şükela:  tümü | bugün
 • katil nar üreticilerinin gerçekleştirdiği olaydır.

  daha fazla para kazanamadı diye bir insan niye ağacı söker lan? allah'ın manyakları.

  kimseye bir zararı olmayan ağaca artistlik yapacağınıza gidin başınızdakilere artistlik yapın. yemez tabi.
 • şu küçücük ve görünüşe göre sözlük ahalisinin de dikkatinden kaçmış olan örnek üzerinden gelin 2016 ekonomik krizinin bir enstrümanını anlatıveriyim iki dakkada. öyle ki aptal, ahmak ve gerizekalı a.k. çomarları dahi anlayacak piyasayı. zaten ben bunların amk, bize bişi olmasın:

  şimdi bu ağaçlar söküldü değil mi? bu sefer nar talebini karşılamak üzere dışardan arz yoluna gidilecek yani ithalat yapılacak. bu ürünlerde ithalatın fazlalaşması demek direkt cari açığın da genişlemesi demektir zira sen son tüketicisin yani narı alıp işleyip dışarıya satmıyorsun ihracat babında. cari açığın fazlalaşması demek dış borç yükünün biraz daha artması demek... e suudiler de son dönemde "valla kardeş bende olsa köpeğeen olur biliyon zaten ama işte bende de nanay ya şu aralar" deyi sıcak paranın musluğunu mecburen kısmak zorunda kaldıkları için ekonomideki sıkıntılar aha böyle kabbak gibi ortaya çıkıyor her geçen gün. sonra piyasadaki sıcak para yani nakit döngü sıkıntısını aşmak için yok "dolarınızı satın bence, gayrimenkule girin", yok "altınlarınızı satıp bir daireye basın bence" minvalinde akpli bakan, müsteşar beyanları duyuyoruz. valla kendi adıma söyliim bu kimin sikinin kimin götünde olduğu belli olmayan ekonomik düzende böbreği satıp benfica galibiyetine basmak daha az kumar sayılır.

  demen gardaşlar, "ufak bir nar ağacından koca bir iktisadi devranı alt ettin amma abarttın sen de ha amk" demen. ekonomiyi bir duvar gibi, bu nar ağacımızı da o duvardaki bir tuğla olarak düşünün ve sonra duvardaki tuğlaların bir iki senedir yavaş yavaş teker teker sökülüp düştüğünü...
 • çiftçiyi destekleme, heryeri sat, herşeyi özelleştir, herşeyi dışarıdan al sonunda ne olacaktı? fındığın fiyatını düşür karadenizde fındık kalmasın. yüzyıllık zeytinleri sök ne var ki ispanya'dan alırız onları da.
  sonra konya kadar hollanda, kıç kadar lüksemburg sen kim oluyorsun diye çıkışırsınız. lan bu ülkelerden biri o bi damlacık toprağının her karışında hayvan otlatıp üzerine bir de 90 milyar dolarlık tarım ihracatı yapıyor. o kıç kadar lüksemburg'dan da 224 milyon dolar mal alıp, 37 milyon dolar ihraç ediyoruz. biz herşeyi dışarıdan alıp üreticiyi desteklemezsek, tüm uluslararası ilişkilerimiz sıçtığında yiyecek ekmek bulamayacak hale geleceğiz çünkü buğdayı da dışarıdan alıyorduk değil mi ya!