadığı oyundan utanarak formasında sırtında isminin yazdığı yeri çamurla kapattığı müsabaka. öyle olmasa formasında sadece ensesinin altında çamur oluşu nasıl açıklanabilir ki? bir nevi kaza yapan otobüste firma ismini kapatma olayı.
  • arkadaşımdan şöyle bir tepki duymama yol açan maç;
    -4 yersin de hepsini bir adamdan mı yersin? *
hesabın var mı? giriş yap